Више медикамената и помагала оболелима од дијабетеса
Изменама и допунама Правилника о медицинско-техничким помагалима која се обезбеђују из средстава обавезног здравственог осигурања, који је ступио на снагу 16. марта 2017. године, проширено је право осигураних лица оболелих од дијабетес мелитуса на помагала за лечење и контролу шећерне болести, саопштио је Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО)
„Повећана је количина тест трака за децу која су на четири и више од четири доза инсулина дневно и за труднице на 150 комада месечно, односно на 450 комада на период од три месеца, уместо раније прописане количине за децу и труднице која је износила од 30 до 150 комада месечно у зависности од дневне дозе. Деца на једној, две и три дозе инсулина дневно имају 100 комада тест трака месечно, уместо раније прописане количине од 30 до 90 комада. Од 16. марта 2017. године по први пут је за одрасле осигуранике који су на терапији инсулином на једној, две и три дозе дневно, уведено право на 50 тест трака на период од три месеца“, наводе у РФЗО.
Први пут су тест траке обезбеђују и деци која су оболела од дијабетес мелитуса, а нису на инсулинској терапији и то у количини од 50 комада на месечном нивоу. Повећана је и количина тест трака и за одрасле оболеле од дијабтес мелитуса, па тако сада остварују право на 100 комада тест трака месечно уместо до сада прописане количине од 50 комада, под условом да су на четири и више од четири доза инсулина.
„Игле за пен шприц обезбеђују се према броју прописаних дневних доза инсулина. За осигурана лица која су на једној или две дозе инсулина дневно, обезбеђује се 30 комада месечно, а уколико су на три, четири и више доза 60 комада месечно. Пре 16. марта 2017. године игле за пен шприц обезбеђивале су се у количини од најчешће 30 комада месечно, уз изузетак за децу и труднице који су имали право на количину у складу са бројем доза инсулина“, кажу у РФЗО.
Урин тест траке за окуларно очитавање шећера и ацетона у урину обезбеђују се деци у количини од 50 комада за период од три месеца, а до марта ово помагало обезбеђивано је у количини од 50 комада месечно само за децу, а не и за одрасле. Одраслима је сада обезбеђено 50 комада на шест месеци. За слепа и слабовида осигурана лица оболела од дијабетеса обезбеђује се апарат за мерење нивоа шећера у крви са говорним софтвером и одговарајуће тест траке. Такође, спољна портабилна инсулинска пумпа је помагало које се прописује на терет средстава обавезног здравственог осигурања оболелима.
„Указујемо и на то да су предложене измене и допуне донете у складу са захтевим Удружења оболелих и мишљењем стручног дела Комисије за израду правилника коју су чинили еминентни ендокринолози. Ни Републичка стручна комисија за лечење и контролу шећерне болести Министарства здравља није имала примедби на предложене измене у делу помагала за лечење и контролу шећерне болести“, објашњавају у Фонду и додају да су измене и допуне инициране од стране Удружења оболелих који се већ дужи временски период залажу за проширење права на помагала за лечење и контролу шећерне болести, првенствено повећање количине тест трака и обезбеђивање тест трака свој деци, без обзира да ли су на терапији инсулином или не.
Љ. Петровић
Све већа издвајања
Како наводе у Фонду, од 2014. године повећава се сума новца која се издваја из средстава обавезног здравственог осигурања за помагала за лечење и контролу шећерне болести. Тако је РФЗО у 2015. години извршио исплату око 4,9 милијарди динара, док је у 2016. години исплата била око 5,6 милијарди динара, што је чак 20 одсто од укупних средстава која РФЗО издваја за све лекове који се издају на обрасцу лекарског рецепта а примењују се за лечење осигураних лица оболелих од различитих болести.
„У прва три месеца ове године, за ове лекове РФЗО је извршио исплату око 1,45 милијарди динара, што је за око девет одсто већи износ у односу на средства која су издвојена за лекове за дијабетес мелитус у прва три месеца прошле године“, кажу у Фонду.