UNS: Obeleženo 40 godina Lektorata za italijanski na Filozofskom
NOVI SAD: Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu juče je obeležena 40. godišnjica Lektorata za italijanski jezik pri Odseku za romanistiku.
U izložbenom holu fakulteta, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Davide Skalmani otvorio je izložbu knjiga “Srbija i Italija u interkulturalnom dijalogu”.
Nakon toga je u Kino sali fakulteta predstavljen istorijat o nastanku Lektorata za italijanski jezik, naučni doprinos i aktivnosti u okviru promocije italijanskog jezika i kulture za koju studenti već decenijama pokazuju veliko i konstantno interesovanje, o čemu najbolje svedoči gotovo 300 studenata koji se svake godine upisuju na kurseve ovog jezika. Ovom prilikom istaknutim studentima uručene su i nagrade.
Lektorat za italijanski jezik postoji od 1979. Naravno, sve je počelo veoma skromno i jednostavno. Cele godine nastavićemo da slavimo naš jubilej organizacijom raznih događaja, postavkama izložbi, gostovanjima raznih ugladnih italijanskih profesora. Ponosni smo na četiri decenije našeg postojanja koje su garant stabilnosti i kvaliteta u našem radu. Izlazimo u susret interesovanju koje naši studenti pokazuju za italijanski jezik, kulturu i književnost. Sada kada smo se dosta proširili, očekujemo da i dalje rastemo uz podršku kolega i institucija, pre svega Odseka za romanistiku, kao i pomoć Italijanskog instituta za kulturu, Ambasade Italije i Filozofskog fakulteta. Broj studenata koji uče italijsnki je iz godine u godinu konstantan, čak se i povećava, rekla je vanredni profesor za italijanski jezik dr Aleksandra Blatešić.
U okviru učenja italijanskog jezika, dodala je, imamo različite programe.
Najdetaljniji program imaju studenti francuskog jezika i književnosti sa drugom romanskom kulturom i jezikom. Ta druga kultura i jezik su ili italijanski ili španski. Oni italijanski jezik i kulturu uče tokom sve četiri godine studija. Imaju i poseban master program, potpunu ponudu. Na doktorske studije takođe mogu da se prijave, gde najčešće biraju komparativne teme. Veliki broj studenata imamo i na drugim odsecima koji biraju italijanski kao drugi strani jezik po izboru. Oni italijanski uče dve godine, s tim što imaju mogućnost da fakultativno produže svje učenje italijanskog, jer imamo kurseve i na trećoj godini, tako da stižu do B1 nivoa znanja, kazala je dr Blatešić.
Po rečima direktora Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Davida Skalmanija, ovaj institut program učenja jezika pomaže preko institucija kao što su Ministarstvo spoljnih poslova i Ambasada Italije. Podrška ide preko fonda koji je obezbeđen za promociju italijanskog jezika i kulture preko prisustva tog jezika u nastavi na Filozofskom fakultetu UNS.
Pošto na Fakultetu postoji velika zainteresovanost studenta za učenje italijanskog jezika, Institut, Ministarstvo i Ambasada su tu da pomognu da održimo i proširimo postojeću ponudu. Ima, naravno, i brojnih kulturnih događaja koji nas spajaju i koji nas upućuju na međusobnu saradnju, kao što je to i ova proslava jubileja, rekao je Skalmani.
V. Crnjanski