Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Transplantacijom matičnih ćelija zamenjuju proteze

02.12.2015. 21:07 13:33
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Novosađanin M. M. prvi je pacijent u Srbiji kojem je državnoj bolnici povređena hrskavica kolena operisana transplantacijom sopstvenih matičnih ćelija iz karlične kosti,

čime regenerativna ortopedija postaje deo naše stvarnosti. Operacija je urađena u Klinici za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju Kliničkog centra Vojvodine, izveo ju je stručnjak svetskog glasa prof. dr Stefano Zanasi, zajedno s hirurzima Kliničkog centra i Dečje bolnice.

Koordinator operativne procedure transplantacije matičnih ćelija, bio je prof. dr Dušan Marić sa Klinike za dečju hirurgiju Dečje bolnice, dok su profesoru Zanasiju asistirali prof. dr Dragan Savić i dr Vaso Kecojević, a za aparaturom za separaciju  matičnih  ćelija bili je dr Yihan Abazović i Dejan Pinćir. Anestezijom je rukovodila dr Mirka Lukić Šarkanović sa svojm timom.

Pacijent M. M. proletos je povredio hrskavicu desnog kolena, a njegov lekar dr Vaso Kecojević kaže kako su od tada primenjivali razne metode za obnovu hrskavice. Dolazak vrhunskog stručnjaka dr Stefana Zanetija, bio je sjajna prilika da se uradi ova transplantacija matičnim ćelijama.

- Pacijent ima 30-ak godina i imao je odvaljen deo hrskavice. Do sada nije bilo ni znanja, ni mogućnosti, niti sredstava da se spase hrskavica kod ovakve povrede. Najčešće se, tokom vremena, takva povreda širi i cela kost strada, a onda je rešenje ugradnja proteze. Uz ovu tehniku pacijent se brže oporavlja, a u inostranstvu su čak zabeleženi slučajevi vraćanja sportista na teren - kaže dr Kecojević i napominje da je pacijent operisan u petak, 27. novembra, a kući je pušten tri dana kasnije, što je minimalno ostajanje u bolnici nakon ortopedske hirurške intevencije.

Pacijent će neko vreme nositi ortozu, koja ga sprečava da savije nogu u kolenu, kako bi sve dobro sraslo. Nakon toga mu sledi fizikalna terapija i jačanje kolena, a kako napreduje inkorporacija, biće praćeno snimcima magnetne rezonance.

Hirurška intervencija podrazumevala je uzimanje (“žetvu”) matičnih ćelija iz karlične kosti s implantiranjem u oštećenje hrskavice zgloba kolena. Prilikom transplantacije, ili transfera, matičnih ćelija u lečenju patoloških stanja lokomotornog aparata koriste se zrele matične ćelije uzete od samog pacijenta, koje su žive. Matične ćelije mogu da se izdvoje iz cirkulišuće krvi, koštane srži i masnog tkiva, automatizovanim zatvorenim, sterilnim procedurama, nakon čega su odmah spremne za aplikaciju, tj. postavljanje na oštećeno mesto.

Upravnik Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju profesor dr Dragan Savić kaže kako se nada da će ova procedura ući u svakodnevnu praksu Kliničkog centra Vojvodine.

- Ovo je veliki uspeh naše hirurgije i očekujemo da će regenerativna medicina naći više mesta u kliničkoj praksi. Pacijent posle izvesnog vremena oseća manje bola, ima bolju pokretljivost i smanjuje mu se otok. Ovaj čovek je imao oštećenje hrskavice na donjem zglobnom okrajku butne kosti. Transplantacija matičnih ćelija može da se uradi artoskopski, kao i uz minimalno invazivni pristup s malim ožiljkom. Praktično može da se radi na bilo kom zglobu, ne samo na hrskavici kolena - kazao je dr Savić.

LJ. Petrović

Primena

Brojna su patološka stanja u ortopedskoj hirurgiji koja se mogu lečiti matičnim ćelijama, poput oštećenja hrskavice zglobova, okoštavanja zglobova, oštećenja ligamenata i mišića, patoloških stanja na kičmenom stubu (oštećenja kičmenog diska, osteoporoze, patoloških preloma), koštanih cista, nesraslih preloma i drugih povreda.

Primena matičnih ćelija u ortopedskoj hirurgiji će za mnoge pacijente značiti brži i bolji oporavak, odlaganje većih hirurških intrevencija poput ugradnje veštačkih zglobova, smanjivanje invalidnosti, a krajnji efekat će biti i smanjivanje troškova lečenja.

Piše:
Pošaljite komentar