ТЕМА ДНЕВНИКА: Војвођанске топлане од данас пуним гасом
Војвођански градови и општине који имају системе за даљинско грејање данас и почињу да загревају станове, пословне просторе, школе, вртиће…
Новосадска топлана данас почиње да испоручује топлотну енергију за грејање објеката прикључених на систем даљинског грејања града Новог Сада. Ово предузеће је, на основу смерница Градског већа и у складу са спољним температурама, одрадило топле пробе 20. и 21. октобра. „Новосадска топлана” загрева 102.604 стана и 7.895 пословног простора. У саставу техничког система „Новосадске топлане” налази се шет топлана - Запад, Исток, Север, Југ, Петроварадин и Дудара у Сремским Карловцима. Техничко-технолошку целину система чини и Термоелектрана-топлана Нови Сад која је повезана са системом. Цена грејања у Новом Саду за сада остаје иста.
Од данас сви станови у Суботици који су прикључени на градско грејање ће бити топли. У ЈКП “Топлана” кажу да пошто су три дана за редом температуре испод 12 степену у 21 час, почињу са грејањем, и већ данас се кренуло са топлим пробама и пуњењем система. До краја дана сви станови ће да имају очекивану топлоту. Суботичка топлана има довољно енергената, а у случају проблема са набавком обезбеђен је и мазут. Поред тога, од 1. новембра 2022.године повећане су и цене грејања за топлотну енергију. То значи да је повећање варијабилног дела цене са 5,13 на 5,70 динара по киловату утрошене топлотне енергије током грејне сезоне, што би представљало повећање од 11 одсто. За фиксни део цене, који се плаћа током целе године, затражено је повећање са 28,85 на 31,54 динара по квадратном метру грејане површине. Повећање за категорију пословних потрошача исто износи око 11 одсто. У Суботици има око 10.000 корисника даљинског грејања.
Током јучерашњег поподневна радници ЈП „Стамбено” у Руми радили су последње припреме за почетак грејне сезоне. Како је потврдио директор тог предузећа Стојша Јовановић систем грејања у том граду је спреман.
- Топлотне пробе су прошле добро, нисмо уочили веће проблеме тако да ће радијатори од 1. новембра бити топли - истакао је Јовановић. - Имамо око 2.000 прикључака. Цена грејања остаће иста, као и протеклих шест година, односно 96 динара по квадрату без ПДВ по паушалном обрачуну и око шест динара по квадратном метру. Општина Рума објавила је јавни позив за доделу енергетских ваучера за домаћинства, у виду субвенција за плаћање рачуна за грејање или набавку огрева. Како је објаснила председница општине Рума Александра Ћирић захваљујући субвенцији домаћинства са територије општине моћи ће да плаћају рачуне за грејање у ЈП „Стамбено” Рума и ЈП „Гас – Рума”, као и да купе огревно дрво, брикете, пелет и угаљ код привредних субјеката са листе пријављених по јавном позиву.
- Право на енергетске ваучере имају сва домаћинства чија укупна месечна примања не прелазе 25.000 динара по члану домаћинства. Домаћинство има право на коришћење једног ваучера чија вредност износи 15.000 динара. Вредност субвенције износи 3.000 динара за кориснике који су енергетски угрожени купци у складу са Уредбом о енергетски угроженом купцу- каже Александра Ћирић.
Бачка Паланка: Грејање по истој цени
Грејна сезона у Бачкој Паланци почиње 1. новембра, кажу за наш лист из фирме „Градско грејање БПЛ“, која је на основу склопљеног уговора о јавно-приватном партнерству са Општином Бачка Паланка, задужена за обављање комуналне делатности производње и дистрибуције топлотне енергије. Топлотне пробе су у Бачкој Паланци почеле од среде, 26. октобра, а у Челареву од понедељка, 31. октобра, док грејна сезона почиње у исто време у оба места.
Цена остаје непромењена у односу на prеthodnu годину. Топлана у Бачкој Паланци загрева око 580 станова, седам школа, дванаест установа и око стотину објеката пословног простора. Током prеthodnih месеци извршена је реконструкција котларнице у Бачкој Паланци, као и реконструција топловода у Бачкој Паланци и Челареву. Замењене су цеви старе више од 40 година и постављен нови предизоловани топловод уз пажљиво укрштање и паралелно вођење са осталим подземним инсталацијама. Из фирме „Градско грејање БПЛ“ су објаснили да ће реконструкција у великој мери утицати на смањење губитака у преносу, као и смањење потрошње природног гаса.
Према оном што се могло чути у сомборској топлани, јуче је почело покретање целог система који топлотном енергијом снабдева око 4.000 стамбених јединица и око 150 пословних корисника. У складу са тим, већ данас би радијатори требали бити топли свим корисницима, мада се због технологије пуна ефикасност система може очекивати у наредним данима. Котлови сомборске топлане који обезбеђује грејање за четири хиљаде домаћинстава годишње троше 3,5 милиона кубика гаса, али и 120 тона мазута за рад две котларнице, у Радишићевој и Улици Нике Максимовића,за које постоји план да следеће године такође пређу на кориштење гаса. Са новом грејном сезоном, корисницима овог система ће стизати и нови, нешто виши рачуни за ову врсту услуге.
Наиме, нови ценовник ЈКП „Енергане“ ступио је на снагу 1. октобра, према којем ће корисници уместо дотадашњих 5.06 динара по испорученом киловатчасу енергије плаћати 7,05 динара за кЊх.
Зрењанин
ЈКП „Градска топлана“ из Зрењанина почеће са грејањем данас, потврђено је „Дневнику“ у овом јавном комуналном предузећу.
„Као и свих година до сада, грејаћемо у складу са временским приликама и Одлуком о условима и начину снабдевања топлотном енергијом града Зрењанина“, наводе у „Градској топлани“. Топле пробе су обављене у периоду од 18. до 21. октобра и све је спремно за почетак нове грејне сезоне. На систему даљинског грејања у Зрењанину тренутно је 7. 909 корисника.
Сремска Митровица
Даљинско грејање у Сремској Митровици почело још у недељу и то топлотним пробама. Градоначелница Сремске Митровице Светлана Миловановић објаснила је да су корисници који су прикључени на локалне котларнице као што су то становници насеља КП Дом су већ од јуче имали топле радијаторе.
- Од 3.450 станова, око 400 станова плаћа грејање по потрошњи, а остатак односно око 3.000 станова по метру квадратном - Светлана Миловановић. - Треба нам око 20 сати да загрејемо систем, а режим ће се прилагођавати спољним температурама с обзиром на то да је систем грејања у Сремској Митровици аутоматизован. Из ЈКП „Топлификација” саопштили су да нова цена грејања почиње да важи од 1. новембра. Повећање је од око 7,5 одсто а за оне по квадрату 13,5 одсто, просек је 10 одсто, док фиксни део остаје исти. Такође, обезбеђене су довољне количине мазута до краја године. Сремска Митровица је први град у Србији који уводи енергетске ваучере ОД 10.000 динара, као вид новчане помоћи социјално угроженим грађанима за куповину огрева или плаћање грејања током предстојеће зиме.
Кикинда
Грејна сезона у Кикинди креће од данас, имали су топлу пробу од јутра 31. октобра. Пратиће спољне температуре и препоруке Владе РС и у скалду с тим ће бити обустављања грејања у току дана. Греју 213.000 квадрата, што је око 3.100 корисника, како физичких лица, тако и пословних простора. Цена се мењала - за кориснике којима се мери по квадрату, порасла је за 23 одсто, а за кориснике којима се мери по утрошку, 28 одсто.Са Србијагасом су потписали уговор и обезбедили су енергенте за предстојећу сезону, а били су спремни и за октобар, мада за грејањем тада није било потребе, рекао је за наш лист директор Топлане у Кикинди Душан Марјановић.
Вршац
Топле пробе у све три вршачке топлане, као и на 40 подстаница, почеле су данас, а биће обављено и мерење продукта сагоревања.
- Тренутно на систему даљинског грејања имамо око 1.500 стамбених јединица, а пробе су показале да је систем спреман за почетак грејне сезоне. Као и увек, пробе покажу неке мање проблеме, као и понеко цурење на самим радијаторима, али брзом интервенцијом наших мајстора отклонили смо недостатке и спремни смо за почетак грејне сезоне- кажу у ЈКП Други октобар.
Када се новој цени придруже и обавезе на име ПДВ-а, долази се до 8,46 динара за киловатчас, што је за готово 2,5 динара скупље у односу на прошлу сезону. Из предузећа „Сомборгас“ које је на подручју града дистрибутер гаса који постаје све чешћи енергент за који се одлучују, пре свега, инвеститори у изградњу објеката колективног становања, поручили су да проблема са снабдевеношћу нема, и да ће испорука корисницима бити редовна.
Екипа „Дневникових” новинара