TEMA DNEVNIKA: Vojvođanske toplane od danas punim gasom
Vojvođanski gradovi i opštine koji imaju sisteme za daljinsko grejanje danas i počinju da zagrevaju stanove, poslovne prostore, škole, vrtiće…
Novosadska toplana danas počinje da isporučuje toplotnu energiju za grejanje objekata priključenih na sistem daljinskog grejanja grada Novog Sada. Ovo preduzeće je, na osnovu smernica Gradskog veća i u skladu sa spoljnim temperaturama, odradilo tople probe 20. i 21. oktobra. „Novosadska toplana” zagreva 102.604 stana i 7.895 poslovnog prostora. U sastavu tehničkog sistema „Novosadske toplane” nalazi se šet toplana - Zapad, Istok, Sever, Jug, Petrovaradin i Dudara u Sremskim Karlovcima. Tehničko-tehnološku celinu sistema čini i Termoelektrana-toplana Novi Sad koja je povezana sa sistemom. Cena grejanja u Novom Sadu za sada ostaje ista.
Od danas svi stanovi u Subotici koji su priključeni na gradsko grejanje će biti topli. U JKP “Toplana” kažu da pošto su tri dana za redom temperature ispod 12 stepenu u 21 čas, počinju sa grejanjem, i već danas se krenulo sa toplim probama i punjenjem sistema. Do kraja dana svi stanovi će da imaju očekivanu toplotu. Subotička toplana ima dovoljno energenata, a u slučaju problema sa nabavkom obezbeđen je i mazut. Pored toga, od 1. novembra 2022.godine povećane su i cene grejanja za toplotnu energiju. To znači da je povećanje varijabilnog dela cene sa 5,13 na 5,70 dinara po kilovatu utrošene toplotne energije tokom grejne sezone, što bi predstavljalo povećanje od 11 odsto. Za fiksni deo cene, koji se plaća tokom cele godine, zatraženo je povećanje sa 28,85 na 31,54 dinara po kvadratnom metru grejane površine. Povećanje za kategoriju poslovnih potrošača isto iznosi oko 11 odsto. U Subotici ima oko 10.000 korisnika daljinskog grejanja.
Tokom jučerašnjeg popodnevna radnici JP „Stambeno” u Rumi radili su poslednje pripreme za početak grejne sezone. Kako je potvrdio direktor tog preduzeća Stojša Jovanović sistem grejanja u tom gradu je spreman.
- Toplotne probe su prošle dobro, nismo uočili veće probleme tako da će radijatori od 1. novembra biti topli - istakao je Jovanović. - Imamo oko 2.000 priključaka. Cena grejanja ostaće ista, kao i proteklih šest godina, odnosno 96 dinara po kvadratu bez PDV po paušalnom obračunu i oko šest dinara po kvadratnom metru. Opština Ruma objavila je javni poziv za dodelu energetskih vaučera za domaćinstva, u vidu subvencija za plaćanje računa za grejanje ili nabavku ogreva. Kako je objasnila predsednica opštine Ruma Aleksandra Ćirić zahvaljujući subvenciji domaćinstva sa teritorije opštine moći će da plaćaju račune za grejanje u JP „Stambeno” Ruma i JP „Gas – Ruma”, kao i da kupe ogrevno drvo, brikete, pelet i ugalj kod privrednih subjekata sa liste prijavljenih po javnom pozivu.
- Pravo na energetske vaučere imaju sva domaćinstva čija ukupna mesečna primanja ne prelaze 25.000 dinara po članu domaćinstva. Domaćinstvo ima pravo na korišćenje jednog vaučera čija vrednost iznosi 15.000 dinara. Vrednost subvencije iznosi 3.000 dinara za korisnike koji su energetski ugroženi kupci u skladu sa Uredbom o energetski ugroženom kupcu- kaže Aleksandra Ćirić.
Bačka Palanka: Grejanje po istoj ceni
Grejna sezona u Bačkoj Palanci počinje 1. novembra, kažu za naš list iz firme „Gradsko grejanje BPL“, koja je na osnovu sklopljenog ugovora o javno-privatnom partnerstvu sa Opštinom Bačka Palanka, zadužena za obavljanje komunalne delatnosti proizvodnje i distribucije toplotne energije. Toplotne probe su u Bačkoj Palanci počele od srede, 26. oktobra, a u Čelarevu od ponedeljka, 31. oktobra, dok grejna sezona počinje u isto vreme u oba mesta.
Cena ostaje nepromenjena u odnosu na prethodnu godinu. Toplana u Bačkoj Palanci zagreva oko 580 stanova, sedam škola, dvanaest ustanova i oko stotinu objekata poslovnog prostora. Tokom prethodnih meseci izvršena je rekonstrukcija kotlarnice u Bačkoj Palanci, kao i rekonstrucija toplovoda u Bačkoj Palanci i Čelarevu. Zamenjene su cevi stare više od 40 godina i postavljen novi predizolovani toplovod uz pažljivo ukrštanje i paralelno vođenje sa ostalim podzemnim instalacijama. Iz firme „Gradsko grejanje BPL“ su objasnili da će rekonstrukcija u velikoj meri uticati na smanjenje gubitaka u prenosu, kao i smanjenje potrošnje prirodnog gasa.
