broken clouds
12°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Трансплантацијом матичних ћелија замењују протезе

02.12.2015. 21:07 13:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Новосађанин М. М. први је пацијент у Србији којем је државној болници повређена хрскавица колена оперисана трансплантацијом сопствених матичних ћелија из карличне кости,

чиме регенеративна ортопедија постаје део наше стварности. Операција је урађена у Клиници за ортопедску хирургију и трауматологију Клиничког центра Војводине, извео ју је стручњак светског гласа проф. др Стефано Занаси, заједно с хирурзима Клиничког центра и Дечје болнице.

Координатор оперативне процедуре трансплантације матичних ћелија, био је проф. др Душан Марић са Клинике за дечју хирургију Дечје болнице, док су професору Занасију асистирали проф. др Драган Савић и др Васо Кецојевић, а за апаратуром за сепарацију  матичних  ћелија били је др Yихан Абазовић и Дејан Пинћир. Анестезијом је руководила др Мирка Лукић Шаркановић са својм тимом.

Пацијент М. М. пролетос је повредио хрскавицу десног колена, а његов лекар др Васо Кецојевић каже како су од тада примењивали разне методе за обнову хрскавице. Долазак врхунског стручњака др Стефана Занетија, био је сјајна прилика да се уради ова трансплантација матичним ћелијама.

- Пацијент има 30-ак година и имао је одваљен део хрскавице. До сада није било ни знања, ни могућности, нити средстава да се спасе хрскавица код овакве повреде. Најчешће се, током времена, таква повреда шири и цела кост страда, а онда је решење уградња протезе. Уз ову технику пацијент се брже опоравља, а у иностранству су чак забележени случајеви враћања спортиста на терен - каже др Кецојевић и напомиње да је пацијент оперисан у петак, 27. новембра, а кући је пуштен три дана касније, што је минимално остајање у болници након ортопедске хируршке интевенције.

Пацијент ће неко време носити ортозу, која га спречава да савије ногу у колену, како би све добро срасло. Након тога му следи физикална терапија и јачање колена, а како напредује инкорпорација, биће праћено снимцима магнетне резонанце.

Хируршка интервенција подразумевала је узимање (“жетву”) матичних ћелија из карличне кости с имплантирањем у оштећење хрскавице зглоба колена. Приликом трансплантације, или трансфера, матичних ћелија у лечењу патолошких стања локомоторног апарата користе се зреле матичне ћелије узете од самог пацијента, које су живе. Матичне ћелије могу да се издвоје из циркулишуће крви, коштане сржи и масног ткива, аутоматизованим затвореним, стерилним процедурама, након чега су одмах спремне за апликацију, тј. постављање на оштећено место.

Управник Клинике за ортопедску хирургију и трауматологију професор др Драган Савић каже како се нада да ће ова процедура ући у свакодневну праксу Клиничког центра Војводине.

- Ово је велики успех наше хирургије и очекујемо да ће регенеративна медицина наћи више места у клиничкој пракси. Пацијент после извесног времена осећа мање бола, има бољу покретљивост и смањује му се оток. Овај човек је имао оштећење хрскавице на доњем зглобном окрајку бутне кости. Трансплантација матичних ћелија може да се уради артоскопски, као и уз минимално инвазивни приступ с малим ожиљком. Практично може да се ради на било ком зглобу, не само на хрскавици колена - казао је др Савић.

Љ. Петровић

Примена

Бројна су патолошка стања у ортопедској хирургији која се могу лечити матичним ћелијама, попут оштећења хрскавице зглобова, окоштавања зглобова, оштећења лигамената и мишића, патолошких стања на кичменом стубу (оштећења кичменог диска, остеопорозе, патолошких прелома), коштаних циста, несраслих прелома и других повреда.

Примена матичних ћелија у ортопедској хирургији ће за многе пацијенте значити бржи и бољи опоравак, одлагање већих хируршких интревенција попут уградње вештачких зглобова, смањивање инвалидности, а крајњи ефекат ће бити и смањивање трошкова лечења.

Пише:
Пошаљите коментар