U Vojvodini prošle godine 54 nova slučaja side
Svetski dan borbe protiv HIV/AIDS se od 1988. godine svake godine obeležava 1. decembra. Ovogodišnja tema obeležavanja ovog dana je „Okončanje epidemije HIV-a: ravnopravan pristup, svačiji glas“.
Kampanja “Zaustavimo HIV zajedno” ima za cilj da osnaži zajednice, partnere, ali i pružaoce zdravstvenih usluga da promovišu testiranje, prevenciju i lečenje i smanje stigme osoba sa HIV-om.
- Od 1985. godine, kada su registrovani prvi slučajevi HIV infekcije u Vojvodini, do 24. novembra 2021. godine, ukupno 786 stanovnika naše Pokrajine je saznao da živi sa HIV infekcijom. Tokom 2021. godine, na području AP Vojvodine zabeleženo je 47 novih slučajeva HIV infekcije i sedam slučajeva morbus HIV-a, a smrtni ishod je registrovan kod jedne osobe. Kod svih sedam obolelih osoba, HIV status utvrđen u momentu postavljanja dijagnoze AIDS-a, što ukazuje na to da osobe sa rizičnim ponašanjem ne sprovode preventivno testiranje u dovoljnoj meri i na vreme. Budući da period nemanifestne infekcije traje više godina, ove osobe u dužem vremenskom periodu predstavljaju potencijalnu opasnost (rezervoare) za prenošenje virusa HIV na bliske kontakte – kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV). U ovoj ustanovi pozivaju sve zainteresovane koji su bili ili sumnjaju da su bili u riziku ili situaciji da se zaraze HIV-om, da dođu u neki od drop in centara (rezultati se dobijaju za 20 minuta) ili da posete Savetovalište za HIV/AIDS Centra za kontrolu i prevenciju bolesti IZJZV.
U Savetovalištu IZJZV, dobrovoljno poverljivo savetovanje i testiranje će nastaviti da se sprovodi tokom cele godine, svakog radnog dana od sedam do 14 časova. Savetovanje i testiranje na HIV, virusne hepatitise i sifilis je anonimno i besplatno, pri čemu klijentima Savetovališta nisu potrebni ni zdravstvena knjižica niti neka druga legitimacija, a ni uput lekara, apeluju u Institutu.
Novi Sad među gradovima brzog odgovora
Povodom 1. decembra Međunarodnog dana borbe protiv side, u Beogradu na konferenciji „Nejednakost. AIDS. Pandemija. – da stavimo tačku“ prisustvovao je član Gradskog veća za zdravstvo dr Dragan Stajić gde je u ime gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića potpisao Parisku deklaraciju o gradovima brzog odgovora. Njome se gradonačelnici obavezuju na ubrzanje nastojanja da u svojim gradovima zaustave širenje HIV/AIDS putem niza aktivnosti. Deklaraciju je od 2014. godine do danas potpisalo preko 300 gradova i opština iz celog sveta, među kojima su i gradovi i opštine u Srbiji.
Testiranje na HIV je jedini način da se utvrdi da li je neko zaražen HIV-om, i trebalo bi da bude sastavni deo brige o zdravlju svakog pojedinca, a posebno onih koji se rizično ponašaju.
Rano otkrivanje HIV infekcije omogućava pravovremeno lečenje i očuvanje kvaliteta života osoba inficiranih HIV-om, kao i zaštitu drugih, odnosno sprečavanje prenošenja HIV-a u bliskim kontaktima, kao i sa majke na bebu.
Terapija, kojom se postiže zadovoljavajući kvalitet života i značajno utiče na sprečavanje daljeg prenošenja infekcije, u našoj zemlji dostupna svima koji žive sa HIV-om, napominju u Institutu.
I ove godine Institut za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV) je obezbedio kontinuirano pružanje usluga savetovanja i testiranja na HIV, hepatitis B, hepatitis C i sifilis, svim zainteresovanima. U sklopu ovogodišnje kampanje obeležavanja prvog decembra, predstavnici IZJZV će u saradnji sa predstavnicima nevladinih organizacija (Udruženje “Crvena Linija”, Udruženje “Prevent”, Omladina “Jazasa” Novi Sad) sprovoditi savetovanje i besplatno testiranje na HIV.
Povećan rizik od HIV uključuje muškarce koji imaju seksualne odnose sa muškarcima, intravenske korisnike droga, seksualne radnike/radnice, migrante (uključujući osobe koje dolaze iz zemalja sa visokom prevalencijom HIV-a) i mobilne populacije, zatvorenike (osobe na izdržavanju zatvorskih sankcija).
LJ. Petrović