U Beogradu bez problema s kapacitetom, daleko od kolektivnog imuniteta
BEOGRAD: U beogradskim bolicama više nema problema sa nedostatkom mesta i više se oboleli iz Beograda ne šalju u unutrašnjost, rečeno je danas na konferenciji za štampu Kriznog štaba.
Infektolog Mijomir Pelemiš rekao je da je bilo nekoliko dana problema sa smeštajem pacijenata u Beogradu, da se sada situacija stabilizovala i da više nema problema, te da se pacijenti više ne upućuju u unutrašnjost, čak naprotiv primaju se u Beogradu pacijenti iz unutaršnjosti.
„U Beogradu ima dovoljno kapaciteta", podvukao je on.
Upitana za mortalitet u martu, aprilu i sada, pomoćnica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević istakla je da se on održava na istom nivou od početka epidemije.
„Imamo situaciju da zbog intenzivnijeg prenošenja imamo veći broj potvrđenih slcucaja. Imamo i situaciju da se hosputalituju osobe zbog teže kliničke slike. U bolnici su sada osobe koje imaju srednje tešku i tešku pneumoniju, za razliku od prve faze kada su svi bili hospitalizovani. Zbog tog vrha ledenog brega se stiče utisak da je mnogo teže", kazala je ona.
Kisić Tepavčević je kazala da je sada daleko veći broj inficiranih, ali je tako i u celoj Evropi i svetu.
"Stopa mortaliteta i letalitet održava se u granicama koje su bile od početka", dodala je ona.
Kisić Tepavčević kazala je da kako protiče vreme imamo sve više saznanja o ovom virusu, vidi se da pokazuje afinitet i prema različitim organima, ne samo respiratornim, pa se razmatra čitav niz posledica.
"Bitno da bez obzira kakav je virus, da li je došlo do izmena, a nema dokazanih naučnih podataka da je došlo, ono što je suština jeste da bez obzira na veliki broj nepoznanica, zna se tačno kako može da se spreči infekcija. Fizička distanca jeste nešto što omogućava i sprečava prenošenje virusa. Moramo da preduzmemo sve što sprečava – peremo ruke, nosimo maske, i poštujemo fizičku distancu. To je jedini način da sprečimo infekciju“, objasnila je ona.
Pelemiš je rekao da se moze svakog dana čitati navodna nova senzacija, kao korona virus napada ovaj ili onaj organ, ali to, kako ističe, karakteristično je za mnoge viruse.
"Ovaj virus prepoznat da je prouzrokovao pneumonije, a posle da napada bubrebe, pa i testise. I ovaj virus pokazuje afinitet za puno organa, kao i drugi virusi”, objasnio je on.
Pelemiš je rekao da svi uzrasti oboljevaju od ove bolesti, ali ishod je različit.
"Na današnji dan u KBC Dragiša Mišović imamo 12 dece i šest majki. U Nišu šestoro dece i Šapcu troje dece. Svi su dobro, ali to je dokaz da moramo da čuvamo i decu jer se i ona zaražavaju", kazao je on.
Što se tiče rezultata studije o imunitetu, Kisić Tepavčević je rekla, da je kada je urađeno pilot istrazivanje objavljeno da je stepen kolektivnog imuniteta na sedam odsto.
Studija, prema njenim rečima, je i dalje u toku i čim budu preliminarni rezultati gotovi o tome će biti obaveštena javnost.
Virusolog Srđan Janković kazao je da, iako još nema rezultata studije, zaključak je da smo jako daleko od praga kolektivnog imuniteta.
“Naša strategija ne podrazumeva da će epidemija u ovoj fazi moći da se uspori time što se dovoljan broj ljudi prokužio", objasnio je on.