У Војводини прошле године 54 нова случаја сиде
Светски дан борбе против ХИВ/АИДС се од 1988. године сваке године обележава 1. децембра. Овогодишња тема обележавања овог дана је „Окончање епидемије ХИВ-а: равноправан приступ, свачији глас“.
Кампања “Зауставимо ХИВ заједно” има за циљ да оснажи заједнице, партнере, али и пружаоце здравствених услуга да промовишу тестирање, превенцију и лечење и смање стигме особа са ХИВ-ом.
- Од 1985. године, када су регистровани први случајеви ХИВ инфекције у Војводини, до 24. новембра 2021. године, укупно 786 становника наше Покрајине је сазнао да живи са ХИВ инфекцијом. Током 2021. године, на подручју АП Војводине забележено је 47 нових случајева ХИВ инфекције и седам случајева морбус ХИВ-а, а смртни исход је регистрован код једне особе. Код свих седам оболелих особа, ХИВ статус утврђен у моменту постављања дијагнозе АИДС-а, што указује на то да особе са ризичним понашањем не спроводе превентивно тестирање у довољној мери и на време. Будући да период неманифестне инфекције траје више година, ове особе у дужем временском периоду представљају потенцијалну опасност (резервоаре) за преношење вируса ХИВ на блиске контакте – кажу у Институту за јавно здравље Војводине (ИЗЈЗВ). У овој установи позивају све заинтересоване који су били или сумњају да су били у ризику или ситуацији да се заразе ХИВ-ом, да дођу у неки од дроп ин центара (резултати се добијају за 20 минута) или да посете Саветовалиште за ХИВ/АИДС Центра за контролу и превенцију болести ИЗЈЗВ.
У Саветовалишту ИЗЈЗВ, добровољно поверљиво саветовање и тестирање ће наставити да се спроводи током целе године, сваког радног дана од седам до 14 часова. Саветовање и тестирање на ХИВ, вирусне хепатитисе и сифилис је анонимно и бесплатно, при чему клијентима Саветовалишта нису потребни ни здравствена књижица нити нека друга легитимација, а ни упут лекара, апелују у Институту.
Нови Сад међу градовима брзог одговора
Поводом 1. децембра Међународног дана борбе против сиде, у Београду на конференцији „Неједнакост. АИДС. Пандемија. – да ставимо тачку“ присуствовао је члан Градског већа за здравство др Драган Стајић где је у име градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића потписао Париску декларацију о градовима брзог одговора. Њоме се градоначелници обавезују на убрзање настојања да у својим градовима зауставе ширење ХИВ/АИДС путем низа активности. Декларацију је од 2014. године до данас потписало преко 300 градова и општина из целог света, међу којима су и градови и општине у Србији.
Тестирање на ХИВ је једини начин да се утврди да ли је неко заражен ХИВ-ом, и требало би да буде саставни део бриге о здрављу сваког појединца, а посебно оних који се ризично понашају.
Рано откривање ХИВ инфекције омогућава правовремено лечење и очување квалитета живота особа инфицираних ХИВ-ом, као и заштиту других, односно спречавање преношења ХИВ-а у блиским контактима, као и са мајке на бебу.
Терапија, којом се постиже задовољавајући квалитет живота и значајно утиче на спречавање даљег преношења инфекције, у нашој земљи доступна свима који живе са ХИВ-ом, напомињу у Институту.
И ове године Институт за јавно здравље Војводине (ИЗЈЗВ) је обезбедио континуирано пружање услуга саветовања и тестирања на ХИВ, хепатитис Б, хепатитис Ц и сифилис, свим заинтересованима. У склопу овогодишње кампање обележавања првог децембра, представници ИЗЈЗВ ће у сарадњи са представницима невладиних организација (Удружење “Црвена Линија”, Удружење “Превент”, Омладина “Јазаса” Нови Сад) спроводити саветовање и бесплатно тестирање на ХИВ.
Повећан ризик од ХИВ укључује мушкарце који имају сексуалне односе са мушкарцима, интравенске кориснике дрога, сексуалне раднике/раднице, мигранте (укључујући особе које долазе из земаља са високом преваленцијом ХИВ-а) и мобилне популације, затворенике (особе на издржавању затворских санкција).
Љ. Петровић