Više medikamenata i pomagala obolelima od dijabetesa
Izmenama i dopunama Pravilnika o medicinsko-tehničkim pomagalima koja se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, koji je stupio na snagu 16. marta 2017. godine, prošireno je pravo osiguranih lica obolelih od dijabetes melitusa na pomagala za lečenje i kontrolu šećerne bolesti, saopštio je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO)
„Povećana je količina test traka za decu koja su na četiri i više od četiri doza insulina dnevno i za trudnice na 150 komada mesečno, odnosno na 450 komada na period od tri meseca, umesto ranije propisane količine za decu i trudnice koja je iznosila od 30 do 150 komada mesečno u zavisnosti od dnevne doze. Deca na jednoj, dve i tri doze insulina dnevno imaju 100 komada test traka mesečno, umesto ranije propisane količine od 30 do 90 komada. Od 16. marta 2017. godine po prvi put je za odrasle osiguranike koji su na terapiji insulinom na jednoj, dve i tri doze dnevno, uvedeno pravo na 50 test traka na period od tri meseca“, navode u RFZO.
Prvi put su test trake obezbeđuju i deci koja su obolela od dijabetes melitusa, a nisu na insulinskoj terapiji i to u količini od 50 komada na mesečnom nivou. Povećana je i količina test traka i za odrasle obolele od dijabtes melitusa, pa tako sada ostvaruju pravo na 100 komada test traka mesečno umesto do sada propisane količine od 50 komada, pod uslovom da su na četiri i više od četiri doza insulina.
„Igle za pen špric obezbeđuju se prema broju propisanih dnevnih doza insulina. Za osigurana lica koja su na jednoj ili dve doze insulina dnevno, obezbeđuje se 30 komada mesečno, a ukoliko su na tri, četiri i više doza 60 komada mesečno. Pre 16. marta 2017. godine igle za pen špric obezbeđivale su se u količini od najčešće 30 komada mesečno, uz izuzetak za decu i trudnice koji su imali pravo na količinu u skladu sa brojem doza insulina“, kažu u RFZO.
Urin test trake za okularno očitavanje šećera i acetona u urinu obezbeđuju se deci u količini od 50 komada za period od tri meseca, a do marta ovo pomagalo obezbeđivano je u količini od 50 komada mesečno samo za decu, a ne i za odrasle. Odraslima je sada obezbeđeno 50 komada na šest meseci. Za slepa i slabovida osigurana lica obolela od dijabetesa obezbeđuje se aparat za merenje nivoa šećera u krvi sa govornim softverom i odgovarajuće test trake. Takođe, spoljna portabilna insulinska pumpa je pomagalo koje se propisuje na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja obolelima.
„Ukazujemo i na to da su predložene izmene i dopune donete u skladu sa zahtevim Udruženja obolelih i mišljenjem stručnog dela Komisije za izradu pravilnika koju su činili eminentni endokrinolozi. Ni Republička stručna komisija za lečenje i kontrolu šećerne bolesti Ministarstva zdravlja nije imala primedbi na predložene izmene u delu pomagala za lečenje i kontrolu šećerne bolesti“, objašnjavaju u Fondu i dodaju da su izmene i dopune inicirane od strane Udruženja obolelih koji se već duži vremenski period zalažu za proširenje prava na pomagala za lečenje i kontrolu šećerne bolesti, prvenstveno povećanje količine test traka i obezbeđivanje test traka svoj deci, bez obzira da li su na terapiji insulinom ili ne.
LJ. Petrović
Sve veća izdvajanja
Kako navode u Fondu, od 2014. godine povećava se suma novca koja se izdvaja iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za pomagala za lečenje i kontrolu šećerne bolesti. Tako je RFZO u 2015. godini izvršio isplatu oko 4,9 milijardi dinara, dok je u 2016. godini isplata bila oko 5,6 milijardi dinara, što je čak 20 odsto od ukupnih sredstava koja RFZO izdvaja za sve lekove koji se izdaju na obrascu lekarskog recepta a primenjuju se za lečenje osiguranih lica obolelih od različitih bolesti.
„U prva tri meseca ove godine, za ove lekove RFZO je izvršio isplatu oko 1,45 milijardi dinara, što je za oko devet odsto veći iznos u odnosu na sredstva koja su izdvojena za lekove za dijabetes melitus u prva tri meseca prošle godine“, kažu u Fondu.