Srbija druga u Evropi po broju umrlih od raka dojke
odmah iza Makedonije. Uprkos toj poražavajućoj statistici u prethodnih 15 godina beleži se blago smanjenje broja žena koje obolevaju i umiru od raka dojke, izjavila je v.d. direktora Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” Verica Jovanović povodom obeležavanja Nacionalnog dan borbe protiv raka dojke, 20. marta.
Istakla je kako treba sistemski da se radi na organizovanom skriningu i pozivanju žena na preglede, te da važna skrining mamografija, koju bi žene koje imaju između 50 i 69 godina trebalo da urade jednom u dve godine. Nakon te dve godine, žene će biti ponovo pozvane na pregled. Verica Jovanović je navela i da mlađe žene jednom godišnje treba da idu na preventivne preglede i to kod lekara opšte prakse i ginekologa, gde će im se raditi ultrazvučni pregledi, kao i palpacija.
- Srbija se, prema broju umrlih od raka dojke, nalazi na drugom mestu u Evropi, odmah iza Makedonije i upravo zato je sistem zdravstvene zaštite pokrenuo i omogućio obavljanje preventivnih pregleda i onda kada se same žene samostalno ne sete da dođu - kazala je Jovanović i podvukla da je samo zdrava žena srećna žena, te da upravo iz tog razloga „Batut”, Ministarstvo zdravlja, mreža institucija poručuju da treba pozvati sve žene da urade mamografiju, da se obrate lekaru i obave preventivni pregled.
Pozvala je žene da nađu malo vremena i odvoje jedan dan za pregled, kako obezbedile sebi sigurnost i da ne bi u kasnom stadijumu otkrile bolest.
- Ukoliko se rak dojke otkrije u veličinama koje su manje od dva centimetra, prognoza same terapije i lečenja daleko je bolja - istakla je Jovanović i napomenul ada instituti i zavodi za javno zdravlje intenzivno rade na promovisanju veoma značajne strategije - prevencije ranog otkrivanja raka dojke, sa zadatkom da upravo prenesu poruku ženama da jednom tokom godine treba da odrede dan za zdravlje.
Kako je objasnila, to podrazumeva da žene koja imaju od 50 do 69 godina, jednom u dve godine urade mamografiju, a mlađe žene svakako Papanikolau pregled, kojim se i otkriva i sprečava nastavak raka grlića materice.
Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, na teritoriji Srbije obeležava se peti put, a Jovanoviće ističe da razlog za pojačane preventivne aktivnosti i pozive na dan za zdravlje, upravo leži u „opterećujućim” podacima, koji govore da se i po obolevanju i po smrtnosti rak dojke nalazi na prvom mestu kod žena u Srbiji.
LJ. Petrović
U Vojvodini 1.600 obolelih godišnje
Direktor Instituta za onkologiju Vojvodine profesor dr Zoran Radovanović nedavno je takođe apelovao na žene da rade preventivne preglede i naveo da godišnje od raka dojke u Vovjodini oboli 1.600 žena. Naglasio je tada je su preventivni pregledi najbolji način borbe protiv ove bolesti.
„Avonovom” akcijom do opreme za ranu dijagnostiku
“Avonova” akcija za borbu prtoiv raka dojke pokrenuta je 2004, godini u Srbiji i do danas je prikupljeno i donirano više od pola miliona dinara. Svi mogu da se uključe u njihovu akciju kupovinom “Avon” proizvoda sa ružičastom vrpcom, od kojih je 100 odsto bruto prihoda namenjeno kupovini najsavremenije opreme za ranu dijagnostiku i programe koji podižu svest i pružaju obuku ženama u borbi protiv raka dojke.