Energetska zajednica EU osporava projekat priključenja na Turski tok
BEOGRAD: Energetska zajednica, regulatorno telo Evropske unije, izrazila je žaljenje zbog toga što sa srpskom stranom nije došlo do pomaka u ključnim pitanjima koja se odnose na projekat izgradnje novog gasovoda, a kojim bi Srbija trebalo da se priključi na Turski tok.
Ta pitanja odnose se, pre svega, na omogućavanje konkurencije na novom gasovodu i restrukturiranje javnog preduzeća „Srbijagas“ koje drži monopolistički položaj na tržištu gasa u Srbiji, javlja Radio slobodna Evropa.
„Nažalost, nije došlo do pomaka. Poslednji sastanak sa zvaničnicima Srbije i ’Srbijagasa’ održan je u Beogradu u aprilu 2019.", rekao je za RSE Predrag Grujičić, šef Sektora za gas pri Sekretarijatu Energetske zajednice.
Prema njegovim rečima, razmotreno je pitanje neusklađenosti sektora gasa u Srbiji sa pravnom tekovinom Energetske zajednice i napravljen je sveobuhvatni akcioni plan kako da se reši pitanje razdvajanja delatnosti (transporta i distribucije gasa) ’Srbijagasa’.
Nažalost, ni taj plan se nije realizovao, rekao je Grujičić. Nakon što su pojedini mediji u Srbiji i Bugarskoj preneli vest da je premijer Bugarske Bojko Borisov za 5. septembar najavio potpisivanje ugovora o izgradnji gasovoda od Turske, preko Bugarske, Srbije i Austrije, RSE je pitanja u vezi sa tim ko su potpisnici ugovora, na šta se ugovori odnose i gde će se potpisivanje održati, poslao Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije i direktoru javnog preduzeća „Srbijagasa“, ali odgovor nisu dobili.
O tom događaju nisu obavešteni ni u Energetskoj zajednici. Kada je reč o tržištu gasa u Srbiji, Energetska zajednica je godinama unazad upozoravala na monopolistički polžaj „Srbijagasa“ i „Gasproma“ i na zavisnost Srbije od ruskog gasa, imajući u vidu činjenicu da Srbija gas uvozi isključivo iz Rusije, što pokazuju podaci Agencije za energetiku Srbije.