Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Жене из Жабља прве раде мамографију на покретном мамографу

30.09.2020. 09:21 09:26
Пише:
Фото: Pokrajinska vlada

НОВИ САД: Прво снимање новог покретног момографа биће наредног понедељка, 5. октобра, у Жабљу. Према речима помоћнице покрајинског секретара за здравство др Снежане Бојанић, мамограф ће у Жабљу остати колико год буде требало, а онда иде у Чуруг, у истој општини.

Као и увек до сада, прво одржимо предавање, како бисмо женама објаснили да не треба да се плаше прегледа и да схвате његову вредност и значај. Предавање у Жабљу смо одржали на отвореном, са свим мерама предострожности, на дистанци и све жене су имале маске. На предавању је било око 50 жена и оне су почеле да се пријављују за снимање, а могу да се пријаве све док мамограф буде био код њих у месту. Мамограф ће, као и увек до сада, бити постављен поред Дома здравља, а за преглед није потребна здравствена књижица, већ само документ за идентификацију. Жене добијају термин за снимање, како се не би правиле гужве, попуњавају упизник, а снимак се шаље интернетом у Центар за радиологију Клиничког центра Војводине, каже др Бојанић за „Дневник“.

Како објашњава, уколико се на снимку открију неке промене, жене се телефоном позивају ради допунске дијагностике, а ако је потребно ради се и биопсија.

Од снимања до дијагнозе прође седам, осам дана, а повезани смо и са Институтом за онкологију Војводине у Сремској Каменици, тако да се све пацијенткиње одмах упућују где треба. Уредни налази иду код изабраног лекара и тамо ће их пацијенткиње добити. Некима се контроле заказују за три, шест или 12 месеци, уколико се открије нека промена која треба да се прати, напомиње др Бојанић.

Нови мобилни мамограф испоручен је 16. јула и коштао је 16 милиона динара, исто колико и prеthodni, који је набављен годину дана раније, а оба је купила Покрајинска влада. Стари мамограф је такође на терену и тренутно је у Општини Житиште, где ће се снимања завршити 9. октобра, а већ од 12. октобра прелази у Српску Црњу и то у село Александровац.

На старом мамографу до сада је прегледано 3.400 жена, а откривено је да малигне промене има њих 34. Током прошле године откривено је 20 жена са туморима и све оне су оперисане и неке су завршиле и хемиотерапију, а код 14 жена тумори су откривени ове године. Оне су такође у фази лечења, неке су га прошле, неке тек започињу, зависно када је промена откривена. У већини случајева у питању је већ формиран тумор, а само у два случаја су тумори откривени у почетној фази. Да мамограф није дошао у њихово место и да се нису снимиле, ти тумори дуго не би били откривени, а добро је што су сви тумори били операбилни, значи да су у таквој фази да могу да се оперишу, испричала је др Бојанић.

Мобилни мамограф намењен је женама у сеоским срединама, како би могле да обаве ово снимање, које им је иначе тешко доступно. Према речима др Бојанић, 75 одсто снимњених жена су незапослене или пензионерке, са средњом стручном спремом, а њих 80 одсто никада није ишло на мамографију. Наводи пример општине Шид којој је први мамоград удаљен 10 километара и каже како никог нису вратили.


Најмлађа оболела има 43 године

Од 3.400 прегледаних жена и откривених 34 тумора, најмлађа жена којој смо открили малигни тумор има 43 године, а најстарија има 74 године, истакла ја др Бојанић.


Урадили смо аналитику потреба и ресурса, гледајући колико је мамографија урађено током 2016. и 2017. године. Тако је 2017. године урађено у Војводини укупно 18.000 мамографија, а број жена које по годинама треба да ураде овај преглед био је 280.000. Од тих 18.000 које су урадиле преглед, њих 12.000 се прегледало у већим градовима и у оквиру Националног скрининг програма, а 6.000 жена су отишле саме или их је упутио лекар или су нешто напипале, објашњава др Бојанић.

Такође, у Покрајинском секретаријату за здравство утврдили су да у 15 општина нема мамографа, а четири општине имају мамограф, али немају радиолога. Др Бојанић наводи и да у 20-ак домова здравља, односно општина, имамо мамограф, али имају само по једног радиолога, који пола радног времена ради ултразвучне прегледе, а пола радног времена чита рендгенске налазе и можда има времена да једну жену сними на мамографу.

Наша, али и стратегија Светске здравствене организације, је да се иде према пацијенту, односо у сусрет пацијентима. Зато организујемо овакве прегледе. Слоган нам је „Моја прва мамографија“, јер идемо у сеоске средине где је женама заиста то прва мамографија коју раде, без обзира на то колико имају година. Желимо да освестимо жене, да схвате колико је мамографија важна, а када поново будемо дошли у неко село, тада ће се пријавити неке нове жене, испричала је др Бојанић и напоменула како у Житишту влада велико интересовање и када заврше са снимањем, сигурно ће бити 1.000 прегледаних жена, што је највише до сада у некој општини.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Покретни мамограф у Жабљу и Чуругу: Бесплатни прегледи у октобру

Покретни мамограф у Жабљу и Чуругу: Бесплатни прегледи у октобру

17.09.2020. 08:33 08:36