RIZIK OD NAPADA VRANA I DALJE VLADA Evo kada će se crne ptice smiriti i prestati da nas plaše OVO SU NAJRIZIČNIJA MESTA, izbegavajte ih
Nalazimo se u periodu kada vrane strahujući za svoje mladunce ispuštaju neugodne zvukove koji plaše građane, a nije im ni strano da napadnu onoga koga detektuju kao "opasnost".
Situacija je neprijatna, ali kako stručnjaci objašnjavaju, čim ptići nauče da lete, uskoro će i one prestati da na "plaše".
Kako objašnjava za Telegraf.rs jedna Beograđanka, oduvek se plaši ptica, ali situacija je postaja nepodnošljiva kada su vrane postale neprijateljski raspoložene.
- Moj strah je postao intnezivan onog momenta kada su vrane napale dve moje koleginice. Jednu je napala u parku Tašmajdan, a drugu na Novom Beogradu. Ima ih previše i zaista ih se bojim, ne bih volela da me napadnu, objašnjava naša sagovornica, koja pokušava da izbegne sva kritična mesta, ali uzalud.
- Ne znam kako da ih izbegnemo kada ih ima na svakom koraku. Kad god pročitam neku vest o napadu, prestravim se, kaže Jelena J. za Telegraf.rs
Do kada će nas vrane plašiti pitali smo biologa, biologa Kristijana Ovariu koji nam je objasnio da, naizgled nebitne, vrane imaju veliku ulogu u održavanju ekosistema.
- One su jako bitne za ekosistem i s toga su strogo zaštićene. Vrane grade gnezda koja kasnije koriste i druge vrste ptica, tako da ih nikako ne treba terati - rekao je Ovari.
Napadi gačaka i sivih svraki česta su pojava u ovo doba godine jer tada vode računa o mladuncima.
- Situacija je ista svake godine: Vrane u maju dobijaju mladunce koje odgajaju neko vreme. U tom periodu ptići nisu samostalni i ne mogu da polete, pa im je potrebna sva nega i zaštita roditelja. Često se događa da "beba" vrana padne sa grane, ali ne može da se vrati u gnezdo. Tada su ne samo roditelji već i "komšije" sa okolnih grana najopasniji. Savet za sve je da ne prilaze ptiću jer je najverovatnije da će se starije svrake obrušiti u pokušaju da zaštite potomstvo - objasnio nam je Kristijan Ovari.
Ovo su rizična mesta
Parkovi su najrizičniji, ali i mesta u okolini kojih se baca hrana i nepravilno odlaže smeće su takođe lokacije gde vrane grade gnezda i to postaje njihova teritorija koju aktivno štite.
- Skupljanje vrana u blizini restorana i đubrišta nije problem, već posledica problema. Ukoliko ne želite da imate posla sa ovim pticama vodite računa kako i gde odlažete smeće i ostatke hrane. Tako smanjujete mogućnost da one obeleže taj kraj kao njihovu teritoriju - savetovao je biolog.
Prestaće da nas plaše za dve-tri nedelje
Dobra vest je da napadi vrana neće trajati još dugo. Ostalo je samo nekoliko nedelja do kraja tog perioda kada brinu o mladuncima, kaže naš sagovornik.
- Ovakva situacija trajaće okvirno još dve do tri nedelje. To je period posle kog će ptići postati samostalniji i sposobni da lete - zaključuje Ovari.
Kako stručnjaci savetuju, ukoliko se desi napad, zaštitite glavu kapom ili kišobranom i izbegavajte da im se nađete u blizini. Ukoliko vidite da ispuštaju neugodan zvuk, udaljite se što pre od njih.
(Telegraf.rs)