Кон: Скоро половина инфицираних из Београда
БЕОГРАД: Скоро половина инфицираних вирусом корона је из Београда, истакао је данас епидемиолог Предраг Кон.
Кон је на конференцији за новинаре, упитан да ли може дати број заражених по градовима, казао да нема топографску дистрибуцију, али да не верује да је дошло до веће промене од података који су објављени на сајту Covid-19.
„Дошли смо овде и добили пре него што смо ушли податке које смо изнели. Шта је ових 305 и где је дистрибуција не знам. Оно што се види јесте да се издвајају Ваљево, Ћуприја, Београд, Кикинда. То и даље остаје”, објаснио је он.
Заменица директора Института „Батут“ Дарија Кисић-Тепавчевић рекла је да ће се експерти трудити да благовремено убудуће ураде топографску дистрибуцију, али је и она истакла да је велики број из Београда.
На констатацију да су се породиље из Ниша упућивале у Народни фронт, и да ли се сада нешто мења, Кон је истакао да Народни фронт и даље ради.
„Колико знам, што сам чуо да многи покушавају и оптерећују више ГАК у Вишеградској. То је нешто што је за очекивати када се прочују вести о зараженим лекарима и мисли да су те болнице место заразе. То није тако. Рекао сам да се више пута дневно дезинфикује простор у Народном фронту. Скоро да ће бити безбедније место“, наласио је он.
Кон је указао да је данас најцрњи дан са осам преминулих особа, уз 305 новозаражених, те да је јасно да креће стрми успон када је реч о броју оболелих од Ковида 19.
“Да ли ће бити малих предаха… али пета недеља се јасно најавила”, рекао је Кон на прес конференцији у Палати Србија.
Он је упозорио да је сада већ све питање здравстевне безбедности сваког појединца у држави - да ли ће схватити да се налазимо у крајње озбиљној ситуацији.
Додао је да број хоспитализованих прелази капацитете, те да бисмо били у већем проблему, да импровизоване болнице нису биле добро припремљене.
Одбацио је критике на друштвеним мрежама на рачун донетих мера, истичући да је то напад на здравствену безбедност.
“Ако се не разуме да је вирус у циркулацији и да је неопходно спречити његово преношење… Мере су донете само да то спрече, нема ту преговарања”, рекао је Кон.
Кон је навео да је у ГАК “Народни фронт” 75 запослених удаљено са посла - 46 позитивних, као и они којима није урађено тестирање или није потребно да се ради, али су удаљени из предострожности.
Навео је да су сви позитивни били у контакту са 150 особа, које су потпуно здраве и под посбеним наџором.
Пренео је да та болница ради и нашла је начин за то, односно исти посао ради мањи број људи.
Кон је додао да је у болници у Ћуприји четири лекара и четири техничара позитивно на корону и у болници, уз још седам лекара и три техничара који су у кућној изолацији.
Медицински радници заражени корона вирусом, као и сви остали грађани, упућују се на лечење и не могу да се врате на посао све док два пута не буду негативни на тесту на Ковид-19, каже епидемиолог Предраг Кон и наглашава да су под посебним надзором и они који су били у контакту са оболелима у здравству.
Кон је за Танјуг рекао да су заражени здравствени радници на болничком лечењу или у привременим болницама, ако су са лакшом клиничком сликом.
Нагласио је да запослени у здравству могу да раде под условом да су користили заштитну опрему у контакту са зараженима, док они који је нису користили морају да се тестирају на Ковид 19.
''Једино ако су негативни, могу да наставе да раде'', подвукао је Кон.
Како је рекао, нема дилеме да је у нашем здравству ванредно стање, али је истакао да су здравствене установе безбедне и да се примењују правила понашања и протоколи за рад у време пандемије.
''Каснимо мало са неким стварима, имамо проблема око добијања резултата, али заражени медицински радници не раде и нема страха од заразе ако грађани треба да обаве нешто хитно у здравственој установи'', каже Кон.
Подвукао је да у здравственим установама не сме да ради ниједан здравствени радник који има и најмању респираторну инфекцију.
