РИЗИК ОД НАПАДА ВРАНА И ДАЉЕ ВЛАДА Ево када ће се црне птице смирити и престати да нас плаше ОВО СУ НАЈРИЗИЧНИЈА МЕСТА, избегавајте их
Налазимо се у периоду када вране страхујући за своје младунце испуштају неугодне звукове који плаше грађане, а није им ни страно да нападну онога кога детектују као "опасност".
Ситуација је непријатна, али како стручњаци објашњавају, чим птићи науче да лете, ускоро ће и оне престати да на "плаше".
Како објашњава за Telegraf.rs једна Београђанка, одувек се плаши птица, али ситуација је постаја неподношљива када су вране постале непријатељски расположене.
- Мој страх је постао интнезиван оног момента када су вране напале две моје колегинице. Једну је напала у парку Ташмајдан, а другу на Новом Београду. Има их превише и заиста их се бојим, не бих волела да ме нападну, објашњава наша саговорница, која покушава да избегне сва критична места, али узалуд.
- Не знам како да их избегнемо када их има на сваком кораку. Кад год прочитам неку вест о нападу, престравим се, каже Јелена Ј. за Telegraf.rs
До када ће нас вране плашити питали смо биолога, биолога Кристијана Овариу који нам је објаснио да, наизглед небитне, вране имају велику улогу у одржавању екосистема.
- Оне су јако битне за екосистем и с тога су строго заштићене. Вране граде гнезда која касније користе и друге врсте птица, тако да их никако не треба терати - рекао је Овари.
Напади гачака и сивих свраки честа су појава у ово доба године јер тада воде рачуна о младунцима.
- Ситуација је иста сваке године: Вране у мају добијају младунце које одгајају неко време. У том периоду птићи нису самостални и не могу да полете, па им је потребна сва нега и заштита родитеља. Често се догађа да "беба" врана падне са гране, али не може да се врати у гнездо. Тада су не само родитељи већ и "комшије" са околних грана најопаснији. Савет за све је да не прилазе птићу јер је највероватније да ће се старије свраке обрушити у покушају да заштите потомство - објаснио нам је Кристијан Овари.
Ово су ризична места
Паркови су најризичнији, али и места у околини којих се баца храна и неправилно одлаже смеће су такође локације где вране граде гнезда и то постаје њихова територија коју активно штите.
- Скупљање врана у близини ресторана и ђубришта није проблем, већ последица проблема. Уколико не желите да имате посла са овим птицама водите рачуна како и где одлажете смеће и остатке хране. Тако смањујете могућност да оне обележе тај крај као њихову територију - саветовао је биолог.
Престаће да нас плаше за две-три недеље
Добра вест је да напади врана неће трајати још дуго. Остало је само неколико недеља до краја тог периода када брину о младунцима, каже наш саговорник.
- Оваква ситуација трајаће оквирно још две до три недеље. То је период после ког ће птићи постати самосталнији и способни да лете - закључује Овари.
Како стручњаци саветују, уколико се деси напад, заштитите главу капом или кишобраном и избегавајте да им се нађете у близини. Уколико видите да испуштају неугодан звук, удаљите се што пре од њих.
(Telegraf.rs)