UJED KRPELJA MOŽE BITI OPASAN Kako prepoznati i pravilno ukloniti krpelja
Ukoliko primetite prisustvo krpelja na koži, neophodno je da se što pre obratite najbližem Domu zdravlja kako bi stručno lice pravilno uklonilo parazita, upozorava dr Milena Turubatović iz Doma zdravlja Savski venac.
Ona ističe da nestručno skidanje krpelja značajno povećava rizik od infekcija.
-Pred nama su prvomajski praznici, kada mnogi planiraju boravak u prirodi. Budući da su krpelji najaktivniji u periodima kada temperature prelaze 30 stepeni, važno je da budemo pažljivi i pripremljeni, kaže dr Turubatović.
Kako bi se smanjio rizik od ujeda, ona savetuje nošenje svetle garderobe, dubokih patika i dugih čarapa. Po povratku iz prirode, preporučuje se temeljni pregled tela, posebno u predelima vrata, pazuha, skalpa, iza kolena i u predelu laktova, gde se krpelji najčešće skrivaju.
-Ako otkrijete krpelja, nemojte ga sami uklanjati, niti ga tretirati alkoholom, benzinom, acetonom ili sličnim sredstvima. Danas znamo da takvi postupci nisu bezbedni. Najbolje je da ga ne dirate i odmah potražite pomoć u najbližem Domu zdravlja, naglašava dr Turubatović.
Postoji mogućnost da se nakon uklanjanja, krpelj odnese na laboratorijsku analizu kako bi se proverilo da li nosi bakteriju koja izaziva lajmsku bolest, dodaje ona.
-Krpelj se čuva u fiziološkom rastvoru ili običnoj vodi do analize, precizirala je dr Turubatović.
Važno je pratiti mesto ujeda najmanje mesec dana nakon incidenta. Prvi znakovi infekcije, poput crvenila većeg od uobičajenog uboda komarca, mogu se pojaviti tek nakon nekoliko nedelja.
Takođe, simptomi poput povišene temperature, malaksalosti, bolova u zglobovima ili neuroloških tegoba zahtevaju hitnu konsultaciju sa lekarom.