Žene iz Žablja prve rade mamografiju na pokretnom mamografu
NOVI SAD: Prvo snimanje novog pokretnog momografa biće narednog ponedeljka, 5. oktobra, u Žablju. Prema rečima pomoćnice pokrajinskog sekretara za zdravstvo dr Snežane Bojanić, mamograf će u Žablju ostati koliko god bude trebalo, a onda ide u Čurug, u istoj opštini.
Kao i uvek do sada, prvo održimo predavanje, kako bismo ženama objasnili da ne treba da se plaše pregleda i da shvate njegovu vrednost i značaj. Predavanje u Žablju smo održali na otvorenom, sa svim merama predostrožnosti, na distanci i sve žene su imale maske. Na predavanju je bilo oko 50 žena i one su počele da se prijavljuju za snimanje, a mogu da se prijave sve dok mamograf bude bio kod njih u mestu. Mamograf će, kao i uvek do sada, biti postavljen pored Doma zdravlja, a za pregled nije potrebna zdravstvena knjižica, već samo dokument za identifikaciju. Žene dobijaju termin za snimanje, kako se ne bi pravile gužve, popunjavaju upiznik, a snimak se šalje internetom u Centar za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine, kaže dr Bojanić za „Dnevnik“.
Kako objašnjava, ukoliko se na snimku otkriju neke promene, žene se telefonom pozivaju radi dopunske dijagnostike, a ako je potrebno radi se i biopsija.
Od snimanja do dijagnoze prođe sedam, osam dana, a povezani smo i sa Institutom za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, tako da se sve pacijentkinje odmah upućuju gde treba. Uredni nalazi idu kod izabranog lekara i tamo će ih pacijentkinje dobiti. Nekima se kontrole zakazuju za tri, šest ili 12 meseci, ukoliko se otkrije neka promena koja treba da se prati, napominje dr Bojanić.
Novi mobilni mamograf isporučen je 16. jula i koštao je 16 miliona dinara, isto koliko i prethodni, koji je nabavljen godinu dana ranije, a oba je kupila Pokrajinska vlada. Stari mamograf je takođe na terenu i trenutno je u Opštini Žitište, gde će se snimanja završiti 9. oktobra, a već od 12. oktobra prelazi u Srpsku Crnju i to u selo Aleksandrovac.
Na starom mamografu do sada je pregledano 3.400 žena, a otkriveno je da maligne promene ima njih 34. Tokom prošle godine otkriveno je 20 žena sa tumorima i sve one su operisane i neke su završile i hemioterapiju, a kod 14 žena tumori su otkriveni ove godine. One su takođe u fazi lečenja, neke su ga prošle, neke tek započinju, zavisno kada je promena otkrivena. U većini slučajeva u pitanju je već formiran tumor, a samo u dva slučaja su tumori otkriveni u početnoj fazi. Da mamograf nije došao u njihovo mesto i da se nisu snimile, ti tumori dugo ne bi bili otkriveni, a dobro je što su svi tumori bili operabilni, znači da su u takvoj fazi da mogu da se operišu, ispričala je dr Bojanić.
Mobilni mamograf namenjen je ženama u seoskim sredinama, kako bi mogle da obave ovo snimanje, koje im je inače teško dostupno. Prema rečima dr Bojanić, 75 odsto snimnjenih žena su nezaposlene ili penzionerke, sa srednjom stručnom spremom, a njih 80 odsto nikada nije išlo na mamografiju. Navodi primer opštine Šid kojoj je prvi mamograd udaljen 10 kilometara i kaže kako nikog nisu vratili.
Od 3.400 pregledanih žena i otkrivenih 34 tumora, najmlađa žena kojoj smo otkrili maligni tumor ima 43 godine, a najstarija ima 74 godine, istakla ja dr Bojanić.
Uradili smo analitiku potreba i resursa, gledajući koliko je mamografija urađeno tokom 2016. i 2017. godine. Tako je 2017. godine urađeno u Vojvodini ukupno 18.000 mamografija, a broj žena koje po godinama treba da urade ovaj pregled bio je 280.000. Od tih 18.000 koje su uradile pregled, njih 12.000 se pregledalo u većim gradovima i u okviru Nacionalnog skrining programa, a 6.000 žena su otišle same ili ih je uputio lekar ili su nešto napipale, objašnjava dr Bojanić.
Takođe, u Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo utvrdili su da u 15 opština nema mamografa, a četiri opštine imaju mamograf, ali nemaju radiologa. Dr Bojanić navodi i da u 20-ak domova zdravlja, odnosno opština, imamo mamograf, ali imaju samo po jednog radiologa, koji pola radnog vremena radi ultrazvučne preglede, a pola radnog vremena čita rendgenske nalaze i možda ima vremena da jednu ženu snimi na mamografu.
Naša, ali i strategija Svetske zdravstvene organizacije, je da se ide prema pacijentu, odnoso u susret pacijentima. Zato organizujemo ovakve preglede. Slogan nam je „Moja prva mamografija“, jer idemo u seoske sredine gde je ženama zaista to prva mamografija koju rade, bez obzira na to koliko imaju godina. Želimo da osvestimo žene, da shvate koliko je mamografija važna, a kada ponovo budemo došli u neko selo, tada će se prijaviti neke nove žene, ispričala je dr Bojanić i napomenula kako u Žitištu vlada veliko interesovanje i kada završe sa snimanjem, sigurno će biti 1.000 pregledanih žena, što je najviše do sada u nekoj opštini.