Трећина младих пробала дрогу
Међу младима који имају од 15 до 30 година, њих 74 одсто познаје некога у непосредном окружењу ко користи наркотике, 59 одсто било их је директно понуђено с неком супстанцом, док је безмало трећина, 29 одсто младих, имало искуство са дрогом, показало је истраживање Специјалне болнице за болести зависности „Вита“ из Новог Сада.
- Резултати истраживања показују да млади данас одрастају у ризичном окружењу и две трећине њих верује у заблуду поделе на „лаке и тешке“ дроге, а више од 35 осто млади верује како дрога може да се узима контролисано и у посебним условима. Овакви погрешни ставови смањују дистанцу младих према дрогама и повећавају ризик да се направи погрешна одлука и проба дрога - каже директор болнице “Вита” Милан Влаисављевић и напомиње како је новембар месец борбе против болести зависности.
Резултати истраживања показали су како су родитељи нешто спремнији да отворено разговарају са својом децом на тему наркоманије, у односу на слична истраживања је “Вита” радила раније. Влаисављевић наводи да ипак родитељи и даље наркоманију виде као слабост воље и хир, а не као болест која треба да се лечи, што доводи до закаснелих реакција. Још увек не препознају у довољној мери симптоме и промене које дрога изазива код деце, нити имају информације о новим дизајнираним дрогама које се све чешће појављују.
Према његовим речима, у самом почетку злоупотребе психоактивних супстанци су спорадичне, ван куће, постоји одређени степен контроле над понашањем конзумента које није претерано упадљиво. Временом се губи контрола и понашање постаје упадљивије, од повлачења детета, избегавања конакта, провођења више времена ван куће, упознавања новог друштва, губитка интересовања за школу или неке друге активности које су му биле до скора значајне. Потом крећу и бескрајне манипулације родитељима и употеба разних изговора за одређена понашања. Ова врста промена у понашању понекад може бити и маскирана “tinеjyеrskim бунтом”, али Влаисављевић саветује родитељима да системом елиминације провере и злоупотребу ПАС као потенцијални окидач промена
- Нови Сад је први град у Србији који је поделио бесплатне тестове на ПАС родитељима ученика сдмих и осмих разреда основних и свим родитељима ђака средњих школа. Одлука је добра, али је и добра прилика да се оствари и снажнија комуникација између школа и родитеља и да се родитељи анимирају и оснаже информацијама. Не треба да се занемари и превентивни ефекат код младог човека, да ће ипак два пута размислити пре него што потенцијално направи погрешан избор - оценио је Влаисављевић.
СОС телефон
- Сви којима је потребна стручна помоћ или информације могу свакодневно да нас контактирају телефоном на број 021/6339-812 , као и да закажу први лекарски преглед или информативни разговор који је бесплатан - поручио је Влаисављевић.
Последњих година у овој болници бележе тренд смањења броја пацијената који се лече од хероинске зависности, али Влаисављевић наглашава како то не значи да се хероин мање злоупотребљава у односу на неки ранији период.
- То не значи и да је проблем злоупотреба дрога мањи, него да су хероин замениле неке друге дроге, пре свега су ту марихуана, амфетамини, екстази, кокаин, седативи, а у последње време све више и такозване нове, дизајниране дроге. Они који конзумирају ове врсте дрога немају перцепцију да су зависници, нити њихова околина проблеме у понашању повезује са дрогом. Доминирају предрасуде како дрога може да се конзумира контролисано, викендом, без већих последица. Овакво стање најчешће потраје годинама, пре него што постану свесни последица и покажу спремност да им се пружи стручна помоћ - објашњава Влаисављевић.
Руски рулет с новим дрогама
Крајем јуна било је више смртних случајева због екстазија који је био неколико пута јачи од стандардног. Влаисављевић истиче како је посебан проблем код нових дизајнираних дрога што се углавном праве у кућним лабораторијама, где у појединачним дозама наркотика постоје различите концентрације активне материје, што нажалост за корисника може да прави разлику између живота и смрти.
- Из тих разлога конзумирање ових нових дрога јесте једна врста „Руског рулета“ са крајње неизесним исходом и после само једног уношења дроге. Млади треба да постану свесни овога ризика - упозорава Влаисављевић и додаје како се појавила и „Божија дрога“ која је халуциногени стимуланс, а ако се узме у већим количинама такође може да доведе до смртног исхода.
Клиничка искуства показују да се зависници на лечење јављају са великим закашњењем. У просеку прође и више од деценије од првих злупотреба са дрогом до тражења стручне помоћи. Све ово време је изгубљено и препуштено болести да ескалира што са собом носи бројне негативне последице које чине неизвеснијим и сам излазак из проблема. Уколико се на време открије проблем и на њега адекватно реагује, сам процес опоравка је краћи и с извеснијим позитивним исходом.
Љ. Петровић
Фото: Приватна архива “Вита” Милан Влаисављевић
: