Tvoja reč, Milan Ćosić (27): Promocija mladih je jedina ideologija
NOVI SAD: Svestrani umetnik Milan Ćosić (27) iz Apatina, od 2010. godine živi u Novom Sadu, gde se na više frontova bori za očuvanje, negovanje i promociju kvalitetnog programa i za mlađe i starije, a u okviru književnosti i muzike.
Svoju „karijeru” započeo je u Recitatorskoj družini „Među nama”, u kojoj svira gitaru uz govornike poezije, potom je osnovao bend „Negde između”, a onda pre nekoliko godina i Novosadski festival knjige (NOFEK) koji afirmiše mlade poesnike.
Studije književnosti su je jedna od dve stvari koje su me interesovale i koje su me privukle posle srednje škole, kaže naš sagovornik, i dodaje da mu je druga ljubav bila muzika, ali nije imao uslove da upiše Akademiju.
Bilo bi mnogo da studiraš i Filozofski i Akademiju...
Pa, bilo bi mnogo, ali ne bih radio oba uporedo, nego samo jedno od ta dva.
Koliko kombinuješ književnost i muziku?
Gotovo pođednako. I jedno i drugo su mi život. Muzika mi je prva ljubav koju sam upoznao otkad znam za sebe. Muzika je talenat koji imam, a književnost je došla naknadno, kad sam počeo da se razvijam kao ličnost. Video sam da imam i taj talenat.
Svestran si umetnik. Na kojim sve poljima iskazuješ tu svoju stranu?
Na nekoliko polja. Hronološki gledano, prvo sam počeo da radim na projektu Recitatorska družina „Među nama”. Nekoliko godina kasnije sam osnovao bend u kojem radimo autorske pesme, snimamo, i tu smo iskombinovali poeziju i muziku, ali u drugom aranžmanu. A pored toga, organizujem i Novosadski festival knjige (NOFEK), na kojem takođe kombinujemo muziku i književnost samo na različitim poljima, od kantautora, pesnika, književnika,...
Bend u kojem Milan Ćosić peva i svira gitaru zove se „Negde između”, a postoji „malo jače od tri godine”. Skoro su objavili treći singl „Napolju sneži”, kao i spot za tu pesmu.
Ovog puta smo imali saradnju sa Savezom studenata UNS-a i OPENS-om 2019. koji su podržali taj projekat. I na tom polju sarađujemo s mladim ljudima, objašnjava Milan.
Koliko su mladi danas zainteresovani za takav sadržaj?
Jesu zainteresovani, ali to fali i mladima i starijima. Problem je bio taj što sve doskoro nismo imali odgovarajuće prostore, koji bi nudili raznolikost dešavanja. Kultura više nije jednolična, širi se i dostupnija je, a namenjena je širem spektru ljudi. Kada publika vidi da se oko nečega okupljaju mladi ljudi, sve veći broj njih se odaziva da to nešto prati.
To što vi radite specifično je i po činjenici da afirmišete mlade autore, ali i negujete poeziju koju su pisali veliki pesnici?
Tako je, mi stavljamo poentu na mlade ljudie. NOFEK je jedini festival koji pruža podršku mladima bez ikakvih ideologija. U stvari, jedina ideologija je da se promovišu mladi i kvalitetni ljudi. Ne gledamo u kojem pravcu pišu, koje je njihovo interesovanje, da li u svetu književnosti ili muzike, gledamo da im ponudimo prostor da se iskažu i pokažu. To je falilo mnogim dešavanjima, kao i to što su scenom vladali isti ljudi. Jedino što je mladima potrebno je da nas nađu i da nam se jave.
Lea Radlovački