SOS ŽENSKI CENTAR Žene su danas spremnije da govore o nasilju
Konferencija pod nazivom „Zajedno ka prevenciji partnerskog nasilja”, koju je SOS ženski centar nedavno održao u Istorijskom arhivu Novog Sada, bila je prilika da se govori o tome sa kojim se izazovima suočava udruženje i zašto je bitno za zajednicu, ali i o značajnim novinama u 2019. godini.
Misija Centra koji postoji 15 godina u Novom Sadu jeste pružanje neposredne pomoći u vidu emocionalne, informativne, psihološke i pravne podrške, te promocija unapređenja prava žena i dece, kao i podizanje svesti o pravu na život bez nasilja putem različitih preventivnih programa. Od početka ove godine primili su preko 200 telefonskih poziva i 100 imejlova.
Oko 60 žena zatražilo je psihološko savetovanje, što nije malo budući da to podrazumeva minimum 600-700 sati terapije odnosno bar šest meseci do godinu dana rada kako bi se samo ohrabrile da uđu u neki proces, dok se mnogo duže i dublje tretiraju posledice nasilja. Osim toga, održano je tridesetak radionica i seminara, a 50 žena zatražilo je pravne savete.
Pored SOS telefona svakog radnog dana od 17 do 21 časa, psihološkog i pravnog savetovališta, te imejl konsultacija, jedna od novijih aktivnosti jeste posredovanje u kontaktu žrtava nasilja sa institucijama.
– Veoma nam je bitno kad znamo kuda ženu da uputimo i kad znamo kako će sa njom tamo razgovarati, šta će joj ponuditi, pa kad dobijemo povratnu informaciju i zajedno kreiramo individualni plan podrške i zaštite, što zahteva dobru saradnju sa institucijama – rekla je koordinatorka SOS ženskog centra Ivana Perić. – Romkinjama, recimo, vrlo često ništa ne znači kad je nešto napisano, već je bitno da neko sa njima ode do policije, Sigurne ženske kuće ili Centra za socijalni rad. U ovoj godini uspele smo da se povežemo i sa profesionalcima koji rade korektivni tretman sa počiniocima nasilja, te smo na taj način pratile dalji rizik i pružale podršku u preveniranju nasilja.
Budući da su za deceniju i po dostigle nivo zrelosti kao ekspertkinje u oblasti rodno zasnovanog nasilja, namera im je da od sledeće godine od volonterskog postanu profesionalno udruženje, jer ozbiljni donatori traže jasnu strukturu zaposlenih, dok finansiranje preko kratkoročnih projekata ne pruža sigurnost.
Savetovalište za mlade
Koordinatorka psihološkog savetovališta Milana Popović istakla je primarnu prevenciju zbog čega je u martu otvoreno Savetovalište za mlade.
– Akcenat na prevenciji kao načinu za suzbijanje nasilja podrazumeva edukaciju ne samo žena već i šire zajednice, pre svega mladih – rekla je Milana Popović, dodavši kako već imaju dobru saradnju sa fakultetima, naročito Filozofskim. – Mentalno zdravlje je najbolji način da im približimo ovu problematiku. Iskustvo je pokazalo da slušajući o opštim psihološkim temama na tzv. ljubavnim radionicama otkrivaju glavne predrasude koje kasnije mogu biti okidač za nasilje. Dosad smo radile sa srednjoškolcima, a nastojimo da implementiramo programe i u osnovne škole i vrtiće.
– Žene nam iz godine u godinu javljaju da su njihovi životi mnogo bolji nakon obraćanja nama, što smatram velikim uspehom kao i činjenicu da za 15 godina nijedna od njih nije ubijena. Prepoznatljive smo i u drugim gradovima, a princip anonimnosti i poverljivosti je ono zbog čega se SOS ženski centar smatra sigurnim mestom – dodala je Ivana Perić. – Po hrvatskom modelu, koji se pokazao kao dobar, terapeutkinja i pravnica prvi razgovor sa ženom obavljaju zajedno da bi minimizovale sekundarnu viktimizaciju, što i mi povremeno uradimo, ali pošto smo dugo pod velom volonterskog udruženja, nemamo dovoljno zaposlenih osoba koje bi mogle pokriti tu potrebu.
S obzirom na činjenicu da se nasilje u porodici, gde 90 odsto žrtava čine žene i deca, manje od 20 godina smatra krivičnim delom, primetan je porast nivoa prepoznatljivosti istog, te su danas žene spremnije da ga prijave i da otvorenije pričaju o tome, tvrdi ona.
– Samo ove godine pedesetak žena zatražilo je psihološku pomoć, za razliku od lane, kad ih je bilo 45. S druge strane, broj telefonskih razgovora nije veći nego prethodnih godina, verovatno zbog ograničenog radnog vremena. Više poziva beležimo posle 22 sata, te je potrebno proširiti usluge i uvesti dežurstva 24/7 – navela je.
Osnaživanje žena sa sela, koje često ostaju nevidljive u društvu, pa čak i ne znaju da u Novom Sadu postoji besplatna psihološka pomoć, jedna je od važnih misija SOS centra.
Neretko zbog obaveza nisu u stanju da napuste domaćinstvo i dođu do nas, a kontakt preko Skajpa nije moguć jer nisu same kod kuće, te je moja ideja da se povežemo sa mesnim zajednicama, pa da na terenu pružamo podršku – dodala je.
S. Milačić