С КАКВОМ ИМОВИНОМ РАСПОЛАЖЕ ПОКРАЈИНА У непокретностима 148 милијарди динара
Посланици Скупштине Војводине усвојили су на последњој седници Извештај о управљању и располагању јавном својином Аутономне Покрајине Војводине за 2022 годину.
Овим извештајем су обухваћени послови у вези са имовином Покрајине од 1. јанура до 31. децембра 2022. године. Према том документу, последњег дана 2022. године, укупна вредност непокретности у јавној својини АП Војводине у пословним књигама Управе за имовину АП Војводине износи готово 148 милијарди динара, тачније 147.979.304.517,10 динара.
– У односу на 2021. годину, евидентно је смањење вредности непокретности, јер је започет процес усклађивања стварног и књиговодственог стања непокретности, како у погледу уписа врсте земљишта у јавној својини АП Војводине у јавним књигама о евиденцијама непокретности и правима на њима, тако и другим евиденцијама. Предметна усклађивања наставиће се и у 2023. години, те ће се у том смислу и вредности на непокретности мањити на више или на мање – изјавила је покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић образлажући овај извештај пред посланицима.
У току 2022. године, право јавне својине уписано је на укупно 1.146 објекта. Последњег дана 2022. године јавна својина Војводине уписана је на укупно 10.067 катастарских парцела и 4.293 објекта. У току 2022. године јавна својина у корист АП Војводине уписана је на 788 катастарских парцела неизграђеног и изграђеног грађевинског земљишта.
Закључно са 31. децембром 2022. године, установе и друга правна лица чији је оснивач АП Војводина, у Регистар су унеле објекте које користе, односно на којима имају право коришћења, и то 987 службених зграда, 210 пословних простора, 48 посебних делова зграде, 399 стамбених зграда, 167 станова 167 Гараже и 67 гаражних места, док је 1.283 осталих грађевинских објеката.
У Извештају о непокретној имовини наводи се да објекте у јавној својини Војводине на којима не постоји уписан корисник, односно носилац права коришћења, као и грађевинско земљиште у јавној својини у Регистар је унела Управа за имовину АП Војводине, и то 37 службених зграда, 52 пословна простора, 281 стамбене зграде, 50 станова, две непокретности за репрезентативне потребе и 707 других грађевинских објеката.
Смиљка Јовановић је додала и да је настављена укњижба каналске мреже и путева другог реда, као и евиденција ствари кроз апликативни софтвер и пословне књиге.
За разлику од пољопривредног земљишта које је, у складу са законом, као опште добро од јавног интереса, пренето у власништво Републике Србије, Закон о јавној својини прописао је да су државни путеви 2. реда у својини аутономне покрајине на чијој се територији налазе. Уредбом о категоризацији државних путева предвиђена су 54 државна пута другог реда на територији АП Војводине, и то: 19 државних путева II Б реда и 35 државних путева II А реда. Поступак уписа јавне својине Војводине на државним путевима 2. реда који се налазе на територији Војводине је још увек у току, а закључно са 31. децембром 2022. године јавна својина АП Војводине уписана је на укупно 1.192 катастарске парцеле које чине део трасе државних путева 2.А и 2.Б реда.
На основу података о упису права јавне својине у корист АП Војводине на каналској мрежи која није део пловних путева, које је ЈВП „Воде Војводине“ доставило Управи за имовину АП Војводине, током 2022. године спроведен је упис права јавне својине у корист покрајине на укупно 548 катастарских парцела у катастарским општинама: Пригревица, Сонта, Купусина, Апатин, Бездан, Риђица, Колут, Стапар, Сомбор, Крњашевци, Србобран, Хајдучица, Барице, Дужине, Марковићево, Велика Греда, Крушчица, Црвена Црква, Врачев Гај 1, Лаћарак, Николинци и Бегеч. Укупан број катастарских парцела за које није спроведен упис права јавне својине у корист АП Војводине на каналској мрежи која није део пловних путева је 6.731. Према подацима којима располаже Управа за имовину Војводине јавна својина АП Војводине уписана је на укупно 9.451 катастарску парцелу.
Својина у туђини
У извештају о јавној својини наводи се да Војводина потражује и четири објекта у бившим југословенским републикама, то јест у Републици Хрватској и Републици Словенији: - Вила „Војводина“ у Ловрану, Република Хрватска (Вила „Свети Рок“); - Одмаралиште „Војводина“ у Цриквеници, Република Хрватска; - Вила „Војводина“ на Бледу, Република Словенија; - Стан у Радовљици, Република Словенија. Закључцима Покрајинске владе од 15. октобра 2014. године Правобранилаштво Војводине задужено је да, у вези са објектима у Републици Хрватској и Републици Словенији, предузме мере на основу којих ће Покрајина успоставити својину, односно остварити право на надокнаду штете. МеЂутим, како се наводи, питање закључивања билатералних споразума између држава сукцесора изван је надлежности Правобранилаштва АП Војводине, па самим тим „није целисходно ни економично подносити тужбе пред судовима држава сукцесора на чијој територији се налази имовина на којој су органи АП Војводине били уписани са правом коришћења, а која се водила као друштвена својина”, наводи се у извештају.
Покрајинска секретарка за финансије навела је да је у прошлој години отуђено је укупно девет непокретности стечених наплатом потраживања, а крајем прошле године покренут још један поступак отуђивања непокретности стечених наплатом потраживања који није окончан до краја 2022. године.
– У 2022. години отуђене су четири катастарске парцеле грађевинског земљишта, као и један део катастарске парцеле у јавној својини АП Војводине ради формирања веће грађевинске парцеле. На крају, отуђена су два стана у Новом Саду, од чега један путем откупа. У погледу прибављања, у 2022. години Војводина је стекла поклоном једну парцелу за потребе здравствене установе, затим две парцеле разменом за потребе каналске мреже, као и непокретности у Сенти за потребе установа образовања – нагласила је Јовановић.
Она је информисала посланике и да су АП Војводина и Република Србија закључили Уговор о преносу права јавних својина, и то с Покрајине на Републику за непокретности у Новом Саду ради реализације пројекта изградње моста. Такође, закључено је 7 анекса уговора о закупу пословног простора у јавној својини АП Војводине, један уговор о закупу пословног простора и један уговор о закупу стана.
У власништву Војводине је и 11 станова који се користе за службене потребе „чије је коришћење везано за обављање одређених послова, задатака, службене дужности и функције, док је шест станова празно и нема корисника“. Корисници, наводи се у извештају, редовно измирују режијске трошкове.
Поред прихода од закупнина коју АП Војводине остварају давањем у закупне покретности јавној својини АП Војводине, приход buyeta АП Војводине, представља и закупнина коју установе чији је оснивач АП Војводина остварују давањем у закуп непокретности. У поступцима управљања стварима у јавној својини Покрајинска влада је донела укупно 51 акт. Имајући у виду наведено, АП Војводина остварила је приход од продаје и давањем у закуп имовине која није непходна за обављање делатности, односно која је стечена наплатом потраживања АП Војводине.
– Изградњом, односно доградњом непокретности, као и другим видовима стечена је нова вредност и на тај начин је дошло до увећања вредности имовине АП Војводине – закључила је Смиљка Јовановић.
Александар Савановић