Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbija i Mađarska koordinisano prate sušu i suvišne vode

18.01.2018. 10:19 10:28
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Konferencija povodom početka prekograničnog projekta “Unapređenje monitoringa suše i suvišnih unutrašnjih voda za podršku vodoprivredi i smanjenju rizika vezenih za ekstremene vremenske uslove” održana je u Privredenoj komori Vojvodine u Novom Sadu; uz učešće naučnika i predstavnika vodoprivrednih preduzeća iz Vojvodine i Mađarske.

O ciljevima i planiranim ishodima projekta “Voteretrisk” govorile su dr Viktorija Blanka i dr Žužana Ladanji s Univerziteta u Segedinu, o izazovima praćenja i upravljanja sušom i suvišnim unutrašnjim vodama izlaganje je imao prof. dr Gabor Mezeši; takođe s Univerziteta u Segedinu. Ekstremne pojave i upravljanje vodama teme su o kojima je govrio dr Balaž Benjhe iz Vodoprivredne direkcije Donjeg Potisja. O vodnom stresu biljaka izlagao je dr Borivoj Pejić s Poljopriverednog fakuletata Univerziteta u Novom Sadu, a o prikupljanju podataka u realnom vremenu za precizno kartiranje i monitoring plavljenja suvišnim unutrašnjim vodma govorio je Milan Njegomir iz Javnog vodoprivrednog preduzeća “Vode Vojvodine”. Planove realizacije projekta izeneli su dr Minučer Mesaroš s Prirodno-matematičkog fakulteta i dr Atila Bezdan s Poljoprovrednog fakulteta UNS.

"U projektu učestvuje pet partnerskih institucija. Vodeća institucija je Univerzitet u Segedinu, pored kojeg su i Prirodno-matematički i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Javno vodoprivredno preduzeće “Vode Vojvodine” i Vodoprivredno preduzeće “Južna Tisa” iz Mađarske – kaže docent PMF -a UNS sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo dr Minučer Mesaroš koji je i koordinator projekta “Voteretrisk” u ime PMF-a. - Projekat je započet u oktobru 2017. i trajaće dve godine. Tokom tog perioda obaviće se istraživanja primenom najsavremenijih metoda daljinskog osmatranja, satelitskog, i osmatranja pomoću bespilotnih letelica. Koristićemo geografske informacione sisteme i mnoge druge izvore geografskih podataka koji će se naći u jednoj bazi podataka. Ona će biti osnova za borbu protiv suše i i suvišnih unutrašnjih voda. Cilj nam je da prekograničnom regionu Mađarske i Srbije donesmo poboljšanje i optimizaciju zaštite od negativnih pojava suše i unutrašnjih voda, objašnjava dr Mesaroš i dodaje: - U daljoj  fazi pokušaćemo da damo i prognoze koje će koristiti poljoprivrednim proizvođačima, kompanijama i svima koji se bave ovom problematikom."

Prema rečima dr Mesaroša, projekat finasira Evropska unija preko Intrreg -  IPA programa prekogranične saradnje Mađraska - Srbija u iznosu od 730.000 evra.

"Prekogranična saradnja ima zaista veliki značaj u ovom projektu, pošto prirodne pojave ne poznaju granice država. Strateški pristup ovom problemu može da se ostvari iskuljučivo takvom saradnjom. Cilj nam je i da se osnuje prekogranični centar za praćenje suše i untrašnjih voda koji će umrežiti institucije i istraživače, razmenjivati podatke", kaže dr Mesaroš.

Od projekta koji je omogućila primena visoke tehnologije, očekuju se konkretni rezultati i konkretna korist.

"Zadatak je da vidimo kako se suočiti i odbraniti od nepogoda, kako umanjiti štete kada je u pitanju suša ili višak voda. To je nešto sa čime se i inače niski deo Panonskog basena suočava – kaže docent dr Dragoslav Pavić s Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo. - Inače, suvišne unutrašnje vode ne podrazumevaju poplave u najširem smislu, ne poplave od voda tranzitornog karaktera, ne poplava koje nastaju izlivanjem vodotokova, već poplave koje su prouzrokovane, kako viškom padavinskih voda tako i visokim podzemnim vodama", objašnjava dr Pavić.

V. Crnjanski

Piše:
Pošaljite komentar
Suša nam srezala rast BDP-a na 1,9 odsto

Suša nam srezala rast BDP-a na 1,9 odsto

30.12.2017. 14:08 14:11