Зимска академија “Doing Business in China” пети пут на ФТН-у
„Овом академијом Србија је започела нову етапу трансфера знања са Кином, једним од светских лидера у технолошком развоју“, рекао је на Факултету техничких наука УНС-а у Новом Саду министар за иновације и технолошки развој у Влади Србије др Ненад Поповић, отварајући радионицу “Winter Academy - Доинг Business ин China” коју већ пету годину организује Департман за индустријско инжењерство и mеnaymеnt ФТН-а, у сарадњи са Donghua Универзитетом из Шангаја.
„Ово је прилика да студенти кроз рад у групама и уз менторску подршку стекну нова знања, али и осете чари пословања, кроз изванредно осмишљен концепт у којем они добијају задатак и у облику студије случаја имају прилику да представе своје решење, што је права синергија теорије и паксе“, рекао је министар.
По његовим речима, сарадња Србије и Кине заснована је на визији технолошког развоја и иновација, а ФТН се у ту визију одлично уклапа као један од најбољих европских техничких факулета. Илуструјући одлучност Владе Србије да на иновацијама и дигитализацији гради будућност земље, министар се осврнуо и на изградњу технолошког парка у Новом Саду.
„Срећа да је Србија остварила стратешко партнерство с Кином, чија је технологија заснована на иновацијама, јер Кина је моћан партнер, што доказује и договор два председника о изградњи технолошког парка у Београду, која би требало да почне већ ове године“, рекао је министар Поповић.
„С технолошким парковима у Новом Саду и Нишу Србија биће лидер у иновацијама у Европи, а ФТН је већ сада значајан партнер Владе, јер је оно што се овде ради, пример за читаву Европу.“
Има пуно тога што стручњаци из Кине и из Србије могу научити једни од других, а време ће показати да ће то донети значајан напредак новосадској универзитетској заједници, сматра ректор Универзитета у Новом Саду професор др Душан Николић, који Зимску академију види као природни наставак досадашњег зближавања УНС-а с кинеским високошколским институцијама.
Радознали и храбри
Уводно предавање др Зивлака било је јуче отворено за све заинтересоване, а у препуној свечаној сали ФТН-а затекли смо и Милену Вујичић, студенткињу друге године рачунарства и информатике.
"Дошла сам из радзналости, да чујем нешто ново, јер ме привлачи Далеки исток", каже Милена и додаје да ипак не размишља о одласку у Кину на размену, јер за то ипак нема храбрости.
За разлику од Милене, Миљан Сфорцан, студент треће године инжењерског mеnaymеnta, који је међу малобројним учесницима овогодишње Академије, размишља о одласку на размену, али, каже, тек када рашчисти неке заостале испите.
„На ФТН-у већ деценијама оно што учимо студенте на факултету примењујемо и у пракси, што доказју и многобројне компаније изникле из овог факултета, тако да, поред тога што много можемо да научимо од Кинеза, и они имају шта да науче од нас“, рекао је декан ФТНа професор др Раде Дорословачки.
Студентску радионицу “Winter Academy – Доинг Business ин China”, чијем су отварању присуствовали и представници Амбасаде Кине у Београду и Конфучијевог института, и овај пут водио је доцент др Никола Зивлак, бивши студент ФТН-а, а сада предавач шангајског универзитета Donghua.
„Кроз ове зимске академије од 2014. до сада је прошло 150 студената и многи од њих су били на размени на кинеским универзитетима, где су, по правилу најбољи, а неки су се тамо вратили и запослили се или започели свој бизнис“, рекао је др Зивлак.
“Ово је једини пројекат ове врсте у Србији и за недељу дана тридесетак студената ће научити пуно тога, од историје, друштвено политичког и економског система, преко данашњег времена иновација и пословних обичаја, па до трендова за будућност.”
Д. Девечерски