U NARODNOJ SKUPŠTINI O RAVNOPRAVNOSTI ŽENA Mi smo polovina populacije i ŽELIMO POLOVINU SVEGA
- Velika većina zaposlenih u privatnim kompanijama u Srbiji, više od 80% njih, smatra da je poštovanje različitosti, ravnopravnosti i inkluzije prioritet za njih lično, ali ipak postoji veliki prostor na kome kompanije mogu da rade kako bi ove principe promovisale, jer skoro polovina, odnosno 41% ispitanika, kaže da kompanije nedovoljno ili uopšte ne promovišu inicijative za poštovanje različitosti, ravnopravnosti i inkluzije - jedan je od zaključaka predstavljanja prve ankete među zaposlenima u privatnim kompanijama na temu rodne ravnopravnosti.
Rezultati ankete predstavljeni su na panel diskusiji uoči Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti koju su organizovali Merk Srbija i AFA - All for All u Narodnoj skupštini.
Anketa je sprovedena sa ciljem osnaživanja žena, kako bi se postiglo njihovo ravnopravno učešće u svim sektorima i na svim nivoima privredne aktivnosti, neophodno za izgradnju jakih privreda i uspostavljanje stabilnijeg, pravednijeg i ravnopravnijeg društva.
U anketi je učestvovalo je 213 zaposlenih iz privatnog sektora u Srbiji, od čega 136 žena (64%) i 77 muškaraca (34%). Najveći broj ispitanika dolazi iz IT sektora (46%), potom sektora logistike (22%), poslovnih usluga (6%), medija (5%), veleprodaje (4%), zdravstva/farmaceutske industrije (3%), i maloprodaje (2%). Polovina ispitanika radi u velikim kompanijama (više od 250 zaposlenih), četvrtina u malim (10-50 zaposlenih), dok su treća grupacija u ispitivanom uzorku srednje firme (50-250 zaposlenih).
- Ravnoptravnost, kao i poštovanje različitosti i inkluzije, su vrednosti koje doprinose ekonomskom rastu kompanija i privredi zemalja,“ izjavila je Marieta Himenez, viša potpredsednica Merck Healthcare za Evropu. - Prvi korak ka eliminaciji rodne nejednakosti je da žene postanu svesne vrednosti koju donosi njihov doprinos razvoju društva sa svim svojim talentima, svojim uverenjima i na istom nivou kao i muškarci. Mi žene smo polovina populacije i stoga želimo polovinu svega.
- Briga o mentalnom i fizičkom zdravlju onih koji su izloženi neverovatnim naporima zbog stalnog balansiranja između poslovnog i porodičnog života morala bi postati nešto kao stvar lične higijene. Postizanje ravnopravnosti je proces koji traje, postoje otpori, nepoznanice, ali to ne smeju biti izgovori da odustanemo izjavila je Tatjana Macura, ministarka u Vladi Republike Srbije.
Kako je rekla poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, istraživanja pokazuju da je sve veći broj kompanija koje razvijaju i imaju interne mehanizme zaštite protiv diskriminacije, a mi temi ljusdkih prava prilazimo na ozbiljan način.
- Bliži nam se Nacionalni dan rodne ravnopravnosti i tim povodom smo se okupili u Domu narodne skupštine da pričamo o tome zašto je osnaživanje žena važan deo održivosti društva i ekonomije. Od osnivanja, 2016. godine, fokus AFA i naše globalne zajednice je ekonomsko osnaživanje žena, njihova profesionalna afirmacija, kao i povezivanje i aktivno uključivanje u kreiranje budućnosti i društva jednakih mogućnosti. U ovu borbu pođednako uključujemo i muškarce, jer samo zajedno možemo da postignemo istinsku ravnopravnost - istakla je potrepdsednica AFA koporativnog borda Ksenija Karić.
I. R.