Uručene nagrade NUNS-a za istraživačko novinarstvo
BEOGRAD: Na Fakultetu dramskih umetnosti danas su po 14. put uručene nagrade za istraživačko novinarstvo koje organizuje NUNS uz podršku ambasade SAD povodom Svetskog dana slobode medija koji se obeležava 3. maja.
Nagradu u kategoriji elektronskih medija dobila je novinarka RTS Tamara Tankosić za prilog "Dečije bolesti, zakazivanja pregleda".
U kategoriji štampanih medija nagrađen je Velimir Perović za tekst "Masakr mladića u Pandi država gura u zaborav", a u kategoriji onlajn medija nagradu je dobila Jelena Veljković za serijal tekstova o nelegalnoj gradnji objekata na planini Golija.
Ambasador SAD Kajl Skot rekao je uoči uručivanja nagrada da je Ambasada SAD kao veliki pobornik slobode govora ponosan što podržava nagradu za istraživačko novinarstvo koju dodeljuje NUNS već 14 godina.
On je ocenio da je današnji događaj dokaz da "svetlost koju daje nezavisno novinarstvo i dalje treperi u Srbiji".
Skot je rekao da mu je čast da bude u društvu toliko talentovanih i hrabrih ljudi.
Kao primer hrabrog i etičkog pomenuo je novinara Dejana Anastasijevića koji je nedavno preminuo.
Skot kaže da najnoviji izveštaj Reportera bez granica pokazuje da je novinarstvo u Srbiji u krizi.
Američki ambasador kaže da ima razloga za zabrinutost po pitanju stanja novinarstva u Srbiji te naveo da su Srbiji potrebni nezavisni i slobodni mediji i da je obaveza svih demokratskih društava da obezbede da novinari mogu da rade bez straha i pritisaka.
Skot je rekao da određeni broj medija izgleda služi interesima politike i biznisa umesto javnosti a da se mediji prečesto koriste kao oružje za napad na pojedince i političke neistomišljenike.
"Slobodni mediji bi trebalo da budu psi čuvari a ne borbeni pas", rekao je Skot i dodao da pas čuvar upozorava na neku opasnost, a borbenog psa njegov vlasnik može pustiti sa lanca i ugušiti i ućutkati neku poruku.
Ambasador je zahvalio novinarima na svemu što rade jer, kako kaže, oni Srbiju čine snažnijom i boljom.
Predsednik NUNS Zzeljko Bodrožić rekao je da je slika novinarstva u Srbiji sumorna i da "vlast brutalno i otvoreno guši slobodu medija i preliva državni novac u medije koji služe propagandi".
On je naveo da po podacima NUNS-a u 2018. su zabeležena 102 incidenta od kojih su sedam fizički napadi na novinare, 23 verbalne pretnje i 72 pritiska.
Naveo je da je 12. decembra u Vrčinu organizovana grupa predvođena tadašnjim predsednikom opštine Grocka Dragoljubom Simonovićem zapalila kuću novinara Milana Jovanovića, a da vlasnica novosadskog kanala 9 Maja Pavlović 23 dana štrajkovala glađu.
Na konkurs NUNS-a za dodelu nagrade, prema rečima predsednika žirija Dinka Gruhonjića, javilo se 38 novinara sa 69 priloga i tekstova.