Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tri petine dece doživelo zlostavljanje, najviše u okviru porodice

23.01.2023. 09:31 09:33
Piše:
Foto: Pixabay

Zlostavljanje dece predstavlja jedan od globalnih problema u oblasti javnog zdravlja danas.

Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, do jedna milijarda dece uzrasta od 2 do 17 godina je doživelo fizičko, seksualno ili emocionalno nasilje ili zanemarivanje u 2021. godini.

Na pitanje kakvi su podaci o zlostavljanju i zanemarivanju u Srbiji odgovor su dali stručnjaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”. Njihovi rezultati pokazuju da su deca različitim vidovima zloupotrebe u Srbiji u 2021. godini najčešće bila izložena u porodičnom okruženju (44,4 odsto), školi (19,8 procenata) i u lokalnoj zajednici (29,8 odsto).

Prema podacima izveštaja “Analiza rada stručnih timova za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja u zdravstvenim ustanovama republike srbije u 2021. godini”, iz zdravstvenih ustanova pisanim izveštajima ili preko aplikacije za izveštavanje, ukupno je prijavljeno zlostavljanje i zanemarivanje 488 dece - 260 devojčica i 228 dečaka. Polovina dece trpela je fizičko zlostavljanje (48 posto), a 28 posto bilo je žrtva emocionalnog zlostavljanja. Svako 11. dete bilo je žrtva seksualnog zlostavljanja, a šest posto svedok porodičnog nasilja. Ukupno je prijavljeno 126 sumnji na zanemarivanje, od čega 36 odsto na fizičko i 25 odstio na emocionalno. Registrovano je ukupno devet sumnji na eksploataciju.


Prijavljeno 57 sumnji na seksualno zlostavljanje

U Srbiji je 2021. godine ukupno prijavljeno 57 sumnji na seksualno zlostavljanje, i to devet kod dečaka i čak 48 kod devojčica. Nešto manje od polovine dece koja su seksualno zlostavljana staro je između 12 i 14 godina. Broj registrovanih sumnji na seksualno zlostavljanje je u padu u odnosu na prethodne godine. Devojčice su višestruko više izložene seksualnom zlostavljanju, a naročito u uzrastu od 12 do 14 godina i od 15 do 17 godina. U ovoj godini registrovano je ukupno devet sumnji na eksploataciju, i to sedam slučajeva neseksualne i dve seksualne eksploatacije.


U dve trećine (59 odsto) slučajeva dete je u samoj ustanovi dobilo adekvatan medicinski tretman i psihološku podršku. Svako peto dete je upućeno na viši nivo zdravstvene zaštite, a sedam posto dece je hospitalizovano zbog prirode povrede. Za sve vrste zlostavljanja najčešći počionioci su vršnjaci, roditelji i poznata osoba iz okruženja deteta. Po učestalosti i vrsti zanemarivanja, za fizičko, medicinsko i edukativno zanemarivanje najčešće su prijavljena oba roditelja.

Zlostavljanju i zanemarivanju najviše su izložena deca stara između 12 i 14 godina (28,8 odsto), a najmanje (5,2 odsto) ona stara od tri do pet godina. Što je dete starije, procenat se povećava. Dete se registruje samo jednom, bez obzira na to koliko puta je u ovom periodu bilo registrovano u zdravstvenom sistemu. Tokom 2021. godine 28 dece je više puta prijavljeno unutar jedne ili više ustanova.

Dečaci su najčešće zlostavljani u uzrastu od dvet do 11 godina (25,7 odsto), a najređe u uzrastu od tri do pet godina (3,7 odsto). Devojčice su najčešće zlostavljane u uzrastu od 12 do 14 godina (35 odsto), a najređe u uzrastu nula do dve dve godine (tri odsto). Dečaci su češće zlostavljani u odnosu na devojčice u uzrastu od nula do dva, od šest do osam i dvet do 11 godina, dok su devojčice češće od dečaka bile izložene zlostavljanju u uzrastu od tri do pet, od 12 do 14 i od 1 do 17 godina.

U Vojvodini najviše prijava zabeleženo je u Domu zdravlja Subotica 34. Dom zdravlja Senta prijavio je jedan slučaj, DZ Vršac 16, DZ Novi Sad 11, DZ Žabalj jedan, DZ „Jovan Jovanović Zmaj” Stara Pazova osam i DZ Šid devet slučajeva. Polovina dece (48,1 odsto) je u momentu kada je izvršena prijava sumnje na zlostavljanje ili zanemarivanje živela s oba roditelja. Na pregled u zdravstvene ustanove decu su najčešće dovodile majke (50,2 odsto), a svako drugo dete (53,3 odsto) je samostalno dalo podatke o nasilju kome je bilo izloženo. Po zahtevu Tužilaštva registrovan je 21 pregled, odnosno, svaki dvadeset peti pregled (četiri odsto).

Od ukupno 628 prijava za zlostavljanje, oko tri petine dece trpelo je fizičko zlostavljanje (53,7 odsto), jedna četvrtina emocionalno zlostavljanje (28,3 odsto), dok je svako deveto dete bilo žrtva seksualnog zlostavljanja (11 odstoposto). Svako šesto dete bilo je svedok porodičnog nasilja (17 odsto), a troje od 100 dece je bilo izloženo digitalnom nasilju. Višestrukim ili različitim tipovima zlostavljanja izloženo je svako treće dete (28,8 odsto).

Svaki deveti prijavljeni slučaj imao je neku drugu intervenciju koja nije predviđena protokolom, kažu u „Batutu“, ističući da ovaj podatak zahteva posebno istraživanje o načinima intervencije koji nisu predviđeni protokolom, kao i kod kojih slučajeva zloupotreba se to dešava. Uočava se da se povećao broj prijava nadležnom tužilaštvu u odnosu na prethodne godine sa 1,4 odsto koliko je bio 2017. godine na 6,8 u 2021. godini, a najveći skok se beleži u 2020. godini kada je iznosio 12,5 odsto. Nažalost, zdravstvene ustanove kod svake pete prijave (20 odsto) registruju recicidiv, odnosno, prethodnoje u toj porodici registrovan neki vid zlostavljanja ili zanemarivanja. Protiv svakog sedmog navodnog počionioca zlostavljanja ili zanemarivanja prethodno je već bila pokrenuta krivična prijava.

I. Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar