Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kon: Skoro polovina inficiranih iz Beograda

03.04.2020. 15:46 18:16
Piše:
Foto: Fonet/A. Barda/Predrag Kon

BEOGRAD: Skoro polovina inficiranih virusom korona je iz Beograda, istakao je danas epidemiolog Predrag Kon.

Kon je na konferenciji za novinare, upitan da li može dati broj zaraženih po gradovima, kazao da nema topografsku distribuciju, ali da ne veruje da je došlo do veće promene od podataka koji su objavljeni na sajtu Covid-19.

„Došli smo ovde i dobili pre nego što smo ušli podatke koje smo izneli. Šta je ovih 305 i gde je distribucija ne znam. Ono što se vidi jeste da se izdvajaju Valjevo, Ćuprija, Beograd, Kikinda. To i dalje ostaje”, objasnio je on.

Zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević rekla je da će se eksperti truditi da blagovremeno ubuduće urade topografsku distribuciju, ali je i ona istakla da je veliki broj iz Beograda.

Na konstataciju da su se porodilje iz Niša upućivale u Narodni front, i da li se sada nešto menja, Kon je istakao da Narodni front i dalje radi.

„Koliko znam, što sam čuo da mnogi pokušavaju i opterećuju više GAK u Višegradskoj. To je nešto što je za očekivati kada se pročuju vesti o zaraženim lekarima i misli da su te bolnice mesto zaraze. To nije tako. Rekao sam da se više puta dnevno dezinfikuje prostor u Narodnom frontu. Skoro da će biti bezbednije mesto“, nalasio je on.

Kreće strmi uspon, peta nedelja zaraze se jasno najavila

Kon je ukazao da je danas najcrnji dan sa osam preminulih osoba, uz 305 novozaraženih, te da je jasno da kreće strmi uspon kada je reč o broju obolelih od Kovida 19.

“Da li će biti malih predaha… ali peta nedelja se jasno najavila”, rekao je Kon na pres konferenciji u Palati Srbija.

On je upozorio da je sada već sve pitanje zdravstevne bezbednosti svakog pojedinca u državi - da li će shvatiti da se nalazimo u krajnje ozbiljnoj situaciji.

Dodao je da broj hospitalizovanih prelazi kapacitete, te da bismo bili u većem problemu, da improvizovane bolnice nisu bile dobro pripremljene.

Odbacio je kritike na društvenim mrežama na račun donetih mera, ističući da je to napad na zdravstvenu bezbednost.

“Ako se ne razume da je virus u cirkulaciji i da je neophodno sprečiti njegovo prenošenje… Mere su donete samo da to spreče, nema tu pregovaranja”, rekao je Kon.

Kon je naveo da je u GAK “Narodni front” 75 zaposlenih udaljeno sa posla - 46 pozitivnih, kao i oni kojima nije urađeno testiranje ili nije potrebno da se radi, ali su udaljeni iz predostrožnosti.

Naveo je da su svi pozitivni bili u kontaktu sa 150 osoba, koje su potpuno zdrave i pod posbenim nadžorom.

Preneo je da ta bolnica radi i našla je način za to, odnosno isti posao radi manji broj ljudi.

Kon je dodao da je u bolnici u Ćupriji četiri lekara i četiri tehničara pozitivno na koronu i u bolnici, uz još sedam lekara i tri tehničara koji su u kućnoj izolaciji.

Zaraženi lekari i sestre na lečenju, ne mogu da rade

Medicinski radnici zaraženi korona virusom, kao i svi ostali građani, upućuju se na lečenje i ne mogu da se vrate na posao sve dok dva puta ne budu negativni na testu na Kovid-19, kaže epidemiolog Predrag Kon i naglašava da su pod posebnim nadzorom i oni koji su bili u kontaktu sa obolelima u zdravstvu.

Kon je za Tanjug rekao da su zaraženi zdravstveni radnici na bolničkom lečenju ili u privremenim bolnicama, ako su sa lakšom kliničkom slikom. 

Naglasio je da zaposleni u zdravstvu mogu da rade pod uslovom da su koristili zaštitnu opremu u kontaktu sa zaraženima, dok oni koji je nisu koristili moraju da se testiraju na Kovid 19.

''Jedino ako su negativni, mogu da nastave da rade'', podvukao je Kon.

Kako je rekao, nema dileme da je u našem zdravstvu vanredno stanje, ali je istakao da su zdravstvene ustanove bezbedne i da se primenjuju pravila ponašanja i protokoli za rad u vreme pandemije.

''Kasnimo malo sa nekim stvarima, imamo problema oko dobijanja rezultata, ali zaraženi medicinski radnici ne rade i nema straha od zaraze ako građani treba da obave nešto hitno u zdravstvenoj ustanovi'', kaže Kon.

Podvukao je da u zdravstvenim ustanovama ne sme da radi nijedan zdravstveni radnik koji ima i najmanju respiratornu infekciju.

''Ustanove su u tom slučaju u obavezi da obaveste Ministarstvo zdravlja i to se rešava tako što se dopunjava kadar ili na druge načine'', objasnio je Kon.

Dodao je da se svaka zdravstvena ustanova u kojoj su se zarazili medicinski radnici ''opekla'' i izvukla pouku zbog čega će na neki način biti bezbednija od ostalih.

