ANALIZA MMF-a Pad Srbije tri odsto, dogodine rast 7,5 odsto
NOVI SAD: Međunarodni monetarni fond predviđa da će zbog globalne krize izazvane pandemijom koronavirusa bruto domaći proizvod Srbije pasti ove godine tri odsto, ali da će 2021. godine ostvariti rast od 7,5 procenata.
Evropu, po MMF-u, očekuje pad od 6,6 posto, a u evrozoni od 7,5.
Po izveštaju o svetskim ekonomskim izgledima za 2020. godinu, nazvanom „Veliki karantin”, koji je juče objavljen na veb-sajtu Fonda, i globalna ekonomija će zabeležiti pad od tri procenta.
Što se tiče zemalja u okruženju, MMF predviđa da će Slovenija ove godine imati pad od osam odsto, a Hrvatska od devet.
Duboku privrednu recesijum od čak desetak procenata, Fond očekuje u Grčkoj, Bugarskoj prognozira pad od četirt, Rumuniji od pet , a Mađarskoj od 3,1 odsto. Po prognozi MMF-a, američka privreda će u 2020. godini pasti šest procenata, Italija će zabeležiti pad od 9,1 odsto, Francuska od 7,2, Nemačka sedam, a Velika Britanija od 6,5.
Kad je reč o Srbiji i drugim procenama, po projekcijama MMF-a, inflacija će iznositi 1,4 odsto ove godine, a dogodine će se vratiti na nivo od 1,9 procenta.
MMF takođe predviđa da će deficit bilansa tekućih plaćanja Srbije biti smanjen s prošlogodišnjih minus 6,9 odsto na minus 6,1 ove godine, i da će nastaviti pad iduće godine na minus 5,5 odsto.
Kada je reč o stopi nezaposlenosti, Fond prognozira da će ona porasti ove godine na 13,4 procenta, nakon čega će se 2021. spustiti na 13.
– Predviđanje Međunarodnog monetarnog fond da će bruto domaći proizvod Srbije pasti ove godine tri odsto zbog globalne krize izazvane pandemijom koronavirusa je optimističnija projekcija – smatra ekonomista Goran Nikolić, i navodi da toliki pad nije strašan u odnosu na druge zemlje regiona. – Za Srbiju je ipak ohrabrujući pokazatelj to što će zemlje Centralne i Istočne Evrope imati viši pad, od oko pet odsto. Naš procenjeni pad i nije tako strašan kao što se i moglo očekivati.
Smatra da će Srbija morati da se zaduži jer njene rezreve nisu dovoljne da ove godine pokriju velike potrebe, koje će biti između sedam i osam milijardi evra za finansiranje deficita i refinansiranje starih dugova.
Svetska ekonomija će ove godine doživeti pad od tri odsto, dok se brojne zemlje suočavaju s najvećim ekonomskim problemima u poslednjih nekoliko decenija, saopšteno je iz Međunarodnog monetarnog fonda.
Oni navode da je pad ekonomije najgori od Velike depresije iz tridesetih godina prošlog veka, te ocenjuju da je pandemija svet odvela u „krizu kakva nije postojala”.
Ukoliko pandemija bude dugo trajala, to će testirati sposobnosti vlada i centralnih banaka da kontrolišu krizu, dodaje MMF.
– MMF daje najpovoljnije kredite, možda čak bude i kao što je bilo 2009. i dela za buyetsku podršku, tako da treba iskoristiti sve što budu dali jer će to biti najpovoljnije. Ako moramo da se zadužujemo, a moramo, treba uzeti najjeftinija sredstva – navodi Nikolić.
Smatra da MMF neće imati nekih većih zahteva i uslovljavanja zbog dramatične situacije u svetu i pokušaće da posebno pomognu zemlje u razvoju, među kojima je i Srbija.
– Smatram da treba iskoristiti sva raspoloživa sredstva bez kamate i od MMF-a i od Svetske banke da jeftinije prođemo u svemu ovome, to je najvažnije – kaže Nikolić, i navodi da Srbija treba da se zaduži kod onoga ko će dati kredit bez kamate ili s najmanjom kamatom.
Kako je rekao, MMF je dao malo optimističniju prognozu sa željom i da sam ne utiče negativno na očekivanja tržišnih učesnika, ali postoji i lošiji scenario po kojem bi pad bio šest odsto.
D. Mlađenović