Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tri kandidata u trci za najnastavnika

10.03.2020. 09:12 09:14
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva)

Pod okriljem Udruženja za podsticanje preduzetništva „Živojin Mišić”, koje je treću godinu zaredom izabralo bisere među učiteljima i nastavnicima 21. veka, tri srpska predstavnika zaputiće se na takmičenje „Global Teaćers Prize” na jesen, umesto tradicionalno u martu, kako je najavljeno.

– Nedavno smo dobili informaciju da je Fondacija „Varkey”, koja organizuje „Global Teaćer Prize”, pomerila obrazovni forum za početak oktobra, kada je i Internacionalni dan nastavnika, i ove godine će se održati u Londonu umesto u Dubaiju – kaže koordinatorka projekta Ivona Jovanović.

Kako dodaje, osim promene datuma i lokacije, sve ostaje prilično isto. Sam forum traje tri-četiri dana i na njemu učestvuje preko 3.000 delegata iz celog sveta, među kojima su nastavnici, direktori, ministri prosvete i saradnici sa brojnim obrazovnim institucijama.

– Pre dve godine je u igri za Top 50 bilo oko 30.000 kandidata, a s obzirom na nov raspored, spisak pedeset najboljih znaće se do kraja februara, nakon čega će u junu izbor biti sužen na njih deset – kaže Jovanovićeva. – Glavna nagrada od milion dolara isplaćuje se pobedniku u narednih deset godina, a može se uložiti u obrazovnu instituciju ili program svoje zemlje odnosno lokalne zajednice.

Prošle godine takmičili su se nastavnica fizike iz Šapca Tatjana Marković Topalović, učitelj iz Prijepolja Dragan Kuveljić i nastavnica informatike iz Kragujevca Katarina Veljković, koja se tada plasirala u 50 najboljih predavača u svetu, što je bila druga godina zaredom da Srbija ima svog predstavnika u ovoj kategoriji.

Jedan od ovogodišnjih kandidata je Ivana Kovačević, profesorka srpskog jezika i književnosti u beogradskoj OŠ „Dr Dragan Hercog”, čiji učenici zbog zdravstvenih problema privremeno ili trajno nisu u mogućnosti da pohađaju redovnu nastavu, a spektar problema sa kojima se susreću obuhvata maligne bolesti, dečju i cerebralnu paralizu, mišićnu distrofiju, oboljenja kičmenog stuba, različite vrste povreda, autizam i psihičke poremećaje. Za ovo prestižno takmičenje izabrana je kao rukovodilac višestruko nagrađivane literarne sekcije, koja je jedinstvena po tome što svoje radne sastanke organizuje u onlajn okruženju kako bi đaci bili ravnopravno uključeni u različite aktivnosti, od takmičenja, smotri, izložbi do virtuelnih ekskurzija i druženja sa vršnjacima.

Titulu najnastavnika mogao bi poneti i prof. engleskog iz paraćinske OŠ „Stevan Jakovljević” Borko Petrović, koji se 2014. godine prvi izborio za digitalnu učionicu, i to u svojoj osmoletki, obezbedivši donaciju vrednu šest miliona dinara od firme „Samsung”. Njegovih ruku delo su i elektronske lekcije u vidu onlajn kvizova, testova, Jutjub zapisa i internet prezentacija, uz koje časovi engleskog više liče na zabavu, kao i virtuelne diskusije koje za svoje osnovce organizuje sa đacima iz celog sveta.

Preporuka za kandidaturu kad je u pitanju Zoran Ilić, učitelj u leskovačkoj OŠ „Svetozar Marković”, jeste ideja da stvori putujući tim koji bi istražio i registrovao svakog mališana sa smetnjama u razvoju, te motivisao njihove roditelje da izađu iz čaure i uključe ih u život i obrazovanje, budući da neretko ostaju nevidljivi jer ih se bližnji stide. Takozvani mobilni karavan, u kome bi bili vaspitači, defektolozi, logopedi, psiholozi i stručnjaci sličnih specijalnosti, putovao bi kroz Srbiju, pa i dalje, pomažući ljudima da uživaju u samoj činjenici da su ljudska bića. Ilić je inače osnivač Međunarodnog festivala kreativnog filma školaraca „Kref”, potpredsednik je Okružnog učiteljskog društva Leskovac, suosnivač Udruženja „Partnerski za obrazovanje”, koje pokušava da zadovolji različite potrebe dece sa smetnjama u razvoju, te inicijator i pokretač brojnih projekata, kao što su „Kuća veština” i „Lični pratilac”.

S. Milačić

Piše:
Pošaljite komentar