Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

S KAKVOM IMOVINOM RASPOLAŽE POKRAJINA U nepokretnostima 148 milijardi dinara

01.06.2023. 10:17 10:23
Piše:
Izvor: S. Šušnjević

Poslanici Skupštine Vojvodine usvojili su na poslednjoj sednici Izveštaj o upravljanju i raspolaganju javnom svojinom Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2022 godinu.

Ovim izveštajem su obuhvaćeni poslovi u vezi sa imovinom Pokrajine od 1. janura do 31. decembra 2022. godine. Prema tom dokumentu, poslednjeg dana 2022. godine, ukupna vrednost nepokretnosti u javnoj svojini AP Vojvodine u poslovnim knjigama Uprave za imovinu AP Vojvodine iznosi gotovo 148 milijardi dinara, tačnije 147.979.304.517,10 dinara.

– U odnosu na 2021. godinu, evidentno je smanjenje vrednosti nepokretnosti, jer je započet proces usklađivanja stvarnog i knjigovodstvenog stanja nepokretnosti, kako u pogledu upisa vrste zemljišta u javnoj svojini AP Vojvodine u javnim knjigama o evidencijama nepokretnosti i pravima na njima, tako i drugim evidencijama. Predmetna usklađivanja nastaviće se i u 2023. godini, te će se u tom smislu i vrednosti na nepokretnosti manjiti na više ili na manje – izjavila je pokrajinska sekretarka za finansije Smiljka Jovanović obrazlažući ovaj izveštaj pred poslanicima.

U toku 2022. godine, pravo javne svojine upisano je na ukupno 1.146 objekta. Poslednjeg dana 2022. godine javna svojina Vojvodine upisana je na ukupno 10.067 katastarskih parcela i 4.293 objekta. U toku 2022. godine javna svojina u korist AP Vojvodine upisana je na 788 katastarskih parcela neizgrađenog i izgrađenog građevinskog zemljišta.

Zaključno sa 31. decembrom 2022. godine, ustanove i druga pravna lica čiji je osnivač AP Vojvodina, u Registar su unele objekte koje koriste, odnosno na kojima imaju pravo korišćenja, i to 987 službenih zgrada, 210 poslovnih prostora, 48 posebnih delova zgrade, 399 stambenih zgrada, 167 stanova 167 Garaže i 67 garažnih mesta, dok je 1.283 ostalih građevinskih objekata.

U Izveštaju o nepokretnoj imovini navodi se da objekte u javnoj svojini Vojvodine na kojima ne postoji upisan korisnik, odnosno nosilac prava korišćenja, kao i građevinsko zemljište u javnoj svojini u Registar je unela Uprava za imovinu AP Vojvodine, i to 37 službenih zgrada, 52 poslovna prostora, 281 stambene zgrade, 50 stanova, dve nepokretnosti za reprezentativne potrebe i 707 drugih građevinskih objekata.

Smiljka Jovanović je dodala i da je nastavljena uknjižba kanalske mreže i puteva drugog reda, kao i evidencija stvari kroz aplikativni softver i poslovne knjige.

Za razliku od poljoprivrednog zemljišta koje je, u skladu sa zakonom, kao opšte dobro od javnog interesa, preneto u vlasništvo Republike Srbije, Zakon o javnoj svojini propisao je da su državni putevi 2. reda u svojini autonomne pokrajine na čijoj se teritoriji nalaze. Uredbom o kategorizaciji državnih puteva predviđena su 54 državna puta drugog reda na teritoriji AP Vojvodine, i to: 19 državnih puteva II B reda i 35 državnih puteva II A reda. Postupak upisa javne svojine Vojvodine na državnim putevima 2. reda koji se nalaze na teritoriji Vojvodine je još uvek u toku, a zaključno sa 31. decembrom 2022. godine javna svojina AP Vojvodine upisana je na ukupno 1.192 katastarske parcele koje čine deo trase državnih puteva 2.A i 2.B reda.

Na osnovu podataka o upisu prava javne svojine u korist AP Vojvodine na kanalskoj mreži koja nije deo plovnih puteva, koje je JVP „Vode Vojvodine“ dostavilo Upravi za imovinu AP Vojvodine, tokom 2022. godine sproveden je upis prava javne svojine u korist pokrajine na ukupno 548 katastarskih parcela u katastarskim opštinama: Prigrevica, Sonta, Kupusina, Apatin, Bezdan, Riđica, Kolut, Stapar, Sombor, Krnjaševci, Srbobran, Hajdučica, Barice, Dužine, Markovićevo, Velika Greda, Kruščica, Crvena Crkva, Vračev Gaj 1, Laćarak, Nikolinci i Begeč. Ukupan broj katastarskih parcela za koje nije sproveden upis prava javne svojine u korist AP Vojvodine na kanalskoj mreži koja nije deo plovnih puteva je 6.731. Prema podacima kojima raspolaže Uprava za imovinu Vojvodine javna svojina AP Vojvodine upisana je na ukupno 9.451 katastarsku parcelu.


