Dolaze novi vladari berze?
američka savetodavna firma PricenjaterhouseCoopers (PnjC). Svetska ekonomija bi se do 2050. mogla udvostručiti - uz pretpostavku opštih podsticajnih mera i izostanka većih globalnih katastrofa - procenio je PnjC u izveštaju „Dugoročna prognoza: kako će se promeniti slika svetskog ekonomskog poretka do 2050. godine”.
Na lestvici 32 zemlje, utemeljenoj na proceni bruto domaćeg proizvoda (BDP) iskazanog paritetom kupovne moći (PPP), vodeće je mesto pripalo Kini s procenjenim BDP-om u 2050. godini od 58.500 milijardi dolara i petinom udela u svetskoj ekonomiji. Sledi Indija s BDP-om većim od 44.000 milijardi dolara, dok su se SAD našle na trećem mestu s procenjenom vrednošću BDP-a iskazanom PPP-om od 34.100 milijardi dolara, procjenjuju u PnjC-u. Četvrto mesto pripalo je Indoneziji s procenjenim BDP-om od 10.502 milijarde dolara, peto Brazilu sa 7.540 milijardi, a šesto Rusiji sa 7.131 milijarde dolara.
Među evropskim ekonomijama je Nemačka na lestvici BDP-a zauzela deveto mesto s procinjenom vrednošću BDP-a u 2050. godini od 6.138 milijardi dolara. Ekonomije u nastajanju trebale bi da u idućih tridesetak godina budu motor rasta svetske ekonomije i da do 2050. godine čine gotovo polovinu svetske ekonomije, u odnosu na sadašnjih oko 35 posto, utvrdili su u američkoj konsultantskoj firmi.
- Očekujemo da će rast najvećim delom ostvarivati ekonomije u nastajanju i one u razvoju, pri čemu će ekonomije u nastajanju - Brazil, Kina, Indija, Indonezija, Meksiko, Rusija i Turska - u iduće 34 godine rasti u proseku 3,5 posto godišnje kaže se u ovom izveštaju.
Poređenja radi, razvijene ekonomije u skupini G7 - Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i SAD – rašće u proseku samo 1,6 posto godišnje, procenjuju u američkoj savetodavnoj firmi. Među 27 zemalja EU najsnažnije bi trebala rasti Poljska, dok Britanija ima potencijal da nakon slabljenja prelaznih posledica Bregzita raste u proseku snažnije nego EU 27 u celini.
Već razvijene ekonomije i dalje će, procenjuju u PnjC-u, imati veći prosečni dohodak po glavi stanovnika i bolji standard, ali bi ekonomije u nastajanju do 2050. trebale osetno napredovati u smanjivanju zaostatka.