''Установе су у том случају у обавези да обавесте Министарство здравља и то се решава тако што се допуњава кадар или на друге начине'', објаснио је Кон.
Додао је да се свака здравствена установа у којој су се заразили медицински радници ''опекла'' и извукла поуку због чега ће на неки начин бити безбеднија од осталих.
''To сам рекао за ''Народни фронт''. Тамо се максимално концентришу на дезинфекцију што би у овом тренутку требало сви да раде, али је то сад неупоредиво израженије у установама у којима се појавила инфекција'', навео је Кон.
Предраг Кон је изјавио данас да застоји у тестирању потенцијално оболелих од корона вируса постају највећи проблем, као и да мора да се нађе начин да се то превазиђе, и поред тога што је прилив повећан.
Он је објаснио да из разних клиника стижу материјали који се обрађују и очигледно постоји неки, каже каже њему нејасан, разлог због ког постоји застој у тестирању.
"Видите да прилив постаје све већи. Неопходно је доћи што пре до резултата и да се људи који могу да се отпусте - отпусте, и они који су чекали да се не задржавају више. Протокол се променио и сад важи само за оне са повишеном температуром и они морају чекати, остали иду у самоизолацију", казао је Кон на конференцији у Палати Србија на питање у вези са са чекањем на резултате тестова.
Кон је објаснио да Градски завод за јавно здравље врши узорковање ако се појаве пацијенти да су сумњиви на корону исто тако врше узорковање по кућама, уколико постоји сумња у оквиру кућне изолације.
"Сви тестови који се узимају, било где, транспортује тај завод до Торлака и све ово што је било на аеродрому, узимање узорака у карантинима такозваним где су чекали резултате, све је то узимала епидемиолошка служба Завода", каже Кон.
Он истиче да реба рећи и то да оно што се узима у домовима здравље епидемиолошке екипе носе на одређена места.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић каже да се сада знацајно повећао капацитет за тестирање.
"И у смислу повећаног броја лабораторија, апарата и људи, и надамо се да ће у наредном периоду бити у складу са овим обољењем", додала је Кисић.
Кон је још једном упозорио на озбиљност ситуације:
"Опет кажем једну ствар: кад имамо узлазну линију, имамо слику са смртношћу изнад 10 одсто, што је јако озбиљно", рекао је он.
"Мислити да код нас не може тако, није истина. Онај који напада мере, ради против безбедности грађана. Ја као епидемиолог имам обавезу то да кажем, аико се све више траже кривци и одговорност...".
Сви оболели здравствени радници од корона вируса су изоловани и већина њих је доброг здравственог стања и очекује се да се ускоро врате на посао, изјавила је данас заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић.
"Што се тиче оболевања у здравственим установама, када имамо тако велики број оболелих јасно је да су се десили одређени пропусти у неким моментима. Али, најбитније је да су сви они код којих је потрврђено пристуво вируса изоловани и да су њихови контакти под здравственим наџором", рекла је она.
Каже је циљ да се онемогући ширење инфекције на пацијенате и друге здравстве раднике.
"Битно је да је већина здравствених радника који су оболели доброг здравственог стања и надамо се њиховом брзом повратку на посао", рекла је она и објасила да они могу да се врате на посао тек након два двострука негативна налаза", нагласила је она.
Кисић Тепавчевић је рекла да болнице које су имале те случајеве, као болница у Ћуприји, раде са мањим бројем здравствених радника и неминовно је да ће бити још смањен капацитет те болнице или ће бити преусмерени одеђени број здравствених радника у неке установе.
Додаје да се реде прерасподеле како би сваки региона у Србији био добро покривен.
Кисић Тепавчевић је подсетила да је полицијски час сутра од 13 сати до понедељка у пет сати ујутру за све наше грађане.
Каже да ће пензионери моћи сутра, уместо у недељу, да оду до продајних објеката који ће радити суботом од 4 до 7 сати ујутру, као и да ће они моћи да се крећу суботом од 3 до 8 сати ујутру, да би имали времена да оду и да се врате кућама.
Она је рекла да ће власници кућних љубимаца моћи да их шетају од 23 до 01 час и да ће имати додатни термин недељом од 8 до 10 сати ујутру.