Svojina u tuđini

U izveštaju o javnoj svojini navodi se da Vojvodina potražuje i četiri objekta u bivšim jugoslovenskim republikama, to jest u Republici Hrvatskoj i Republici Sloveniji: - Vila „Vojvodina“ u Lovranu, Republika Hrvatska (Vila „Sveti Rok“); - Odmaralište „Vojvodina“ u Crikvenici, Republika Hrvatska; - Vila „Vojvodina“ na Bledu, Republika Slovenija; - Stan u Radovljici, Republika Slovenija. Zaključcima Pokrajinske vlade od 15. oktobra 2014. godine Pravobranilaštvo Vojvodine zaduženo je da, u vezi sa objektima u Republici Hrvatskoj i Republici Sloveniji, preduzme mere na osnovu kojih će Pokrajina uspostaviti svojinu, odnosno ostvariti pravo na nadoknadu štete. MeĐutim, kako se navodi, pitanje zaključivanja bilateralnih sporazuma između država sukcesora izvan je nadležnosti Pravobranilaštva AP Vojvodine, pa samim tim „nije celishodno ni ekonomično podnositi tužbe pred sudovima država sukcesora na čijoj teritoriji se nalazi imovina na kojoj su organi AP Vojvodine bili upisani sa pravom korišćenja, a koja se vodila kao društvena svojina”, navodi se u izveštaju.


Pokrajinska sekretarka za finansije navela je da je u prošloj godini otuđeno je ukupno devet nepokretnosti stečenih naplatom potraživanja, a krajem prošle godine pokrenut još jedan postupak otuđivanja nepokretnosti stečenih naplatom potraživanja koji nije okončan do kraja 2022. godine.

– U 2022. godini otuđene su četiri katastarske parcele građevinskog zemljišta, kao i jedan deo katastarske parcele u javnoj svojini AP Vojvodine radi formiranja veće građevinske parcele. Na kraju, otuđena su dva stana u Novom Sadu, od čega jedan putem otkupa. U pogledu pribavljanja, u 2022. godini Vojvodina je stekla poklonom jednu parcelu za potrebe zdravstvene ustanove, zatim dve parcele razmenom za potrebe kanalske mreže, kao i nepokretnosti u Senti za potrebe ustanova obrazovanja – naglasila je Jovanović.

Ona je informisala poslanike i da su AP Vojvodina i Republika Srbija zaključili Ugovor o prenosu prava javnih svojina, i to s Pokrajine na Republiku za nepokretnosti u Novom Sadu radi realizacije projekta izgradnje mosta. Takođe, zaključeno je 7 aneksa ugovora o zakupu poslovnog prostora u javnoj svojini AP Vojvodine, jedan ugovor o zakupu poslovnog prostora i jedan ugovor o zakupu stana.

U vlasništvu Vojvodine je i 11 stanova koji se koriste za službene potrebe „čije je korišćenje vezano za obavljanje određenih poslova, zadataka, službene dužnosti i funkcije, dok je šest stanova prazno i nema korisnika“. Korisnici, navodi se u izveštaju,  redovno izmiruju režijske troškove.

Pored prihoda od zakupnina koju AP Vojvodine ostvaraju davanjem u zakupne pokretnosti javnoj svojini AP Vojvodine, prihod buyeta AP Vojvodine, predstavlja i zakupnina koju ustanove čiji je osnivač AP Vojvodina ostvaruju davanjem u zakup nepokretnosti. U postupcima upravljanja stvarima u javnoj svojini Pokrajinska vlada je donela ukupno 51 akt. Imajući u vidu navedeno, AP Vojvodina ostvarila je prihod od prodaje i davanjem u zakup imovine koja nije nephodna za obavljanje delatnosti, odnosno koja je stečena naplatom potraživanja AP Vojvodine. 

– Izgradnjom, odnosno dogradnjom nepokretnosti, kao i drugim vidovima stečena je nova vrednost i na taj način je došlo do uvećanja vrednosti imovine AP Vojvodine – zaključila je Smiljka Jovanović.

Aleksandar Savanović

Autor:
Pošaljite komentar