Kamate pale, a silni troškovi porasli
Podizanje kredita u Srbiji svojevrsna je umetnost jer klijenti, koji se odluče na taj korak, moraju pre toga da dobro privere sve usleve koje banke nude.
Naime, moraju da obrate pažnju i na nominalnu i efektivnu stopu, a posebno na troškove koji kredit prate pošto su baš kod ovog potonjeg banke sebi kreirale slatku zaradu. S druge strane, razne provizije klijentu godišnje odnesu znatne sume novca. Korisnici kredita najčešće na ove troškove obrate pažnju tek kada im se tokom otplate pojave troškovi na koje nisu računali, ali je tada ugovor već potpisan i klijentu ostaje da plaća ili da se žali.
Zanimljiv izum bankara je provizija za održavanje kredita. Ova stavka godišnje se kreće od 0,5 odsto pa do jedan procenat na ostatak duga. Banke ih zaračunavaju za stamebne i gotovinske koredite i uopšte sve zajmove koje odobravaju. Tako je iznos za održavanje kredita od 45.000 evra godišnje od 225 do 450 evra, što svakako nije zanemarljiva suma.
Ovaj dodatni namet obračunava se i na momentalno najpopularniji dinarski gotovinski kredit. Zanimljivo je da banke kod ovih zajmova, sem održavanja, zaračunavaju i dodatni administrativni trošak, koji iznosi od 1,5 do 3,5 procenta sume odobrenog kredita. To znači da je za kredit od 500.000 dinara administrativni trošak 17.500 dinara, a na to treba dodati i godišnje održavanje zajma od 5.850 dinara, a to su iznosi obračunati po najpovoljnijoj varijanti.
U Udruženju “Efektiva” smatraju da banke mogu samo kamatu da naplaćuju kao cenu kredita. To potkrepljuju i time da naš Zakon o obligacionim odnosima predviđa da banke klijenitma odobravaju sume novca koje oni vraćaju uz kamatu.
- Vrhovni sud u Nemačkoj zabranio je bankama da naplaćuju korisnicima kredita bilo kakve provizije i u ovoj zemlji su banke obavezne da sve troškove iskažu u kamati - kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja “Efektiva”
Šta da urade klijenti da bi se spasli troškova na koje u trenutku uzimanja kredita ne računaju ?
-Najbolje je da ne žure sa potpisivanjem ugovora čak i kada im prikazani uslovi deluju primamljivo - objašnjava dr Aleksandara Vasiljević sa Fakulteta za pravne i poslovne studije „Lazar Vrkatić” iz Novog Sada. Najbolje je da ugovor o kreditu, koji im se nudi, pažljivo pročitaju, ako je potrebno i više puta, a za sve što nejasnoće treba da pitaju službenike u banci. Tek kada steknu jasnu sliku o svim troškovima, koje će imati tokom otplate kredita, treba da donesu konačnu odluku.
D. Vujošević
Strpljen – spasen
Pravi savet za sve kojima se nakon velikog praznovanja žuri po kredit je da se naoružaju strpljenjem. Ukoliko pronađu bankarsku ponudu gde im odgovaraju i kamata i rata obavezno neka pogledaju koliki su durgi troškovi - provizije, administrativni troškovi... jer će im to zapravo pokazatiu pravu cenu koju će morati da plate.