Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZARADU IZJEDNAČITI S PROSEČNOM Zahtevi prosvetnih radnika Vladi Republike Srbije

28.09.2023. 09:16 09:39
Piše:
Foto: Youtube printscreen/Insajder Video

Predstavnici četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika predali su Vladi Srbije svoje zahteve, nakon protesta održanog u utorak, u Beogradu.

Prosvetari traže da se zarada zaposlenih u obrazovanju izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji i izradi Strategija za povećanje u narednom periodu, kao i da se odmah, u skladu sa dogovorom sa Ministarstvom prosvete, poveća dodatak odeljenskim starešinama. Jedan od zahteva je i da se smanji obim pedagoške administracije u školama. Po rečima predstavnika sindikata, u školama je nastava bila redovna.

Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije i Sindikat radnika u prosveti Srbije traže da se zarade zaposlenih u obrazovanju odmah izjednače sa prosečnom zaradom u Srbiji i izradi Strategija za povećanje u narednom periodu.

Potpredsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Slavko Derenj rekao je da se na Beogradskom univerzitetu na konkurs za prijem studenata prijavilo sedam kandidata za nastavnika hemije, 13 kandidata za nastavnika matematike, a za nastavnika fizike samo jedan kandidat.

On je naglasio da su svuda po Srbiji prazne ili poluprazne katedre za nastavne smerove. Derenj je rekao da mladi ne žele da rade u prosveti zbog malih zarada, prenela je RTS.

„Kada se mlad čovek posle master studija zaposli u obrazovanju njegova osnovna zarada u 2023. godini iznosiće 76.069 dinara ili 88 odsto prosečne zarade u Srbiji“, istakao je Derenj.

Predstavnik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Miloš Mrdak rekao je da su opet došli pred zgradu Vlade, „ispred njihovog zida plača“.

Predstavnica Sindikata obrazovanja Srbije Marina Milenković rekla je da su zaposleni u visokom obrazovanju diskriminisani, jer se u Zakonu navodi da je delatnost visokog obrazovanja prioritet Republike Srbije, a u isto vreme je osnovica za obračun plata na fakultetima niža nego osnovica u srednjim i osnovnim školama.

Ona je rekla da zaposleni na fakultetima do petog stepena obrazovanja nemaju ni minimalnu zaradu, već fakulteti dotiraju iz sopstvenih prihoda da bi isplatili minimalce.


Premijerka: Rast plata prosvetnih radnika biće nastavljen

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić primila je prethodno  u ponedeljak delegaciju reprezentativnih sindikata u prosveti, sa kojima je razgovarala o njihovim zahtevima za unapređenje uslova rada u obrazovnom sistemu.

Brnabić je napomenula da je, između ostalog, od septembra došlo do povećanja plata za 5,5 odsto, odnosno u januaru za 10 odsto. Sa ovim povećanjem, plata prosvetnih radnika duplirana je u poslednjih 11 godina i ono pokazuje trend rasta koji planiramo da nastavimo, rekla je Brnabić, dodavši da se zajedničkim radom može doći do prosečne plate kakvu i očekujemo, jer je prosveta ključ jednog uspešnog društva. Premijerka je rekla da će početna plata nastavnika od januara 2024. godine biti 86.681 dinar.

Na sastanku je dogovoreno da se uradi projekcija po kojoj bi početna plata u prosveti dostigla nivo prosečne zarade u Republici Srbiji, saopšteno je iz Vlade Srbije


Predstavnik Sindikata radnika u prosveti Srbije Nebojša Lazić tražio je od Vlade Srbije da se za vannastavno osoblje u prosveti koje ima treći, četvrti ili peti stepen obrazovanja, što hitnije koriguje koeficijent za isplatu zarada, jer se to odlaže već 12 godina.

Predstavnica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Suzana Lazarević rekla je da se na zaposlene u vrtićima gleda kao na „trošak, a ne kao na investiciju u budućnost“.

Ona je rekla da bi, pored ostalog, zaposleni u vrtićima trebalo da budu plaćeni u skladu sa školskom spremom i da se poštuju zakonski normativi o broju dece u grupi.

R. D.

Piše:
Pošaljite komentar