light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СОС ЖЕНСКИ ЦЕНТАР Драгоцена помоћ кроз разговор, саветовање...

10.12.2023. 10:09 10:23
Пише:
Фото: Промо

Насиље према женама је један од највећих друштвених проблема у Републици Србији. Од почетка 2023. године убијено је 27 жена, а починиоци су најчешће њихови мужеви, партнери, деца...

Женама које трпе насиље свака помоћ је добродошла, а једно од удружења које им пружа подршку је СОС Женски центар.

Ово удружење основано је 2004. у Новом Саду и препознато је по развијеним беслатним сервисима подршке жртвама родног насиља: сос телефон, посредовање, правна подршка, психолошко савето- валиште, а од 2019. функционише и саветовалиште за младе и већи део својих активности реализује на бази волонтерског ангажовања. Годишње СОС линију овог Удружења позове око 100 жена које трпе насиље, а само до септембра ове године примљено је 90 позива. Зову их жене како би испричале шта им се дешава, да потраже савет или добију информацију како могу да изађу из пакла насиља.

Најчешће су то жене између 24 и 35 година, док старије углавном желе да испричају шта им се годинама дешавало. Свакој од њих је важно што има ко да их саслуша, посеветује и упути како могу да помогну себи и изађу из круга насиља.

- Наше Удружење броји 16 активних чланица, које храбро и неуморно раде као  подршка и као консултанткиње на СОС телефонској линији и саветнице у психолошком и омладинског саветовалишту - каже заступница СОС Женског центра Ксенија Кривокапић. - Све наше услуге су бесплатне, а наш тим воде координаторка правне службе Душица Шоштарић Благ- ојевић, програмска координаторка Теодора Мелиос, координаторка омла- динског и психолошког саветовалишта Неда Суботић и Невена Цвијановић координаторка СОС телефона. Кроз неформално образовање и менторство, едукативне и превентивне услуге за младе и жене у ситуацији насиља, супервизијску подршку, размену знања и унапређење личних потенцијала свих чланица, биле оне усмерене ка корисницима или чланицама, СОС Женски центар је сигурно место за све девојке и жене које се обрате за подршку.


СОС линија

Волонтери СОС женског центра могу се добити сваког дана од 17 до 21 сат на број телефона 021/422-740 или на 061/64129-92. Приликом позива СОС телефона, корисник може остати анониман и не мора остављати контакт податке, а позив се може остварити без обзира на место у ком живите. Сви заинтересовани појединци могу потражити помоћ и подршку путем мејл консултација ([email protected]) или преко званичног Инстаграм профила Удружења.


СОС женски центар има развијено саветовалиште за младе оба пола узраста до 25 година које је усмерено на унапређење менталног здравља и превенцију насиља, кроз које информише младе о здравим односима и облицима насилног понашања и омогућава им да се изразе, говоре о својим проблемима и воде рачуна о својој менталној хигијени. Поред тога, делују на пољу неформалног образовања кроз програм едукација, обука, тренинга, радионица  за  девојке до 30 година.

– Наше консултанткиње на телефону и саветнице у психолошком и омладинском саветовалишту ради волонтерски, уз велику мотивацију, стрпљење и стручност.  Као тело подршке које нема стабилну институционалну подршку, реагујемо тако што дајемо релеватне информације о надлежним институцијама, делатностима, доступним услугама у локалној заједници и упућујемо на процесе и кораке при пријављивању, уз законске регулативе и важећи правно-нормативни ок-вир - објашњава Ксенија Кривокапић.

Како напомињу волонтерке СОС женског центра кључни проблеми са којима се сусрећу у овој деликатној проблематици је нестручна, неозбиљна и блага процена ризика по жену у ситуацији насиља, у односу на починиоца, негативан тренд раста броја фемицида због благе процене ризика по жртву, непостојање једин- ствене евиденције за број почињених фемицида, непоштовање прописаних мера заштите.... На неповољну ситуацију и пораст броја фемицида свакако утичу и благе казне за починиоце тешких кривичних дела угрожавања безбедности, одустајање од кривичних и парничних поступака, разлика између броја процесуираних кривичних пријава и осуда, непостојање базе за евидентирање података о родно заснованом насиљу и жртвама насиља...

Александра Брзак

Пише:
Пошаљите коментар
СОС ЖЕНСКИ ЦЕНТАР Жене су данас спремније да говоре о насиљу

СОС ЖЕНСКИ ЦЕНТАР Жене су данас спремније да говоре о насиљу

14.10.2019. 12:27 12:33