Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Свезнањем нахранимо мозак и задовољимо знатижељу

03.05.2016. 20:52 13:33
Пише:

Све који се одлуче да 7. и 8. маја дођу на Фестивал науке и образовања, у кампус Универзитета у Новом Саду, имаће савршену

прилику да квалитетно, а бесплатно нахране свој мозак и задовоље знатижељу.

- Моћи ће да се друже с роботом Марком, рукују с механичком руком, такмиче у програмирању музичке фонтане на студентском тргу, присуствују симулацији увиђаја, виде лансирање мале ракете која ће досећи висину од 300 метара - каже доцент Милутин Николић са ФТН-а, доцент на Катедри за мехатронику, електронику и роботику на Департману за индустријско инжињерство и менаЂмент ФТН-а и члан Организационог одбора Фестивала.

У амфитеатру Централне зграде УНС, 7. маја биће одржане научне трибине с акцентом на попуарно објашњење свега везаног за климатске промене. Други дан Фестивала, такође у амфитеатру, биће посвећен примењеним наукама, првентствено ИТ технологијима и многобројним софтверским компанијама у Новом Саду.

Онај посебно атрактиван практично-огледини део фестивала одвијаће се током оба дана, од 10 до 18 часова на више од 60 радионица, на платоу између ФТН-а и Правног факултета. Ту ће се представити млади научници и сарадници у настави: инжењери, технолози, природњаци, друштвењаци, математичари и научници који се баве пољопривредом. Са својим радионицама наступиће и неколико средњих школа. Биће ту сваковрсних занимљивости и научних чуда за посетиоце од 7 до 77 година.

- Друштвени робот Марко, који је имао само главу, а сада је добио труп, руке и ноге, седеће на дечијем коњићу и моћи ће да комуницира с посетиоцима низом једноставних гестова - каже др Николић.

Према његовим речима, тешко је нешто издвојити из велике разноврсне и заиста занимљиве понуде. Ипак, скреће нам пажњу и на  радионице: “Храна под оком и микроскопом”, која ће одговорити на питања зашто се храна квари, и о микроорганизмима у храни; “Математиграрије” на којој ће се сазнати како уз помоћ магичних картица може да се погоди број који смо замислили, како се уз њихову помоћ израчунава када нам је рођендан или који број ципела носимо. У оквиру радионице “Симулација увиђаја”, с интерактивним елементима, показаће се како се спроводи увиђај у случају убиства, које су фазе увиђаја и које конкретне активности се обављају у оквиру сваке од фаза. У неколико тремина биће одржана и радионица “Дечији парламент”, у оквиру којег ће се деци предочити како се доноси закон, конкретно, о заштити животне средине, као се формулише и коначно обликује и које процедуре притом морају да се поштују. Лингвисти ће одржати радионицу “Промене у значењу: Како је слуга постао витез, а дога пас”. “Да ли мумији куца срце?” радионица је којом ће се представити и једна од неколико средњих школа, у овом случају Средња медицинска школа “Хипократ”...

- Ово је шести Фестивал науке, али је први пут и фестивал образовања. Први пут се током манифестције даје простор и образовању на Универзитету у Новом Саду. То значи да ће свих 14 факултета УНС представити своје студијске програме и на тај начин проближити посетиоцома фестивала, посебно средњошколцима, шта би могли све од следећег октобра да студирају – каже Бојана Бокан, ПР Фестивала. - Циљ је да средњошколци дођу и упознају наш Универзитет, виде наш кампус и да се кроз занимљиве програме упознају с професорима и сарадницима, младим истраживачима. Претходних година је, иначе, одзив био јако добар, у два дана по лепом времену дошло би и више од 15.000 посетилаца - истиче Бојана Бокан и напомиње да лоше време неће одложити манифестацију.

В. Црњански

 

Изложба „Миланковићев канон осунчавања Земље”

Фестивал науке и образовања свечано ће бити отворен у суботу, 7. маја, у 10 сати, на платоу централне зграде Универзитета у Новом Саду (Улица Зорана Ђинђића 1), најављују организатори.

Фестивал ће отворити академик Владимир Костић, председник Српске академије наука и уметности, а након тога, у холу централне зграде УНС, биће свечано отворена изложба под називом „Миланковићев канон осунчавања Земље“.

Пише:
Пошаљите коментар