TRAŽE BOLJE USLOVE Protesti prosvetara u pet do dvanaest
NOVI SAD: Pod nazivom „Zašto svaka školska godina u Srbiji počinje štrajkom”, održan je protest članova Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije na platou ispred Minstarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Beogradu.
Časovi su bili skraćeni na 30 minuta u oko 670 škola u Srbiji kako bi se upozorila javnost na mnoge nezapočete ili nedovršene poslove u obrazovanju. Skup posvećen toj problematici prvog dana školske 2019/2020. organizovan je i u Zrenjaninu na Trgu slobode, a podršku su pružile kolege iz Čačka, Kruševca, Kraljeva, Pančeva, Gornjeg Milanovca, Pirota, Sremske Mitrovice i Iriga.
Prema rečima Zvonimira Jovića iz USPR Vojvodine, nastava je bila skraćena u 120 od 150 pokrajinskih škola.
– Sve naše aktivnosti ovih dana bile su pokušaj da ponovo sednemo za pregovarački sto sa Vladom RS i svim drugim ministarstvima koja su uključena u rad u vezi sa platnim razredima – rekla je predsednica USPRS Jasna Janković, dodavši da su u jučerašnjem razgovoru dobili obećanje da će ih uskoro primiti predsednica Vlade Ana Brnabić, koja jeste njihova prava adresa kada je u pitanju ova problematika. – Druga tema sastanka bilo je preuzimanje novih 2.500 tehnoloških viškova, koje je ponovo aktuelno, kao i početkom svake školske godine. Usaglasili smo se da ćemo proceduru iz prethodnih godina poštovati, uz očekivanje da će biti uspešno kao i dosad, kada smo smeštanjem tehnoloških viškova u isto vreme povećavali norme i samim tim plate, te štedeli državni novac jer naše kolege nisu morale da rade u više škola ili s nepotpunom normom.
Prema podacima koje su Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dostavili direktori osnovnih i srednjih škola u Srbiji, nastava je juče bila skraćena u 237 od ukupno 1.772 škole. Podaci koje su dostavili direktori škola pokazuju da je broj škola koje su u štrajku upozorenja i u kojima su skraćeni časova na 30 minuta znatno manji od broja koji su u javnost izneli predstavnici Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS).
Ministarstvo procenjuje da je razlika u podacima rezultat toga što predstavnici sindikata ubrajaju i one škole u kojima štrajkuje zanemarljivo mali broj zaposlenih.
Prema rečima Unije, nadležno ministarstvo bez socijalnog dijaloga sa zaposlenima ne može postaviti obrazovanje na zdrave osnove.
– Bajkovite političke, svakodnevne priče nisu realnost srpskih škola – tvrde iz Unije. – Suočavamo se sa teškim materijalnim položajem zaposlenih, velikim brojem učenika u odeljenjima, inkluzijom koja nikada nije zaživela na pravi način, besmislenim i bespotrebnim administriranjem, direktorima, partijskim poslušnicima koji su iznad zakona, uvođenjem nastavnih predmeta i elektronskog dnevnika, bez tehničkih preduslova i raznim drugim problemima.
Njihov glavni zahtev jeste potpisivanje Protokola o povećanju zarada u 2019, da bi plate za celu finansijsku godinu, kako je i dogovoreno, narasle za 14,6 odsto, mada je predlog USPRS je da to bude još 20 odsto od 1. oktobra 2019. Time bi bila osigurana pravedna pozicija provete pred uvođenje platnih razreda. S tim u vezi, traže da se administrativnim radnicima i domarima sa četvrtim stepenom stručne spreme koriguje sadašnji koeficijent od 8,62 na 13,42, te da se obeštete za period od decembra 2015. do danas, dok bi koeficijent šefa računovodstva sa šestim stepenom trebalo povisiti sa 13,73 na 14,88.
Prema njihovim tvrdnjama, nije poštovan ni Pravilnik MPNTR o plaćanju unošenja podataka u informacioni sistem „Dositej” za školsku 2016/17. i 2017/18, niti su koordinatori elektronskih dnevnika dobili povećanje od 10 odsto, kako je dogovoreno pri njihovoj obuci. Smatraju nezakonitim i oduzimanje dela plate zaposlenih za vreme godišnjeg odmora 2014. godine, kao i dnevnice za 28. septembar 2017. godine zbog štrajka Unije SPRS, dok napominju da Svetosavska nagrada u iznosu od 25.000 dinara nije isplaćena pet godina.
S. Milačić