Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Saveti farmaceuta o primeni lekova tokom dojenja, antibiotici samo kada su stvarno potrebni

13.09.2022. 09:49 09:53
Piše:
Foto: Privatna arhiva/ Jasna Anđelković

Zbog stal­nog pa­da sto­pe do­je­ne de­ce, pro­mo­ci­ja i po­dr­ška do­je­nju pred­sta­vlja jav­no–zdrav­stve­ni pri­o­ri­tet u ve­ći­ni raz­vi­je­nih ze­ma­lja.

Ne­do­volj­na in­for­mi­sa­no­sti že­na o bez­bed­noj pri­me­ni le­ko­va i do­da­ta­ka is­hra­ni to­kom pe­ri­o­da do­je­nja, za po­sle­di­cu ima da do­la­zi do pre­ki­da do­je­nje to­kom akut­nih sta­nja i hro­nič­nih bo­le­sti. Ka­da maj­ke mo­ra­ju da uzi­ma­ju le­ko­ve pre­ki­da­ju do­je­nje, jer bri­nu da će ti­me na­ško­di­ti de­te­tu.

To­kom 2021. go­di­ne Mi­ni­star­stvo zdra­vlja ob­ja­vi­lo je Na­ci­o­nal­ne smer­ni­ce za pri­me­nu le­ko­va u pe­ri­o­du do­je­nja, u ko­ji­ma su raz­ma­tra­ne naj­če­šće ko­ri­šće­ne te­ra­pij­ske gru­pe le­ko­va či­ja pri­me­na mo­že da se raz­ma­tra u pe­ri­o­du do­je­nja.

Ja­sna An­đel­ko­vić iz Far­ma­ce­ut­ske ko­mo­re Sr­bi­je ka­že ka­ko se jed­na od naj­če­šćih far­ma­ko­lo­ških in­ter­ven­ci­ja kod do­ji­lja od­no­si na upo­tre­bu an­ti­bi­o­ti­ka. Sve je če­šća ot­por­nost bak­te­ri­ja na an­ti­bi­o­ti­ke, pa upo­tre­ba ovih le­ko­va an­ti­bi­o­ti­ka kod do­ji­lja mo­ra da bu­de osta­vlje­na za sta­nja ko­ja to zah­te­va­ju, kao što su in­fek­ci­je uha ili si­nu­sa, sto­ma­to­lo­ški za­hva­ti, uri­nar­ne in­fek­ci­je i ma­sti­tis.

- Za raz­u­me­va­nje bez­bed­ne pri­me­ne an­ti­bi­o­ti­ka u to­ku do­je­nja zna­čaj­no je da se zna­ju ka­rak­te­ri­sti­ke i oso­bi­ne iza­bra­nog le­ka. Po­red to­ga, po­treb­no je da se raz­mo­tre i osta­li zna­čaj­ni fak­to­ri, po­put uz­ra­sta do­je­nog de­te­ta, za­pre­mi­ne une­tog maj­či­nog mle­ka, vre­me­na pri­me­ne le­ka u od­no­su na vre­me po­do­ja i si­stem­ske ras­po­lo­ži­vo­sti le­ka kod do­je­nog de­te­ta – ob­ja­šnja­va Ja­sna An­đel­ko­vić.


Po­moć u apo­te­ci

Far­ma­ce­ut pri­li­kom iza­da­va­nja an­ti­bi­o­ti­ka po­pu­nja­va kon­tol­nu li­stu za­jed­no sa pa­ci­jen­tom i ta­da ga in­for­mi­še o svim de­ta­lji­ma ko­je mo­ra da zna pri­li­kom uzi­ma­nja le­ka. Pa­ci­jen­ti do­bi­ja­ju usme­nu i pi­sa­nu in­for­ma­ci­ju o svim mo­gu­ćim ne­želj­nim re­ak­ci­ja­ma le­ka i ka­ko da ih mi­ni­mi­zu­ju, da li an­ti­bi­o­tik tre­ba da uzi­ma­ju sa hra­nom ili odvo­je­no od obro­ka, kao i to da li an­ti­bi­o­tik mo­ra da se uzi­ma tač­no od­re­đen broj da­na, u od­re­đe­no vre­me i da li sme da se osta­vlja lek za “dru­gi put”. Po­red to­ga, pa­ci­jen­ti će do­bi­ti sa­vet da li mo­že da se iz­la­že sun­cu to­kom ko­ri­šće­nja an­ti­bi­o­ti­ka, ko­je na­mir­ni­ce ne sme­ju da kon­zu­mi­ra­ju dok su na te­ra­pi­ji, ka­ko da ču­va­ju lek i da li je po­treb­no da ko­ri­ste pro­bi­o­tik.


