Trećina mladih probala drogu
Među mladima koji imaju od 15 do 30 godina, njih 74 odsto poznaje nekoga u neposrednom okruženju ko koristi narkotike, 59 odsto bilo ih je direktno ponuđeno s nekom supstancom, dok je bezmalo trećina, 29 odsto mladih, imalo iskustvo sa drogom, pokazalo je istraživanje Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti „Vita“ iz Novog Sada.
- Rezultati istraživanja pokazuju da mladi danas odrastaju u rizičnom okruženju i dve trećine njih veruje u zabludu podele na „lake i teške“ droge, a više od 35 osto mladi veruje kako droga može da se uzima kontrolisano i u posebnim uslovima. Ovakvi pogrešni stavovi smanjuju distancu mladih prema drogama i povećavaju rizik da se napravi pogrešna odluka i proba droga - kaže direktor bolnice “Vita” Milan Vlaisavljević i napominje kako je novembar mesec borbe protiv bolesti zavisnosti.
Rezultati istraživanja pokazali su kako su roditelji nešto spremniji da otvoreno razgovaraju sa svojom decom na temu narkomanije, u odnosu na slična istraživanja je “Vita” radila ranije. Vlaisavljević navodi da ipak roditelji i dalje narkomaniju vide kao slabost volje i hir, a ne kao bolest koja treba da se leči, što dovodi do zakasnelih reakcija. Još uvek ne prepoznaju u dovoljnoj meri simptome i promene koje droga izaziva kod dece, niti imaju informacije o novim dizajniranim drogama koje se sve češće pojavljuju.
Prema njegovim rečima, u samom početku zloupotrebe psihoaktivnih supstanci su sporadične, van kuće, postoji određeni stepen kontrole nad ponašanjem konzumenta koje nije preterano upadljivo. Vremenom se gubi kontrola i ponašanje postaje upadljivije, od povlačenja deteta, izbegavanja konakta, provođenja više vremena van kuće, upoznavanja novog društva, gubitka interesovanja za školu ili neke druge aktivnosti koje su mu bile do skora značajne. Potom kreću i beskrajne manipulacije roditeljima i upoteba raznih izgovora za određena ponašanja. Ova vrsta promena u ponašanju ponekad može biti i maskirana “tinejyerskim buntom”, ali Vlaisavljević savetuje roditeljima da sistemom eliminacije provere i zloupotrebu PAS kao potencijalni okidač promena
- Novi Sad je prvi grad u Srbiji koji je podelio besplatne testove na PAS roditeljima učenika sdmih i osmih razreda osnovnih i svim roditeljima đaka srednjih škola. Odluka je dobra, ali je i dobra prilika da se ostvari i snažnija komunikacija između škola i roditelja i da se roditelji animiraju i osnaže informacijama. Ne treba da se zanemari i preventivni efekat kod mladog čoveka, da će ipak dva puta razmisliti pre nego što potencijalno napravi pogrešan izbor - ocenio je Vlaisavljević.
SOS telefon
- Svi kojima je potrebna stručna pomoć ili informacije mogu svakodnevno da nas kontaktiraju telefonom na broj 021/6339-812 , kao i da zakažu prvi lekarski pregled ili informativni razgovor koji je besplatan - poručio je Vlaisavljević.
Poslednjih godina u ovoj bolnici beleže trend smanjenja broja pacijenata koji se leče od heroinske zavisnosti, ali Vlaisavljević naglašava kako to ne znači da se heroin manje zloupotrebljava u odnosu na neki raniji period.
- To ne znači i da je problem zloupotreba droga manji, nego da su heroin zamenile neke druge droge, pre svega su tu marihuana, amfetamini, ekstazi, kokain, sedativi, a u poslednje vreme sve više i takozvane nove, dizajnirane droge. Oni koji konzumiraju ove vrste droga nemaju percepciju da su zavisnici, niti njihova okolina probleme u ponašanju povezuje sa drogom. Dominiraju predrasude kako droga može da se konzumira kontrolisano, vikendom, bez većih posledica. Ovakvo stanje najčešće potraje godinama, pre nego što postanu svesni posledica i pokažu spremnost da im se pruži stručna pomoć - objašnjava Vlaisavljević.
Ruski rulet s novim drogama
Krajem juna bilo je više smrtnih slučajeva zbog ekstazija koji je bio nekoliko puta jači od standardnog. Vlaisavljević ističe kako je poseban problem kod novih dizajniranih droga što se uglavnom prave u kućnim laboratorijama, gde u pojedinačnim dozama narkotika postoje različite koncentracije aktivne materije, što nažalost za korisnika može da pravi razliku između života i smrti.
- Iz tih razloga konzumiranje ovih novih droga jeste jedna vrsta „Ruskog ruleta“ sa krajnje neizesnim ishodom i posle samo jednog unošenja droge. Mladi treba da postanu svesni ovoga rizika - upozorava Vlaisavljević i dodaje kako se pojavila i „Božija droga“ koja je halucinogeni stimulans, a ako se uzme u većim količinama takođe može da dovede do smrtnog ishoda.
Klinička iskustva pokazuju da se zavisnici na lečenje javljaju sa velikim zakašnjenjem. U proseku prođe i više od decenije od prvih zlupotreba sa drogom do traženja stručne pomoći. Sve ovo vreme je izgubljeno i prepušteno bolesti da eskalira što sa sobom nosi brojne negativne posledice koje čine neizvesnijim i sam izlazak iz problema. Ukoliko se na vreme otkrije problem i na njega adekvatno reaguje, sam proces oporavka je kraći i s izvesnijim pozitivnim ishodom.
LJ. Petrović
Foto: Privatna arhiva “Vita” Milan Vlaisavljević
: