Sveznanjem nahranimo mozak i zadovoljimo znatiželju
Sve koji se odluče da 7. i 8. maja dođu na Festival nauke i obrazovanja, u kampus Univerziteta u Novom Sadu, imaće savršenu
priliku da kvalitetno, a besplatno nahrane svoj mozak i zadovolje znatiželju.
- Moći će da se druže s robotom Markom, rukuju s mehaničkom rukom, takmiče u programiranju muzičke fontane na studentskom trgu, prisustvuju simulaciji uviđaja, vide lansiranje male rakete koja će doseći visinu od 300 metara - kaže docent Milutin Nikolić sa FTN-a, docent na Katedri za mehatroniku, elektroniku i robotiku na Departmanu za industrijsko inžinjerstvo i menaĐment FTN-a i član Organizacionog odbora Festivala.
U amfiteatru Centralne zgrade UNS, 7. maja biće održane naučne tribine s akcentom na popuarno objašnjenje svega vezanog za klimatske promene. Drugi dan Festivala, takođe u amfiteatru, biće posvećen primenjenim naukama, prventstveno IT tehnologijima i mnogobrojnim softverskim kompanijama u Novom Sadu.
Onaj posebno atraktivan praktično-ogledini deo festivala odvijaće se tokom oba dana, od 10 do 18 časova na više od 60 radionica, na platou između FTN-a i Pravnog fakulteta. Tu će se predstaviti mladi naučnici i saradnici u nastavi: inženjeri, tehnolozi, prirodnjaci, društvenjaci, matematičari i naučnici koji se bave poljoprivredom. Sa svojim radionicama nastupiće i nekoliko srednjih škola. Biće tu svakovrsnih zanimljivosti i naučnih čuda za posetioce od 7 do 77 godina.
- Društveni robot Marko, koji je imao samo glavu, a sada je dobio trup, ruke i noge, sedeće na dečijem konjiću i moći će da komunicira s posetiocima nizom jednostavnih gestova - kaže dr Nikolić.
Prema njegovim rečima, teško je nešto izdvojiti iz velike raznovrsne i zaista zanimljive ponude. Ipak, skreće nam pažnju i na radionice: “Hrana pod okom i mikroskopom”, koja će odgovoriti na pitanja zašto se hrana kvari, i o mikroorganizmima u hrani; “Matematigrarije” na kojoj će se saznati kako uz pomoć magičnih kartica može da se pogodi broj koji smo zamislili, kako se uz njihovu pomoć izračunava kada nam je rođendan ili koji broj cipela nosimo. U okviru radionice “Simulacija uviđaja”, s interaktivnim elementima, pokazaće se kako se sprovodi uviđaj u slučaju ubistva, koje su faze uviđaja i koje konkretne aktivnosti se obavljaju u okviru svake od faza. U nekoliko tremina biće održana i radionica “Dečiji parlament”, u okviru kojeg će se deci predočiti kako se donosi zakon, konkretno, o zaštiti životne sredine, kao se formuliše i konačno oblikuje i koje procedure pritom moraju da se poštuju. Lingvisti će održati radionicu “Promene u značenju: Kako je sluga postao vitez, a doga pas”. “Da li mumiji kuca srce?” radionica je kojom će se predstaviti i jedna od nekoliko srednjih škola, u ovom slučaju Srednja medicinska škola “Hipokrat”...
- Ovo je šesti Festival nauke, ali je prvi put i festival obrazovanja. Prvi put se tokom manifestcije daje prostor i obrazovanju na Univerzitetu u Novom Sadu. To znači da će svih 14 fakulteta UNS predstaviti svoje studijske programe i na taj način probližiti posetiocoma festivala, posebno srednjoškolcima, šta bi mogli sve od sledećeg oktobra da studiraju – kaže Bojana Bokan, PR Festivala. - Cilj je da srednjoškolci dođu i upoznaju naš Univerzitet, vide naš kampus i da se kroz zanimljive programe upoznaju s profesorima i saradnicima, mladim istraživačima. Prethodnih godina je, inače, odziv bio jako dobar, u dva dana po lepom vremenu došlo bi i više od 15.000 posetilaca - ističe Bojana Bokan i napominje da loše vreme neće odložiti manifestaciju.
V. Crnjanski
Izložba „Milankovićev kanon osunčavanja Zemlje”
Festival nauke i obrazovanja svečano će biti otvoren u subotu, 7. maja, u 10 sati, na platou centralne zgrade Univerziteta u Novom Sadu (Ulica Zorana Đinđića 1), najavljuju organizatori.
Festival će otvoriti akademik Vladimir Kostić, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti, a nakon toga, u holu centralne zgrade UNS, biće svečano otvorena izložba pod nazivom „Milankovićev kanon osunčavanja Zemlje“.