Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SOS ŽENSKI CENTAR Dragocena pomoć kroz razgovor, savetovanje...

10.12.2023. 10:09 10:23
Piše:
Foto: Promo

Nasilje prema ženama je jedan od najvećih društvenih problema u Republici Srbiji. Od početka 2023. godine ubijeno je 27 žena, a počinioci su najčešće njihovi muževi, partneri, deca...

Ženama koje trpe nasilje svaka pomoć je dobrodošla, a jedno od udruženja koje im pruža podršku je SOS Ženski centar.

Ovo udruženje osnovano je 2004. u Novom Sadu i prepoznato je po razvijenim beslatnim servisima podrške žrtvama rodnog nasilja: sos telefon, posredovanje, pravna podrška, psihološko saveto- valište, a od 2019. funkcioniše i savetovalište za mlade i veći deo svojih aktivnosti realizuje na bazi volonterskog angažovanja. Godišnje SOS liniju ovog Udruženja pozove oko 100 žena koje trpe nasilje, a samo do septembra ove godine primljeno je 90 poziva. Zovu ih žene kako bi ispričale šta im se dešava, da potraže savet ili dobiju informaciju kako mogu da izađu iz pakla nasilja.

Najčešće su to žene između 24 i 35 godina, dok starije uglavnom žele da ispričaju šta im se godinama dešavalo. Svakoj od njih je važno što ima ko da ih sasluša, posevetuje i uputi kako mogu da pomognu sebi i izađu iz kruga nasilja.

- Naše Udruženje broji 16 aktivnih članica, koje hrabro i neumorno rade kao  podrška i kao konsultantkinje na SOS telefonskoj liniji i savetnice u psihološkom i omladinskog savetovalištu - kaže zastupnica SOS Ženskog centra Ksenija Krivokapić. - Sve naše usluge su besplatne, a naš tim vode koordinatorka pravne službe Dušica Šoštarić Blag- ojević, programska koordinatorka Teodora Melios, koordinatorka omla- dinskog i psihološkog savetovališta Neda Subotić i Nevena Cvijanović koordinatorka SOS telefona. Kroz neformalno obrazovanje i mentorstvo, edukativne i preventivne usluge za mlade i žene u situaciji nasilja, supervizijsku podršku, razmenu znanja i unapređenje ličnih potencijala svih članica, bile one usmerene ka korisnicima ili članicama, SOS Ženski centar je sigurno mesto za sve devojke i žene koje se obrate za podršku.


SOS linija

Volonteri SOS ženskog centra mogu se dobiti svakog dana od 17 do 21 sat na broj telefona 021/422-740 ili na 061/64129-92. Prilikom poziva SOS telefona, korisnik može ostati anoniman i ne mora ostavljati kontakt podatke, a poziv se može ostvariti bez obzira na mesto u kom živite. Svi zainteresovani pojedinci mogu potražiti pomoć i podršku putem mejl konsultacija ([email protected]) ili preko zvaničnog Instagram profila Udruženja.


SOS ženski centar ima razvijeno savetovalište za mlade oba pola uzrasta do 25 godina koje je usmereno na unapređenje mentalnog zdravlja i prevenciju nasilja, kroz koje informiše mlade o zdravim odnosima i oblicima nasilnog ponašanja i omogućava im da se izraze, govore o svojim problemima i vode računa o svojoj mentalnoj higijeni. Pored toga, deluju na polju neformalnog obrazovanja kroz program edukacija, obuka, treninga, radionica  za  devojke do 30 godina.

– Naše konsultantkinje na telefonu i savetnice u psihološkom i omladinskom savetovalištu radi volonterski, uz veliku motivaciju, strpljenje i stručnost.  Kao telo podrške koje nema stabilnu institucionalnu podršku, reagujemo tako što dajemo relevatne informacije o nadležnim institucijama, delatnostima, dostupnim uslugama u lokalnoj zajednici i upućujemo na procese i korake pri prijavljivanju, uz zakonske regulative i važeći pravno-normativni ok-vir - objašnjava Ksenija Krivokapić.

Kako napominju volonterke SOS ženskog centra ključni problemi sa kojima se susreću u ovoj delikatnoj problematici je nestručna, neozbiljna i blaga procena rizika po ženu u situaciji nasilja, u odnosu na počinioca, negativan trend rasta broja femicida zbog blage procene rizika po žrtvu, nepostojanje jedin- stvene evidencije za broj počinjenih femicida, nepoštovanje propisanih mera zaštite.... Na nepovoljnu situaciju i porast broja femicida svakako utiču i blage kazne za počinioce teških krivičnih dela ugrožavanja bezbednosti, odustajanje od krivičnih i parničnih postupaka, razlika između broja procesuiranih krivičnih prijava i osuda, nepostojanje baze za evidentiranje podataka o rodno zasnovanom nasilju i žrtvama nasilja...

Aleksandra Brzak

Autor:
Pošaljite komentar
SOS ŽENSKI CENTAR Žene su danas spremnije da govore o nasilju

SOS ŽENSKI CENTAR Žene su danas spremnije da govore o nasilju

14.10.2019. 12:27 12:33