Bankarski kolač ukusniji od šećera i čipsa
U Srbiji je lane poslovalo 30 banaka: od toga je u domaćem vlasništvu bilo osam, a u ostalim je dominirao strani kapital. Već sada je jasno da će podaci, kada se za ovu godinu
budu svodili, biti znatno drugačiji. Alfa banka je početkom ove sedmice postala domaća: kupio ju je biznismen Miodrag Kostić i MK grupa. Gazdu je promenila i Findomestik banka koji je takođe otišla u ruke biznismena Andreja Jovanovića i Bojana Milovanovića. Svi oni znali su u kakav posao ulaze. MK grupa je vlasnik AIK banke, a pomenuti biznismeni su lane kupili Novu kreditnu banku Maribor i preimnovali je u Direktnu.
Ipak, sve ovo ne mora da znači zaokret ka domaćem kapitalu koji će biti sve dominantniji u pomenutom sektoru. Ove ili naredne godine očekuje nas prodaja najveće domaće kuće. Kada Komercijalna banka promeni vlasnika i najverovatnije dobije stranca, i tržišna slika će se promeniti. Što se tiče domaćeg bankarskog sektora, može se očekivati njegovo ukrupnjavanje.
Domaće banke po kaptalu kod nas učestvuju sa 21,96 odsto. Slično učešće imaju i po drugim parametrima.U naš bankarski sektor domaći biznismeni ulaze jer su banke prilično jeftine. Ovih dana se moglo čuti da je Alfa banka plaćena 25 miliona evra. Kada su kupovali JU banku, Grci su za nju platili 152 miliona, a AIK banku Kostić je navodno platio 100 miliona evra. Tako ispada da je za dve banke platio manje nego Grci za jednu. Cena Alfa banke odražava stanje u njoj. Naime, banka ima veliki broj nenaplativih kredita, a investicije koje je kod nas podržala nisu se pokazale uspešnim.
Jovanoviću i Milovanoviću nije bilo teško da kupe ni Novu kreditnu banku Maribor, kao ni Findomestik. Prodajom Fabrike čipsa iz Bačkog Maglića zaradili su 200 miliona evra. NKBM bila je u istoj situaciji kao i Alfa banka. Što se tiče Findomestik banke, ona nije uspela da se tržišno pozcionira. Radi u sistemu Paribas. Oni su se već par godina pripremali da napuste srpsko tržište. Prvo se kao siguran novi vlasnik spominjala OTP banka, ali je u zadnji čas odustala, pa je Findomestik banka prešla u ruke domaćih biznismena.
Prema sada dostupnim podacima, prvu poziciju među pet najvećih banaka u Srbiji po visini aktive zauzima Banka Inteza, sa učešćem u ukupnoj aktivi od 16 odsto. Slede je Komercijalna banka, Unikredit, Rajfajzen i Sosijete Ženeral banka.Takođe, bankarski sektor Srbije u prvih devet meseci prošle godine ostvario je pozitivan neto finansijski rezultat pre oporezivanja od 32,8 milijardi dinara.
To je za 23,1 odsto više nego u istom period prethodne godine, navedeno je u izveštaju Narodne banke Srbije za treće tomesečje 2016.
D. Vujošević
Biće još ukrupnjavanja
Srbiju čeka dalje ukrupnjavanje bankarskog sektora. Izvesno je da će se u obe transakcije banke koje su ove sedmice promenile vlasnike spojiti s onim koje tu već rade. Međutim, to se neće dogoditi preko noći. Kod oba preuzimanja, kao i spajanja, ostaje da nadležni zatraže dozvole za preuzimanje i spajanje. O planovima i jedne i duge banke moći će da se više sazna kada novi vlasnici počnu s radom. Iz Direktne banke je za sada stigla najava da će se ubuduće više posvetiti finansiranju malog i srednjeg preduzetništva.