Pre­ma nje­nim re­či­ma, iz­lo­že­nost an­ti­bi­o­ti­ci­ma pred­sta­vlja ve­ći ri­zik za pre­vre­me­no ro­đe­nu de­cu i no­vo­ro­đen­čad, za raz­li­ku od sta­ri­jih be­ba i de­ce. Za ve­ći­nu an­ti­bi­o­ti­ka ko­ji se pri­me­nju­ju u kli­nič­koj prak­si, se sma­tra da su kom­pa­ti­bil­ni sa do­je­njem, iako po­sto­ji ri­zik od po­ja­ve di­ja­re­je i re­ak­ci­ja pre­o­se­tlji­vo­sti. Iako se te­tra­ci­kli­ni do­vo­de u ve­zu sa pre­bo­je­nim zu­bi­ma i in­hi­bi­ci­jom ra­sta ko­sti­ju kod de­ce, pri­li­kom do­je­nja pod­le­žu stva­ra­nju he­lat­nih kom­plek­sa sa kal­ci­ju­mom iz maj­či­nog mle­ka, zbog če­ga se ne oče­ku­je vi­sok ste­pen re­sorp­ci­je le­ka kod odoj­če­ta.

Po­treb­no je da se obra­ti pa­žnja na pri­me­nu flu­o­ro­hi­no­lon­skih an­ti­bi­o­ti­ka, kod ko­jih se po­doj pre­po­ru­ču­je na­kon če­ti­ri do šest sa­ti od pri­me­ne le­ka. Sva­ki an­ti­bi­o­tik ko­ji je odo­bren za pri­me­nu u de­či­joj po­pu­la­ci­ji, mo­že da se pre­po­ru­či i u pe­ri­o­du do­je­nja, jer će ni­vo le­ka ko­ji će se na­ći u si­stem­skoj cir­ku­la­ci­ji be­be bi­ti ni­ži od mak­si­mal­no do­zvolj­ne do­ze.

- Kon­flikt­ne in­for­ma­ci­je ko­je do­la­ze ka­ko sa dru­štve­nih mre­ža, ali i od sa­me na­uč­ne za­jed­ni­ce ve­za­ne za upo­tre­bu an­ti­bi­o­ti­ka u ovoj po­pu­la­ci­ji, vi­še ne­go ikad is­ta­kli su zna­čaj ko­ri­šće­nja zna­nja i kom­pe­ten­ci­ja naj­do­stup­ni­jeg zdrav­stve­nog re­sur­sa, a to je far­ma­ce­ut. Za­hva­lju­ju­ći pi­lot pro­jek­tu Far­ma­ce­ut­ske ko­mo­re Sr­bi­je u sa­rad­nji sa Mi­ni­star­stvom zdra­vlja, u apo­te­ka­ma ši­rom Sr­bi­je pru­ža se stan­dar­di­zo­va­na far­ma­ce­ut­ska uslu­ga pri­li­kom iz­da­va­nja an­ti­bi­o­ti­ka, gde sa­vet­ni­ci u sva­kom tre­nut­ku svim za­in­te­re­so­va­nim gra­đa­ni­ma mo­gu da pru­že struč­ne i ak­tu­el­ne in­for­ma­ci­je ve­za­ne za upo­tre­bu an­ti­bi­o­ti­ka – is­ti­če An­đel­ko­vić.

LJ. Pe­tro­vić

Piše:
Pošaljite komentar