Većina žena kod ginekologa ide samo kad su trudne
U domovima zdravlja u Srbiji u zdravstvenoj zaštiti žena u 2016. godini bilo je zaposleno 553 lekara, od čega je 82 odsto specijalista ginekologije i akušerstva, a ostali su uglavnom na specijalizaciji, pokazuju podaci koje je objavio Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanovć Batut” u izveštaju Analiza rada vanbolničkih zdravstvenih ustanova i korišćenje primarne zdravstvene zaštite u Republici Srbiji u 2016. godini.
Ovi ginekolozi obezbeđivali su zdravstvenu zaštitu za oko 3.127.552 žene starije od 15 godina, što čini prosečnu obezbeđenost u Srbiji od jednog lekara u službi zdravstvene zaštite žena na 5.656 žena iznad 15 godina.
U poređenju s ostalim kategorijama stanovništva, žene u vezi sa svojim reproduktivnim funkcijama i stanjem polnih organa najmanje koriste zdravstvenu zaštitu. Prosečan broj poseta po jednoj ženi starijoj od 15 godina u oblasti primarne zdravstvene zaštite je manji od jedne posete, odnosno pregleda, i iznosi 0,9 pregleda, gde je odnos 0,5 preventivnih pregleda prema 0,4 pregleda radi lečenja.
- Praksa i pokazatelji ovih analiza pokazuju da najveći deo žena i ne koristi zdravstvenu zaštitu u toku svog životnog veka, osim perioda trudnoće i u vezi s porođajem, kada je i najveće korišćenje zdravstvene zaštite, u periodu reproduktivnog doba, do 50 godina ili zbog zdravstvenih problema u kasnijem periodu - kaže se u Analizi.
U okruzima se obezbeđenost brojem lekara u zdravstvenoj zaštiti žena iznad 15 godina kretala u rasponu od 3.321 žena po ginekologu, koliko je iznosilo u Pčinjskom okrugu, do 8.460 žena po ginekologu koliko je iznosilo u Zaječarskom okrugu. U odnosu na Pravilnik o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti, obezbeđenost je bila približno na nivou predviđenog broja u Južnobačkom i Južnobanatskom okrugu, odnosno veća u Severnobačkom, Zapadnobačkom, Nišavskom i Zaječarskom okrugu.
Severnobački okrug ima 11 ginekologa u domovima zdravlja, koji u proseku imaju po 24 pacijentkinje dnevno. Srednjebanatski okrug ima 13 ginekologa koji pregledaju po 15 žena dnevno, a Severnobanatski ima 10 lekara koji imaju po 21 pacijentkinju dnevno. U Južnobanatskom okrugu je 19 lkara koji u proseku dnevno imaju po 28 pacijentkinja, a u Zapadnobačkom okrugu 12 lekara u proseku dnevno ima po 23 pregleda. Južnobački okrug ima 42 ginekologa koji u proseku dnevno imaju po 26 pregleda, a u Sremskom okrugu 26 lkara ima u proseku po 25 pregleda dnevno. Ukupno u Vojvodini u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ima 133 ginekologa koji u proseku svakoga dana imaju po 24 pacijentkinje.
Pravilnik o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti u zdravstvenim ustanovama i drugim oblicima zdravstvene službe definiše kriterijum u pogledu kadra, a koji u oblasti zdravstvene zaštite žena iznosi jedan lekar specijalista ginekologije na 6.500 žena iznad 15 godina. Kriterijum u pogledu mera izvršenja iznosi 30 poseta dnevno i 6.300 godišnje kod lekara.
- U zdravstvenoj zaštiti žena registrovano je godišnje na nivou Republike Srbije prosečno oko 4.843 poseta po lekaru, što predstavlja manju opterećenost u odnosu na mere izvršenja. Prosečna dnevna opterećenost ginekologa u 2016. godini iznosi 23 posete, odnosno pregleda i uočava se da je najveća dnevna opterećenost u Nišavskom okrugu - kažu podaci “Batuta”.
LJ. Petrović