PRIPREMITE SE NA ČEKANJE NA ULAZAK U EU: Uvedena su nova pravila; Ubuduće bez pečata, ALI UZ SNIMANJE OTISKA PRSTA I LICA
Odbor za građanske slobode Evropskog parlamenta odobrio je postepeno uvođenje novog Sistema ulaska i izlaska (EES) na spoljnim granicama EU, koji će važiti za sve državljane koji nisu iz Evropske unije, a ulaze u Šengen zonu radi kratkoročnog boravka.
Ovaj sistem će zameniti fizičko pečatiranje pasoša elektronskim beleženjem prelaza granice, uključujući i biometrijske podatke kao što su fotografija lica i otisci prstiju. Cilj je poboljšanje bezbednosti, brže obrade na granici i smanjenje redova.
Planirano je da se sistem postepeno uvodi tokom 180 dana. Prvog dana će se u novom sistemu evidentirati najmanje 10 odsto prelazaka, do 90. dana do 50 odsto, a do kraja tog perioda 100 odsto.
Novi sistem ulaska i izlaska (EES) zameniće fizičko pečatiranje pasoša elektronskim beleženjem prelaza granice
Države članice imaće mogućnost da samostalno odluče o tempu primene, uz određenu fleksibilnost. Takođe, izbegavaće se uvođenje sistema u vreme putničkih gužvi — letnjih i zimskih praznika. Kako će se to izvesti u zemljama poput Italije, Španije i Grčke, koje žive od letnjeg turizma, tek treba da vidimo, kad njihova vlast donese dodatne propise.
Građani Srbije, kao državljani treće zemlje koji imaju pravo bezviznog ulaska u šengensku zonu do 90 dana u roku od 180 dana, deo su novog sistema EES. To znači da će prilikom ulaska u EU na graničnom prelazu biti elektronski registrovani. Takođe, biće im snimljen otisak prsta i lice (ukoliko u sistemu već nije zabeleženo), ali neće više dobijati pečat u pasošu.
Prvi ulazak u EU može trajati nešto duže zbog unosa podataka u sistem, ali će oni koji prođu kroz ovaj sistem kasnije manje čekati
Ne postoji poseban postupak koji građani Srbije moraju obaviti pre ulaska u EU zbog ovog sistema. Biometrijski podaci će se prikupljati direktno na graničnom prelazu. Ipak, važno je znati da prvi ulazak u EU može trajati nešto duže zbog unosa podataka u sistem, ali da će oni koji prođu kroz ovaj sistem kasnije manje čekati, jer će sistem omogućiti bržu proveru onih koji su već registrovani.
U narednom periodu se očekuje i uvođenje ETIAS sistema (Evropski sistem za putne informacije i autorizaciju), koji će se odnositi na sve koji putuju bez vize — uključujući i državljane Srbije. On će podrazumevati elektronsku prijavu pre puta (slično kao ESTA za SAD), ali to je posebna mera i biće aktivirana nakon što EES postane operativan.
Sistem ulaska i izlaska je novi korak u digitalizaciji graničnih kontrola u EU. Iako ne zahteva dodatne radnje od građana Srbije, važno je da budu informisani i spremni na novu proceduru. Uvođenjem EES-a povećava se bezbednost i ubrzava prolazak kroz granicu, a putnici će sve manje morati da brinu o pečatima i rokovima u pasošu, jer će sve biti evidentirano elektronski.