Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Lane doznake iz inostranstva iznosile 3,43 milijarde evra

08.04.2019. 09:30 09:32
Piše:
Foto: pixabay.com

Strane direktne investicije donele su lane Srbiji tri milijarde evra, dok je, po preliminarnim platnobilansnim podacima Narodne banke Srbije koji su dostavljeni „Dnevniku”, priliv po osnovu doznaka građanima Srbije u 2018. godini iznosio 3,43 milijarde evra i bio je 15,9 odsto veći nego u 2017.

Podaci NBS-a pokazuju da se, kao i u prethodnim godinama, učešće priliva po osnovu dozvanaka lane u bruto domaćem proizvodu Srbije, kretalo na nivou od oko osam procenata. U NBS-u skreću pažnju na to da se, po podacima o registrovanim doznakama – ličnim transferima, u prošloj godini prosečan iznos primljenih doznaka razlikuje u zavisnosti od destinacije i načina slanja, pa se tako preko brzog transfera novca prosečan iznos kretao oko 262 evra, dok je preko računa banaka on znatno veći i kretao se oko 2.000 evra.

U NBS-u za „Dnevnik” napominju da se u okviru ličnih transfera iz inostranstva, a prema metodologiji platnog bilansa MMF-a, u njih ubrajaju: doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, kao i pomoć i pokloni iz inostranstva upućeni fizičkim licima – rezidentima Srbije. Prošle godine je priliv po osnovu penzija i socijalnih primanja iznosio 724,8 miliona evra, što je 3,6 odsto, ili 25,4 miliona evra, više nego u 2017.

NBS je našem listu dostavio i podatke o prilivu doznaka – ličnih transfera – iz deset najznačajnijih država tokom prošle godine. Po tim podacima, najveći priliv bio je iz Nemačke i iznosio je 978,1 miliona evra, ili 28,5 odsto ukupnog iznosa. Slede doznake iz Švajcarske s 515,6 miliona evra, ili 15 odsto ukupnog iznosa. Iza nje su doznake iz Austrije s 291,9 milion evra, ili 8,5 procenata ukupnog priliva. Iz Francuske je prošle godine u Srbiju na ime doznaka stiglo 194,1 miliona evra, što je 5,7 odsto ukupnog iznosa, a iz SAD 178,6 miliona evra, ili 5,2 odsto ukupnog iznosa.

Iz Hrvatske je lane stiglo 156,6 miliona evra – 4,6 odsto ukupnog iznosa, iz Slovenije 83,4 miliona– 2,4 odsto, a iz Rusije 82,2 miliona, što je takođe oko 2,4 procenta ukupnog iznosa. Lane je iz Italije stiglo 79,7 miliona evra – 2,3 odsto, iz Švedske 72,4 miliona – 2,1 odsto, dok je iz drugih zemalja sveta pristiglo 796,9 miliona evra, ili 23,2 odsto ukupnih doznaka pristiglih u 2018. godini.


Najmanje prihode iz inostranstva ima Beogradski region

Najmanje prihode iz inostranstva, po podacima RZS-a, lane je imao Beogradski region – 0,7 odsto, što je znatno manje od mesečnog proseka na nivou države, ali i više nego duplo od mesečnog prihoda domaćinstava u vojvođanskim gradovima – 1,7 odsto. Kada je reč o domaćinstvima van gradskog područja, i tu je Beogradski region imao najmanji procenat prihoda iz inostranstva, i to šest puta manji nego vojvođanske opštine – 1,8 odsto mesečno.  


Republički zavod za statistiku je među devet načina na koji su se ostvarivali prihodi domaćinstava u 2018. godini u novcu i naturi uračunao i primanja iz inostranstva. Po tim podacima, prihodi iz inostranstva prošle godine iznosili su na nivou države 1,2 odsto ukupnih novčanih prihoda i po visini su bili šestom mestu novca koji su domaćinstva u Srbiji mesečno sticala. Zanimljivo je, a po podacima RZS-a, da je najveći procenat priliva novca, odnosno prihoda iz inostranstva, u Srbiji lane imala Vojvodina – 1,7 odsto, i on je bio veći od državnog proseka, ali i od priliva doznaka iz inostranstva u regionu Šumadije, zapadne, istočne i južne Srbije, iako se veruje da najviše gastabajtera ima upravo iz tih delova Srbije.

Takođe, prihodi iz inostranstva u vojvođanskim gradovima lane su bili manji nego u vojvođanskim opštinama. Podaci RZS-a pokazuju da su lane domaćinstva u gradskim podučjima Vojvodine mesečno na ime prihoda iz inostranstva imala 1.017 dinara, a u ostalim opštinama 1.054.

 LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
Bankama devize građana više ne trebaju?

Bankama devize građana više ne trebaju?

13.07.2016. 20:07 11:39