Prema onom što se moglo čuti u somborskoj toplani, juče je počelo pokretanje celog sistema koji toplotnom energijom snabdeva oko 4.000 stambenih jedinica i oko 150 poslovnih korisnika. U skladu sa tim, već danas bi radijatori trebali biti topli svim korisnicima, mada se zbog tehnologije puna efikasnost sistema može očekivati u narednim danima. Kotlovi somborske toplane koji obezbeđuje grejanje za četiri hiljade domaćinstava godišnje troše 3,5 miliona kubika gasa, ali i 120 tona mazuta za rad dve kotlarnice, u Radišićevoj i Ulici Nike Maksimovića,za koje postoji plan da sledeće godine takođe pređu na korištenje gasa. Sa novom grejnom sezonom, korisnicima ovog sistema će stizati i novi, nešto viši računi za ovu vrstu usluge.
Naime, novi cenovnik JKP „Energane“ stupio je na snagu 1. oktobra, prema kojem će korisnici umesto dotadašnjih 5.06 dinara po isporučenom kilovatčasu energije plaćati 7,05 dinara za kNJh.
Zrenjanin
JKP „Gradska toplana“ iz Zrenjanina počeće sa grejanjem danas, potvrđeno je „Dnevniku“ u ovom javnom komunalnom preduzeću.
„Kao i svih godina do sada, grejaćemo u skladu sa vremenskim prilikama i Odlukom o uslovima i načinu snabdevanja toplotnom energijom grada Zrenjanina“, navode u „Gradskoj toplani“. Tople probe su obavljene u periodu od 18. do 21. oktobra i sve je spremno za početak nove grejne sezone. Na sistemu daljinskog grejanja u Zrenjaninu trenutno je 7. 909 korisnika.
Sremska Mitrovica
Daljinsko grejanje u Sremskoj Mitrovici počelo još u nedelju i to toplotnim probama. Gradonačelnica Sremske Mitrovice Svetlana Milovanović objasnila je da su korisnici koji su priključeni na lokalne kotlarnice kao što su to stanovnici naselja KP Dom su već od juče imali tople radijatore.
- Od 3.450 stanova, oko 400 stanova plaća grejanje po potrošnji, a ostatak odnosno oko 3.000 stanova po metru kvadratnom - Svetlana Milovanović. - Treba nam oko 20 sati da zagrejemo sistem, a režim će se prilagođavati spoljnim temperaturama s obzirom na to da je sistem grejanja u Sremskoj Mitrovici automatizovan. Iz JKP „Toplifikacija” saopštili su da nova cena grejanja počinje da važi od 1. novembra. Povećanje je od oko 7,5 odsto a za one po kvadratu 13,5 odsto, prosek je 10 odsto, dok fiksni deo ostaje isti. Takođe, obezbeđene su dovoljne količine mazuta do kraja godine. Sremska Mitrovica je prvi grad u Srbiji koji uvodi energetske vaučere OD 10.000 dinara, kao vid novčane pomoći socijalno ugroženim građanima za kupovinu ogreva ili plaćanje grejanja tokom predstojeće zime.
Kikinda
Grejna sezona u Kikindi kreće od danas, imali su toplu probu od jutra 31. oktobra. Pratiće spoljne temperature i preporuke Vlade RS i u skaldu s tim će biti obustavljanja grejanja u toku dana. Greju 213.000 kvadrata, što je oko 3.100 korisnika, kako fizičkih lica, tako i poslovnih prostora. Cena se menjala - za korisnike kojima se meri po kvadratu, porasla je za 23 odsto, a za korisnike kojima se meri po utrošku, 28 odsto.Sa Srbijagasom su potpisali ugovor i obezbedili su energente za predstojeću sezonu, a bili su spremni i za oktobar, mada za grejanjem tada nije bilo potrebe, rekao je za naš list direktor Toplane u Kikindi Dušan Marjanović.
Vršac
Tople probe u sve tri vršačke toplane, kao i na 40 podstanica, počele su danas, a biće obavljeno i merenje produkta sagorevanja.
- Trenutno na sistemu daljinskog grejanja imamo oko 1.500 stambenih jedinica, a probe su pokazale da je sistem spreman za početak grejne sezone. Kao i uvek, probe pokažu neke manje probleme, kao i poneko curenje na samim radijatorima, ali brzom intervencijom naših majstora otklonili smo nedostatke i spremni smo za početak grejne sezone- kažu u JKP Drugi oktobar.
Kada se novoj ceni pridruže i obaveze na ime PDV-a, dolazi se do 8,46 dinara za kilovatčas, što je za gotovo 2,5 dinara skuplje u odnosu na prošlu sezonu. Iz preduzeća „Somborgas“ koje je na području grada distributer gasa koji postaje sve češći energent za koji se odlučuju, pre svega, investitori u izgradnju objekata kolektivnog stanovanja, poručili su da problema sa snabdevenošću nema, i da će isporuka korisnicima biti redovna.
Ekipa „Dnevnikovih” novinara