Zimska akademija “Doing Business in China” peti put na FTN-u
„Ovom akademijom Srbija je započela novu etapu transfera znanja sa Kinom, jednim od svetskih lidera u tehnološkom razvoju“, rekao je na Fakultetu tehničkih nauka UNS-a u Novom Sadu ministar za inovacije i tehnološki razvoj u Vladi Srbije dr Nenad Popović, otvarajući radionicu “Winter Academy - Doing Business in China” koju već petu godinu organizuje Departman za industrijsko inženjerstvo i menayment FTN-a, u saradnji sa Donghua Univerzitetom iz Šangaja.
„Ovo je prilika da studenti kroz rad u grupama i uz mentorsku podršku steknu nova znanja, ali i osete čari poslovanja, kroz izvanredno osmišljen koncept u kojem oni dobijaju zadatak i u obliku studije slučaja imaju priliku da predstave svoje rešenje, što je prava sinergija teorije i pakse“, rekao je ministar.
Po njegovim rečima, saradnja Srbije i Kine zasnovana je na viziji tehnološkog razvoja i inovacija, a FTN se u tu viziju odlično uklapa kao jedan od najboljih evropskih tehničkih fakuleta. Ilustrujući odlučnost Vlade Srbije da na inovacijama i digitalizaciji gradi budućnost zemlje, ministar se osvrnuo i na izgradnju tehnološkog parka u Novom Sadu.
„Sreća da je Srbija ostvarila strateško partnerstvo s Kinom, čija je tehnologija zasnovana na inovacijama, jer Kina je moćan partner, što dokazuje i dogovor dva predsednika o izgradnji tehnološkog parka u Beogradu, koja bi trebalo da počne već ove godine“, rekao je ministar Popović.
„S tehnološkim parkovima u Novom Sadu i Nišu Srbija biće lider u inovacijama u Evropi, a FTN je već sada značajan partner Vlade, jer je ono što se ovde radi, primer za čitavu Evropu.“
Ima puno toga što stručnjaci iz Kine i iz Srbije mogu naučiti jedni od drugih, a vreme će pokazati da će to doneti značajan napredak novosadskoj univerzitetskoj zajednici, smatra rektor Univerziteta u Novom Sadu profesor dr Dušan Nikolić, koji Zimsku akademiju vidi kao prirodni nastavak dosadašnjeg zbližavanja UNS-a s kineskim visokoškolskim institucijama.
Radoznali i hrabri
Uvodno predavanje dr Zivlaka bilo je juče otvoreno za sve zainteresovane, a u prepunoj svečanoj sali FTN-a zatekli smo i Milenu Vujičić, studentkinju druge godine računarstva i informatike.
"Došla sam iz radznalosti, da čujem nešto novo, jer me privlači Daleki istok", kaže Milena i dodaje da ipak ne razmišlja o odlasku u Kinu na razmenu, jer za to ipak nema hrabrosti.
Za razliku od Milene, Miljan Sforcan, student treće godine inženjerskog menaymenta, koji je među malobrojnim učesnicima ovogodišnje Akademije, razmišlja o odlasku na razmenu, ali, kaže, tek kada raščisti neke zaostale ispite.
„Na FTN-u već decenijama ono što učimo studente na fakultetu primenjujemo i u praksi, što dokazju i mnogobrojne kompanije iznikle iz ovog fakulteta, tako da, pored toga što mnogo možemo da naučimo od Kineza, i oni imaju šta da nauče od nas“, rekao je dekan FTNa profesor dr Rade Doroslovački.
Studentsku radionicu “Winter Academy – Doing Business in China”, čijem su otvaranju prisustvovali i predstavnici Ambasade Kine u Beogradu i Konfučijevog instituta, i ovaj put vodio je docent dr Nikola Zivlak, bivši student FTN-a, a sada predavač šangajskog univerziteta Donghua.
„Kroz ove zimske akademije od 2014. do sada je prošlo 150 studenata i mnogi od njih su bili na razmeni na kineskim univerzitetima, gde su, po pravilu najbolji, a neki su se tamo vratili i zaposlili se ili započeli svoj biznis“, rekao je dr Zivlak.
“Ovo je jedini projekat ove vrste u Srbiji i za nedelju dana tridesetak studenata će naučiti puno toga, od istorije, društveno političkog i ekonomskog sistema, preko današnjeg vremena inovacija i poslovnih običaja, pa do trendova za budućnost.”
D. Devečerski