Za četiri meseca devet žrtava malih boginja
Još dve žene umrle su zbog malih boginja u Beogradu, čime se broj žrtava povećao na devet.
Radi se o ženama starim 30 i 42 godine, koje nisu imale nikakvo hronično oboljenje, pre nego što su dobile morbile. Zdravstveno stanje obe pacijentkinje već duži period bilo je kritično, a lekari su se danonoćno borili da ih održe u životu. Obe su, kao komplikaciju oboljevanja od malih boginja, imale zapaljenje pluća, a bile su priključene i na aparate za veštačko disanje.
Podsetimo, četrdesetogodišnja žena iz Beograda, zaposlena u „Telekomu“ preminula je pre dva dana zbog komplikacija izazvanih malim boginjama, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
- Krajem decembra na Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu umro je 30-ogodišnji muškarac koji nije bio vakcinisan, a bolest se iskomplikovala u upalu pluća. To je prvi smrtni ishod od malih boginja registrovan posle 20 godina u Srbiji. Trećeg januara Klinički centar u Nišu prijavio je smrt dečaka starog dve godine iz Aleksinca, koji nije bio vakcinisan. Bolest je laboratorijski potvrđena, a u kliničkom toku je došlo do razvoja zapaljenja pluća - naveo je “Batut”.
Na Infektivnoj klinici u Nišu 22. januara preminula je pacijentkinja stara 21 godinu, a tri dana ranije na Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu preminula je 45-godišnja zdravstvena radnica iz Beograda. Bolest je laboratorijski potvrđena, a u kliničkom toku je došlo do razvoja zapaljenja pluća. Na ovoj Klinici preminula je i devojka rođena 1988, kod koje je takođe u kliničkom toku bolesti došlo do razvoja zapaljenja pluća. U utorak, 1. marta, Klinički centar Niš prijavio je smrt dečaka starog četiri godine iz Vranjske banje, koje nije bilo vakcinisano. Bolest je laboratorijski potvrđena, a u kliničkom toku došlo je do razvoja zapaljenja pluća.
Od početka oktobra 2017. u Srbiji i srpskih enklavama na Kosovu i Metohiji registrovana su ukupno 3.162 slučaja malih boginja, od kojih su 1.594 laboratorijski potvrđena u Institutu “Torlak”. Najmlađa obolela osoba stara je 15 dana, a najstarija 70 godina. Najveći broj obolelih je u uzrasnim grupama mlađim od pet i starijim od 30 godina. Većina obolelih osoba (95 odsto) nevakcinisana je, nepotpuno vakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa.
Epidemija malih boginja na teritoriji Kosova i Metohije sa većinskim srpskim i nealbanskim stanovništvom prijavljena je 23. oktobra 2017. i do danas je tamo registrovana 331 obolela osoba.
Od početka novembra 2017. epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji grada Beograda (1.102 obolela), grada Kraljeva (252 obolela), grada Niša (699 obolelih) i opštine Bujanovac (51 oboleli), a od početka decembra 2017. i na teritoriji grada Smederevska Palanka (dva obolela) i opština Velika Plana (sedam obolelih), Bojnik (79 obolelih) i Bor (osam obolelih).
Od početka januara 2018. epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji grada Novog Sada (33 obolela), grada Leskovca (103 obolela), grada Smedereva (14 obolelih), opštine Surdulica (150 obolelih), opštine Šabac (28 obolelih), naselju Mehovine na teritoriji opštine Vladimirci (tri obolela) i selu Žitni Potok na teritoriji opštine Prokuplje (devet obolelih).
Od početka februara epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji opština Tutin (83 obolela), Valjevo (29 obolelih), Preševo (18 obolelih), Vlasotince (21 oboleli), Novi Pazar (21 oboleli), Vladičin Han (23 obolela) i Požarevac (šest obolelih). Od početka marta epidemija malih boginja prijavljena je na teritoriji grada Vranja (29 obolelih).
Porodična epidemija malih boginja prijavljena je u Rumi (tri obolela). Slučajevi obolevanja od malih boginja registrovani su i u Subotici (dva), Kruševcu (četiri), Trsteniku (jedan), Čačku (jedan), Užicu (osam), Negotinu (jedan), Knjaževcu (dva), Zaječaru (jedan), Boljevcu (jedan), Rumi (dva), Sremskoj Mitrovici (dva), Inđiji (dva), Staroj Pazovi (jedan), Vrbasu (jedan), Pirotu (devet), Dimitrovgradu (dva), Beloj Palanci (jedan), Babušnici (dva), Lebanu (jedan), Medveđi (jedan), Kragujevcu (dva), Topoli (jedan), Ljigu (jedan), Mionici (jedan), Ubu (jedan), Jagodini (tri), Ćupriji (jedan), Vladimircima (jedan), Bogatiću (dva).
LJ. Petrović
Vojvodina odbrambeni bedem
Prema nedavnim rečima pokrajinskog sekretara za zdravstvo dr Zorana Gojkovića, obuhavat vakcinacijom u Vojvodini sada je veći od 95 odsto, a u Novom Sadu je veći od 90 odsto. On je istakao je da je u nekim mestima Južnobanatskog okruga obuhvat vakcinom i 100 odsto, te je naglasio da je time podignut odbrambeni bedem prema Rumuniji, zahvaljujući kojem se epidemija nije prelila u našu zemlju.