Уручене награде НУНС-а за истраживачко новинарство
БЕОГРАД: На Факултету драмских уметности данас су по 14. пут уручене награде за истраживачко новинарство које организује НУНС уз подршку амбасаде САД поводом Светског дана слободе медија који се обележава 3. маја.
Награду у категорији електронских медија добила је новинарка РТС Тамара Танкосић за прилог "Дечије болести, заказивања прегледа".
У категорији штампаних медија награђен је Велимир Перовић за текст "Масакр младића у Панди држава гура у заборав", а у категорији онлајн медија награду је добила Јелена Вељковић за серијал текстова о нелегалној градњи објеката на планини Голија.
Амбасадор САД Кајл Скот рекао је уочи уручивања награда да је Амбасада САД као велики поборник слободе говора поносан што подржава награду за истраживачко новинарство коју додељује НУНС већ 14 година.
Он је оценио да је данашњи догађај доказ да "светлост коју даје независно новинарство и даље трепери у Србији".
Скот је рекао да му је част да буде у друштву толико талентованих и храбрих људи.
Као пример храброг и етичког поменуо је новинара Дејана Анастасијевића који је недавно преминуо.
Скот каже да најновији извештај Репортера без граница показује да је новинарство у Србији у кризи.
Амерички амбасадор каже да има разлога за забринутост по питању стања новинарства у Србији те навео да су Србији потребни независни и слободни медији и да је обавеза свих демократских друштава да обезбеде да новинари могу да раде без страха и притисака.
Скот је рекао да одређени број медија изгледа служи интересима политике и бизниса уместо јавности а да се медији пречесто користе као оружје за напад на појединце и политичке неистомишљенике.
"Слободни медији би требало да буду пси чувари а не борбени пас", рекао је Скот и додао да пас чувар упозорава на неку опасност, а борбеног пса његов власник може пустити са ланца и угушити и ућуткати неку поруку.
Амбасадор је захвалио новинарима на свему што раде јер, како каже, они Србију чине снажнијом и бољом.
Председник НУНС Zzеljko Бодрожић рекао је да је слика новинарства у Србији суморна и да "власт брутално и отворено гуши слободу медија и прелива државни новац у медије који служе пропаганди".
Он је навео да по подацима НУНС-а у 2018. су забележена 102 инцидента од којих су седам физички напади на новинаре, 23 вербалне претње и 72 притиска.
Навео је да је 12. децембра у Врчину организована група предвођена тадашњим председником општине Гроцка Драгољубом Симоновићем запалила кућу новинара Милана Јовановића, а да власница новосадског канала 9 Маја Павловић 23 дана штрајковала глађу.
На конкурс НУНС-а за доделу награде, према речима председника жирија Динка Грухоњића, јавило се 38 новинара са 69 прилога и текстова.