Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Farmer Ištvan Tertei: Hrana sa sopstvene njive spasava tov

10.09.2017. 10:36 10:40
Piše:
Foto: Ištvan Tertei iz Gornjeg Brega

Na govedarskoj farmi porodice Ištvana Terteija u ataru Gornjeg Brega kod Sente u tovu je oko stotinu junadi.

Suša je ove sezone prepolovila rod kukuruza i drugih useva na oko 100 hektara koje obrađuju u dva poljoprivredna gazdinstva, Ištvan i njegova ćerka Renata. Većim delom ratarska proizvodnja je u funkciji obezbeđenja hrane za tov junadi, kojom se bave već više od tri decenije, što itekako smatraju za veliku prednost u odnosu na stočare koji hranu kupuju.   

"Suša je uzela svoje, tako da ćemo ovu godinu sigurno upamtiti kao i 2012. ali uvek se nadamo da će iduće biti bolja i rodnija i popraviti računicu. U setvenoj strukturi su kukuruz, pšenica i ječam, a u postrnoj setvi posle ječma silažni kukuruz. Kod pšenice i ječma na 50 hektara smo se nekako pokrili sa prinosom od 3,5 tone po hektaru. Kukuruz je izuzento pogođen sušom i ne obećava baš mnogo, najviše ide u silažu", kaže Tertei.

Pored tova junadi i proizvodnje žitarica na poljoprivrendom gazdinstvu Tertei je i pet hektara pod industrijskom paprikom, gde je bilo mogućnosti za navodnjavanje, tako da se očekuje solidan rod, koji se isporučuje preduzeću „Telek paprika“ iz Martonoša sa kojim godinama ugovaraju proizvodnju.

"Bez obzira što se najviše oslanjamo na stočartsvo bavimo se i intenzivnijom proizvodnjom industrijske paprike, jer tako možemo postići da se ispeglaju nepovoljne računice kojih će ove sezone biti zbog umanjenih prinosa usled suše, a nemamo mogućnosti da navodnjavamo sve površine koje obrađujemo. U proizvodnji industrijske paprike smo već dve decenije i tu je najveći problem obezbediti radnike za berbu", ukazuje Tertei.

Porodica Tertei kaže da za poljoprivredno gazdinstvo život na salašu ima i prednosti i mana, ali Ištvan i njegova familija vele da su svesni da se moraju suočavati sa nestabilnim uslovima privređivanja pod vedrim nebom, farmi i na prilično neizvesnom agrarnom tržištu.

"Moramo se suočavati sa svim što nas prati, ali uvek se nadamo da će biti bolje", optimista je Tertei.

On kaže da poljoprivrednim gazdinstvima mnogo znači svaki vid podrške bez obzira iz kojih je izvora.

"Ostvarili smo donaciju iz Fondacije „Prosperiteti“ iz sredstava koje je obezbedila Vlada Mađarske. Zahvaljujući toj donaciji mogli smo da kupimo četvorobrazdni plug obrtač koji vredi 20.000 evra, što je išlo na gazdinstvo ćerke Renate, a gazdinstvo koje je na mom imenu dobilo je podršku za novu traktorsku prikolicu vrednu oko 13.000 evra, ali je polovina bilo sopstveno učešće", kaže Tertei.

Subvencije za ratarsku proizvodnju ne pomažu kao u ranijem periodu, ali za tovnu junad dobijamo 10.000 dinara po umatičenom grlu, što pokrije deo uloženog truda koji iziskuje bavljenje stočarstvom.

"Telad za tov kupujemo u Petrovcu na Mlavi i okolini, a utovljenu junad isporučujemo registrovanim klanicama jer tako možemo da ostvarimo subvencije. Cena je sada oko dva evra za kilogram žive vage. Ima mogućnosti da se radi, a pozitivna računica se ostvaruje zahvaljujući tome što stočnu hranu za govedarsku farmu obezbeđujemo iz sopstvene proizvodnje. Zbog smanjenih prinosa sigurno će stočna hrana poskupeti, tako da je prednost što sami proizvodimo dovoljno hrane", uveren je Tertei. 

Domaćin sa salaša veli da za potrebe tova junadi ima dovoljno silaže i deteline, a i koncentrat spravlja u sopstvenoj režiji, za koji samo kupuju neophodne komponente.  

"Prednost je što stočnu hranu obezbeđujemo iz sopstvene proizvodnje i jedino tako ima neke računice. Oni koji su prinuđeni da  kupuju stočnu hranu, ne verujem da mogu ostvariti neki profit. Mi na našoj farmi nećemo smanjivati broj grla. Obzirom na krizu, nedostatak stočne hrane i njenu skupoću, kao i da mnogi odustaju od tova, šansu vidimo u tome da imamo dovoljno stočne hrane, a verujem da će i cena tovnih junadi biti povoljnija ", kaže Ištvan Tertei.

Milorad Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar