Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svetska nedelja dojenja: Majčino mleko je temelj života

01.08.2018. 08:57 09:07
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Svetska nedelja dojenja obeležava se od danas do 7. avgusta pod sloganom „Dojenje: temelj života”, a cilj manifestacije koja se svake godine obeležava u više od 170 zemalja je da se poveća znanje i svest o značaju i prednostima dojenja i obezbedi podrška dojenju zbog unapređenja zdravlja majke i deteta.

Svetska alijansa za podršku dojenju inicirala je ovu kampanju kako bi se intenzivirala zaštita, promocija i podrška dojenju, a svake godine akcenat je na različitim temama od značaja za dojenje.

Ove godine se Svetska nedelja dojenja obeležava 26. put, a u Institutu za javno zdravlje Vojvodine kažu kako su ciljevi kampanje informisanje ljudi o vezama između dobre ishrane, zaštite hrane, smanjenja siromaštva i dojenja, prepoznavanje uloge dojenja kao temelja života, unapređenje saradnje sa pojedincima i organizacijama za veći uticaj, kao i podsticanje zajedničkog rada za unapređivanje dojenja u sklopu dobre ishrane, bezbednosti hrane i smanjenja siromaštva.

Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine. I sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Sisanjem, osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije. Dojenje je ključni faktor preživljavanja, zdravlja i blagostanja odojčadi i majki i predstavlja vitalni deo održivog razvoja i značajnu komponentu globalne akcije okončanja poremećaja uhranjenosti, kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Dojenje nije isključiva odgovornost žena – zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršu pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je međutim i podrška šire okoline, a pored zdravstvenih radnika i savetnika za dojenje i podrška prijatelja, kao i zajednice u celini.


Preporuke SZO i UNICEF-a

Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF preporučuju rano započinjanje dojenja – prvi podoj trebalo bi da bude u roku od jednog sata od porođaja, isključivo dojenje tokom prvih 6 meseci života, posle 24. nedelje neophodno je uz dojenje započeti s uvođenjem nemlečne dohrane.


Brojne aktivnosti u cilju promocije i podrške dojenja treba da omoguće ostvarivanje cilja Svetske zdravstvene skupštine – najmanje 50 posto isključivo dojene dece do 2025. Iako je do sada učinjen značajan pomak, potrebni su dodatni napori kako bi se programi i politike dojenja i ostvarili u praksi. U “Batutu” kažu kako se aktivnosti Svetske i Nacionalne nedelje dojenja ove godine usmeravaju na prevenciju svih oblika poremećaja uhranjenosti – ovo se odnosi kako na pothranjenost, tako i na prekomernu uhranjenost i gojaznost i posledične hronične nezarazne bolesti, na obezbeđenje zdravstveno bezbedne hrane čak i u kriznim periodima.

Novorođenčetu dojenje obezbeđuje pravilan rast i razvoj, podstiče razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema, smanjuje rizik od gojaznosti, podstiče razvoj inteligencije, štiti od mnogih bolesti i infekcija, smanjuje rizik od proliva, pojave alergija i sindroma iznenadne smrti odojčeta. Prednosti dojenja za majku je što se uspostavlja emocionalne veze sa detetom, smanjuje krvarenje posle porođaja, doprinosi normalizaciji telesne mase, smanjuje rizik od pojave osteoporoze, malignih oboljenja dojke i jajnika, od postporođajne depresije i  pojave anemije.

U Institutu za javno zdravlje Vojvodine navode kako je među zabludama u vezi dojenja ta da ne mogu sve žene da doje, zatim kako treba sačekati da “pristigne” pravo mleko, iako kolostrum, gusto žućkasto mleko, zadovoljava i po količini i po sastavu potrebe bebe u prvim danima života.

Zabluda je i da su bebama koje se hrane majčinim mlekom potrebni čaj i voda, zatim da bolesne bebe ne treba dojiti, da malokrvne majke imaju “loše” mleko, da majka ima mleka samo za jednu bebu. Nije istina ni da je najbolji sedeći položaj prilikom dojenja, kao ni da postoje velika ograničenja u ishrani porodilja i dojilja, ali je potrebno da dojilje izbegavaju gazirana pića, veće količine kafe, opojne supstance, jake začine, navode u Institutu i dodaju kako mame koje doje decu ne bi trebalo da puše, a svaki alkohol, pa i pivo, je rizičan za odojče, jer smanjuje lučenje mleka, oštećuje mozak i intelektualni razvoj deteta je potencijalno ugrožen.

Mame koje doje ne bi trebalo ni da popiju više od dve male šolje kafe dnevno, jer može da dođe do nakupljanja kofeina, što izaziva razdražljivost, plačljivost i nesanicu beba.

Zabluda je i da kolostrum nije dobar za bebe, jer je on neophodan za normalan rast i razvoj, daje prvu imunizaciju i štiti od crevnih i drugih infekcija, olakšava pražnjenje creva i smanjuje novorođenačku žuticu. Bebama neće biti suviše hladno pri prvom podoju, jer održavaju temeraturu kada su u kontaku s kožom majke, a temperatura majčinih dojki povećava se za 0,5 stepeni nakon što dva minuta drže bebu na grudima, navode u Institutu.

LJ. P.

Piše:
Pošaljite komentar
Počela Nacionalna nedelja dojenja

Počela Nacionalna nedelja dojenja

04.10.2017. 13:30 13:32
Dojenje još uvek tabu u Srbiji

Dojenje još uvek tabu u Srbiji

09.08.2016. 21:23 11:39