''To sam rekao za ''Narodni front''. Tamo se maksimalno koncentrišu na dezinfekciju što bi u ovom trenutku trebalo svi da rade, ali je to sad neuporedivo izraženije u ustanovama u kojima se pojavila infekcija'', naveo je Kon.

Zastoj u testiranju postaje najveći problem

Predrag Kon je izjavio danas da zastoji u testiranju potencijalno obolelih od korona virusa postaju najveći problem, kao i da mora da se nađe način da se to prevaziđe, i pored toga što je priliv povećan.

On je objasnio da iz raznih klinika stižu materijali koji se obrađuju i očigledno postoji neki, kaže kaže njemu nejasan, razlog zbog kog postoji zastoj u testiranju.

"Vidite da priliv postaje sve veći. Neophodno je doći što pre do rezultata i da se ljudi koji mogu da se otpuste - otpuste, i oni koji su čekali da se ne zadržavaju više. Protokol se promenio i sad važi samo za one sa povišenom temperaturom i oni moraju čekati, ostali idu u samoizolaciju", kazao je Kon na konferenciji u Palati Srbija na pitanje u vezi sa sa čekanjem na rezultate testova.

Kon je objasnio da Gradski zavod za javno zdravlje vrši uzorkovanje ako se pojave pacijenti da su sumnjivi na koronu isto tako vrše uzorkovanje po kućama, ukoliko postoji sumnja u okviru kućne izolacije.

"Svi testovi koji se uzimaju, bilo gde, transportuje taj zavod do Torlaka i sve ovo što je bilo na aerodromu, uzimanje uzoraka u karantinima takozvanim gde su čekali rezultate, sve je to uzimala epidemiološka služba Zavoda", kaže Kon.

On ističe da reba reći i to da ono što se uzima u domovima zdravlje epidemiološke ekipe nose na određena mesta.

Zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević kaže da se sada znacajno povećao kapacitet za testiranje.

"I u smislu povećanog broja laboratorija, aparata i ljudi, i nadamo se da će u narednom periodu biti u skladu sa ovim oboljenjem", dodala je Kisić.

Kon je još jednom upozorio na ozbiljnost situacije:

"Opet kažem jednu stvar: kad imamo uzlaznu liniju, imamo sliku sa smrtnošću iznad 10 odsto, što je jako ozbiljno", rekao je on.

"Misliti da kod nas ne može tako, nije istina. Onaj koji napada mere, radi protiv bezbednosti građana. Ja kao epidemiolog imam obavezu to da kažem, aiko se sve više traže krivci i odgovornost...".

Kisić: Bilo i propusta, svi oboleli zdravstveni radnici izolovani

Svi oboleli zdravstveni radnici od korona virusa su izolovani i većina njih je dobrog zdravstvenog stanja i očekuje se da se uskoro vrate na posao, izjavila je danas zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević.

"Što se tiče obolevanja u zdravstvenim ustanovama, kada imamo tako veliki broj obolelih jasno je da su se desili određeni propusti u nekim momentima. Ali, najbitnije je da su svi oni kod kojih je potrvrđeno pristuvo virusa izolovani i da su njihovi kontakti pod zdravstvenim nadžorom", rekla je ona.

Kaže je cilj da se onemogući širenje infekcije na pacijenate i druge zdravstve radnike.

"Bitno je da je većina zdravstvenih radnika koji su oboleli dobrog zdravstvenog stanja i nadamo se njihovom brzom povratku na posao", rekla je ona i objasila da oni mogu da se vrate na posao tek nakon dva dvostruka negativna nalaza", naglasila je ona.

Kisić Tepavčević je rekla da bolnice koje su imale te slučajeve, kao bolnica u Ćupriji, rade sa manjim brojem zdravstvenih radnika i neminovno je da će biti još smanjen kapacitet te bolnice ili će biti preusmereni odeđeni broj zdravstvenih radnika u neke ustanove.

Dodaje da se rede preraspodele kako bi svaki regiona u Srbiji bio dobro pokriven.

Umesto u nedelju, penzioneri u kupovinu mogu u subotu od 3 do 8 sati ujutro

Kisić Tepavčević je podsetila da je policijski čas sutra od 13 sati do ponedeljka u pet sati ujutru za sve naše građane.

Kaže da će penzioneri moći sutra, umesto u nedelju, da odu do prodajnih objekata koji će raditi subotom od 4 do 7 sati ujutru, kao i da će oni moći da se kreću subotom od 3 do 8 sati ujutru, da bi imali vremena da odu i da se vrate kućama.

Ona je rekla da će vlasnici kućnih ljubimaca moći da ih šetaju od 23 do 01 čas i da će imati dodatni termin nedeljom od 8 do 10 sati ujutru.

Autor:
Pošaljite komentar
Još osam građana preminulo, novih 305 zaraženo, ukupno 1.476

Još osam građana preminulo, novih 305 zaraženo, ukupno 1.476

03.04.2020. 15:11 15:42
Brnabić: Podaci zastrašujući, oštrije mere ako se nastavi

Brnabić: Podaci zastrašujući, oštrije mere ako se nastavi

03.04.2020. 15:21 16:21
Još jedan termin za šetnju ljubimaca, nedeljom od 8 do 10 časova

Još jedan termin za šetnju ljubimaca, nedeljom od 8 do 10 časova

03.04.2020. 15:28 15:47